REKLAMA

Wall Street z rekordami. Ropa po 70 dolarów

2018-01-11 23:14
publikacja
2018-01-11 23:14
Wall Street z rekordami. Ropa po 70 dolarów
Wall Street z rekordami. Ropa po 70 dolarów
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Po jednym dniu przerwy nowojorskie indeksy wróciły do swej codziennej pracy – czyli bicia historycznych rekordów. Cena ropy Brent po raz pierwszy od ponad czterech lat sięgnęła poziomu 70 dolarów za baryłkę.

Ropa po 70 USD była hitem dnia w mediach finansowych. Ostatni raz „czarne złoto” było tak drogie w grudniu 2014 roku. Szybko malejące zapasy surowca w USA (pomimo największego od 40 lat  wydobycia!) zdają się sugerować, że epizod „taniej ropy” jest już za nami. Na dłuższą metę to zła wiadomość dla krajów rozwiniętych oraz dla rynku akcji.

Ale w krótkim terminie droższa ropa przekłada się na wyższe wyceny spółek naftowych. W czwartek walory Chevrona podrożały o ponad 3%, zaś akcje Exxon Mobil zyskały prawie 1%. Dobrze radziły sobie także klasycznie cykliczne spółki, takie jak Boeing (+2,5%), Intel (+2,1%), czy Caterpillar (+2%).

Dow Jones po zwyżce o 0,81% zameldował się na pułapie 25 574,73 punktów. Ledwie tydzień temu  DJIA w rekordowo szybkim tempie zyskał tysiąc punktów i dobił do 25 000 pkt., a już minął połowę drogi do 26 000 pkt. Jak donoszą giełdowi kronikarze, jeszcze nigdy wcześniej Dow Jones nie zyskał tak szybko 500 punktów. W tym tempie do końca stycznia zobaczylibyśmy 27 000 pkt.

Rzecz jasna nowymi rekordami wszech czasów mogą pochwalić się także S&P500 i Nasdaq Composite. Ten pierwszy zyskał 0,70% i zakończył dzień na poziomie 2 767,56 pkt. Nasdaq wzrósł o 0,81%, osiągając wartość7 211,78 pkt. Niedługo będziemy mieli połowę stycznia, a liczba spadkowych sesji na Wall Street w 2018 roku wynosi 1 (słownie: jedna).

W piątek Amerykanie rozpoczynają sezon publikacji raportów kwartalnych. Wynikami pochwalą się dwa wielkie banki: JP Morgan i Wells Fargo. Według danych Reutersa analitycy spodziewają się wzrostu zysku przypadającego na indeks S&P500 o 11,8% rdr.

