WOŚP zbliża się do miliarda złotych

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już ponad ćwierć wieku. Mimo rosnącej hojności Polaków łączna kwota zebrana przez tę głośną inicjatywę wciąż nie przekroczyła miliarda złotych. Zmienić może się to już niebawem.

Rok temu z okazji 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy opublikowaliśmy przekrojową analizę dorobku tej inicjatywy od strony finansowej. Dziś, w przededniu 26. Finału, czas na drobną aktualizację o najnowsze dostępne dane. O tym, jak powstały wyliczenia zamieszczone na poniższych wykresach, przeczytacie Państwo we wspomnianym ubiegłorocznym artykule "Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od strony finansów".

Wylicytuj Złotego Bankiera! Gramy dla WOŚP

Wylicytuj Złotego Bankiera! Gramy dla WOŚP

Chciwy jak Bankier? Nic z tych rzeczy! Portal Bankier.pl, numer 1 na rynku informacji o finansach, już po raz drugi wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Znów stawiamy na jakość i unikatowość – dlatego w tym roku mogą Państwo wylicytować statuetkę Złoty Bankier - wystarczy kliknąć w link zloty.bankier.pl/wosp. Od lat jest ona symbolem najwyższej jakości, profesjonalizmu  i innowacyjności. Co roku wręczamy ją bankom, które nie tylko wyznaczają kierunek rozwoju polskiej bankowości, ale również biorą pod uwagę zapotrzebowanie swoich klientów, oferując im najwyższej jakości produkty i usługi.

2016 r. WOŚP zanotowała rekordowo wysoką zbiórkę w kwocie 105 570 801,49 zł. To o ponad 32 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Zsumowanie nominalnych kwot za wszystkie poprzednie lata orkiestry daje – w zależności od przyjętego kursu dolara, bo w tej walucie WOŚP podawała wyniki pierwszych finałów – około 823 mln zł.

Kwoty nominalne w tak długim okresie nie mówią jednak wszystkiego – przecież ceny 25 lat temu były o wiele niższe niż dzisiaj.

Po uwzględnieniu skumulowanej inflacji CPI dla wszystkich Finałów, łączna zebrana w ich czasie kwota wyrażona w złotych ze stycznia 2016 r. wynosi około 954 milionów złotych. Różnica względem kwot nominalnych może wydawać się niewielka, jednak choć w latach 90. szalała w Polsce wysoka inflacja, to Orkiestra zbierała wówczas relatywnie niewielkie kwoty.

Na koniec zabawimy się także w przeliczenie kwot zbieranych przez WOŚP na liczbę pensji. Rekordowa zbiórka WOŚP w ostatnim roku zbiegła się z istotnym wzrostem wynagrodzeń oraz podniesieniem przez rząd płacy minimalnej do 2000 zł. Rok temu stwierdziliśmy, że zbiórka WOŚP odpowiada miesięcznym zarobkom w niewielkim mieście powiatowym, dziś należy dodać, że to hipotetyczne miasto robi się coraz większe.

Michał Żuławiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
49 19 kerad_

Skoro już tyle nazbierał to może w końcu wybuduje i utrzyma choć jeden szpital!

! Odpowiedz
51 22 roza_von_schweinkops

Dlaczego jak Kijowski raz wypłacił sobie 30tyś z fundacji to złe, ale za to wypłacanie sobie z fundacji przez lata setki razy większych pieniędzy to dobre ? To jet bez sensu.

! Odpowiedz
17 18 borma

Kumatygosc. Ani gminy , ani miasta nie maja wgladu w ksiegi finansoqe fundacji. Coskolwiek sie Tobie pomieszalo. Fundacja jako organizacja uzytecznoscimpublicznej jest kontrolowana przez odpowiedni Urzad Skarbowy. Zadna gmina , ani zadne miasto nie maja z fundacja nic wspolnego. Jesli ci nie odpowiada owa fu dacje mozesz zlozyc oswiadczenie , ze pid zadnym waru kiem nie zyczysz sobie korzystania z aparatury przez nia zakupionej . To uwazalbym za honorowe podejscie do tematu. Ale coz , honor rzecz deficytowa , jesli sie go nie posiada , trudno sie w niego zaopatrzyc. To niestety nie bitcoin.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 41 karbinadel

Nie rozumiem, dlaczego pisowcy obrzydzają ludziom WOŚP. Nie chcecie brać udziału, to przecież nie ma przymusu - ale po co obrażać prowadzącego orkiestrę oraz tysiące wolontariuszy? Bo akcja jest niezależna od władzy i kościoła?

! Odpowiedz
30 35 tbielik

Dzisiaj w przedszkolu wnuka organizują zabawę fantową pod płaszczykiem ofiarności na WOŚP, niestety będę musiał coś dla wnuka kupić (zebrane fundusze idą na wiadomy cel). Już dzieci w przedszkolu podlegają indoktrynacji, moich oporów zapewne nie zrozumiałby. A Jerzy O. w sądzie nie pokazuję faktur, jego sprawiedliwość rodem od babci Pawlakowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 39 talmud

kazda fundacja to piramida do krecenia lodow na ludzkiej naiwnosci i wrazliwosci

! Odpowiedz
21 21 resisdus

zapomniales jeszcze dodac ze illuminaci rzadza swiatem i ziemia jest plaska

! Odpowiedz
12 26 karbinadel

Z wyjątkiem fundacji ojca dyrektora, oczywiście ?

! Odpowiedz
5 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 1 open_mind odpowiada resisdus

" illuminaci rzadza swiatem i ziemia jest plaska" Dobre masz info, jeszcz coś sensacyjnego?. Ja też jestem przeciwnikiem systemu na "Pan- Da Pan- Da Pan- Da ,"

! Odpowiedz