Po dwóch dniach spadków podrożały za to długoterminowe obligacje skarbowe. Rentowność amerykańskich 10-latek obniżyła się o dwa punkty bazowe, do 2,54%. Jednakże dochodowość papierów 2-letnich drgnęła w górę o 1 pb., sięgając w porywach 1,99% - czyli najwyższego poziomu od jesieni 2008 roku.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
sebe-1991
Niedługo uśmieszek tego pana zniknie
daniel_32
Te wzrosty zysków w USA to tylko księgowe gimmiki. -Wygooglujcie takie coś: SP500 P/sales np. na multi .com .
Jak widać z wykresów ...w zasadzie cały wzrost kursu SP500 z poziomu 1400 jest jednocześnie wzrostem w tej samej wysokości wskaznika: P/Sales. Sales-Sprzedaż to gotówka która w rzeczywistości wpływa do spólki.
Te wzrosty zysków w USA to tylko księgowe gimmiki. -Wygooglujcie takie coś: SP500 P/sales np. na multi .com .
Jak widać z wykresów ...w zasadzie cały wzrost kursu SP500 z poziomu 1400 jest jednocześnie wzrostem w tej samej wysokości wskaznika: P/Sales. Sales-Sprzedaż to gotówka która w rzeczywistości wpływa do spólki. Oznacza to, że pomimo wzrostu SP500 o 100% ...od poziomu 1400 wogóle nie zwiększyły się przychody spółek. No to z czego pochodzą wzrosty "zysków" skoro aby był rzeczywisty zysk, to musi wpłynąć kasa ze sprzedaży (dóbr, usług, aktywów)? Ano można ograniczać "rezerwy ma straty", można wstrzymywać "odpisy amortyzacyjne" itp. W rzeczywistości jednak od lat wpływy kasy do spółek aSP500 nie rosną (stagnacja) -patrzcie wskaznik P/Sales
balon_pusty
"analitycy spodziewają się wzrostu". Analitycy są pracownikami banksterów i mącą w głowach - zaniżają albo zawyżają analizy, stosownie do funkcji celu, którą chcą uzyskać. Jedno jest pewne, koniec tej euforii jest coraz bliższy, jeszcze tylko zaliczymy 30k na DJ albo 25k. Kto wie, jaki jest zakład.
open_mind
Lubię prezydenta Trumpa bo ma ostry niezakłamany język, wczoraj po prostu powiedział to co inni boją się pomyśleć z powodu poprawności politycznej, do tego doszło. Cytat „Trump: "Dlaczego mamy tych wszystkich ludzi z krajów Shithole Come Here?" jak Haiti zamiast z np. Norwegi. Brawo ma chłop ”dyndałki”.Lubię prezydenta Trumpa bo ma ostry niezakłamany język, wczoraj po prostu powiedział to co inni boją się pomyśleć z powodu poprawności politycznej, do tego doszło. Cytat „Trump: "Dlaczego mamy tych wszystkich ludzi z krajów Shithole Come Here?" jak Haiti zamiast z np. Norwegi. Brawo ma chłop ”dyndałki”. Wprost liberalni social demokraci chcą go za to zlinczować!
Ps. Wczoraj podałem wam link z banku rosyjskiego ze zdjęciami zmagazynowanego złota, to nasi moderatorzy mnie wykasowali, a dzisiaj dopiero na niezależnych stronach zachodnich się on pojawił. Kuźwa zakłamanie i głupota prostego luda jest przeokropna, wprost masakryczna. I już możecie mnie wycinać i czerwienić! Pozdrawiam
open_mind
Tak USA i Europa nie potrzebuje więcej darmozjadów, gwałcicieli i wszelkiego ludzkiego śmiecia, ja o tym mówię o dawna.
open_mind
Co do ropy to na poważnie, nie wiadomo co elity planują bo znajduje się ona w rekordowych ilościach na krótkich pozycjach. A jak wiemy z doświadczenia na metalach to zawsze po tym następował atak na ceny i w efekcie spadek cen. Co do Wall Street to wszystko jest wręcz olśniewająco, znakomicie, nadzwyczajnie, pierwszej Co do ropy to na poważnie, nie wiadomo co elity planują bo znajduje się ona w rekordowych ilościach na krótkich pozycjach. A jak wiemy z doświadczenia na metalach to zawsze po tym następował atak na ceny i w efekcie spadek cen. Co do Wall Street to wszystko jest wręcz olśniewająco, znakomicie, nadzwyczajnie, pierwszej klasy, wybornie, świetnie, doskonale, arcy-pięknie, przepysznie, genialnie, rewelacyjnie, zachwycająco, pierwszorzędnie, najwyższej próby, wspaniałle, wyjątkowo, prześwietnie, niezwykle, bosko, przepięknie, ślicznie, przewybornie, cudownie, wyśmienicie, kapitalnie, pierwszej wody, fenomenalnie, ... . Pozdrawiam.
ajwaj
Przykro dla kieszeni, ale o tym bylo na forum od lata po OPEC+ w Sankt Petersburgu (okreg Leningrad). Zebrali sie wtedy (ropa byla ca 42 $) najwieksi wrogowie prod ropy poproszeni przez Rosjan o zakopanie w tej kwestii Tomahawków. OPEC, a +plus to 11 panstw prod. rope zapowiedzieli grupy minitorujace (nowosc-tego nie bylo) - co Przykro dla kieszeni, ale o tym bylo na forum od lata po OPEC+ w Sankt Petersburgu (okreg Leningrad). Zebrali sie wtedy (ropa byla ca 42 $) najwieksi wrogowie prod ropy poproszeni przez Rosjan o zakopanie w tej kwestii Tomahawków. OPEC, a +plus to 11 panstw prod. rope zapowiedzieli grupy minitorujace (nowosc-tego nie bylo) - co by nikt nie sprzedawal po redukcji "na lewo"

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki