REKLAMA

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od strony finansów. Oto ile zebrano od początku

Michał Żuławiński2017-01-12 09:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-01-12 09:00
fot. Krystian Maj / FORUM

Już w najbliższą niedzielę odbędzie się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To dobry moment na dokonanie finansowego podsumowania w oparciu o twarde dane.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wrosła w styczniowy kalendarz III RP. Z roku na rok informowani jesteśmy o kolejnych rekordach bitych w trakcie Finałów, rzadziej jednak patrzy się na wpływy w szerszej perspektywie historycznej.

Oczywiście w chłodnej kalkulacji ekonomicznej nie da się zawrzeć wszystkiego - od budowanego za sprawą kolejnych Finałów kapitału społecznego, przez zaangażowanie instytucji publicznych, aż po zdrowie i życie osób korzystających z zakupionego sprzętu - jednak ujęcie to z pewnością pozwala dokładniej określić skalę działania WOŚP.

Pomieszanie dwóch systemów walutowych

Pierwszą kwestią, z którą należy się uporać, są oficjalne dane fundacji dostępne na jej stronie. Wyniki poszczególnych zbiórek przez wiele lat podawano bowiem w dolarach amerykańskich, co miało swoje mocne uzasadnienie.

Bankier gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Bankier gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Długo zastanawialiśmy się, co możemy przeznaczyć na tegoroczną aukcję WOŚP.

Postanowiliśmy postawić na jakość i unikatowość - dlatego w tym roku mogą Państwo wylicytować statuetkę Złoty Bankier. Od lat jest ona symbolem najwyższej jakości, profesjonalizmu i innowacyjności. Co roku wręczamy ją bankom, które nie tylko wyznaczają kierunek rozwoju polskiej bankowości, ale również biorą pod uwagę zapotrzebowanie swoich klientów, oferując im najwyższej jakości produkty i usługi.

W tym roku Złoty Bankier dzięki Państwu może stać się nie tylko symbolem jakości, ale również symbolem wsparcia i społecznej odpowiedzialności.

Dodatkową nagrodą dla zwycięzcy jest artykuł sponsorowany Premium wyświetlany przez 7 dni na stronie Bankier.pl. Jest to szansa do dotarcia z ofertą swojego produktu, usługi lub firmy do użytkowników zainteresowanych finansami, biznesem, gospodarką i nowymi technologiami.

– Dawniej, właśnie dla uzyskania efektu porównywalności, podawaliśmy wartości w dolarach. Pierwsze Finały WOŚP odbywały się przed denominacją, poza tym na przestrzeni lat bardzo różnie kształtowała się inflacja. Dodatkowo w pierwszych latach także zakupy sprzętu medycznego były realizowane w ten sposób – wielu światowych producentów nie miało swoich przedstawicielstw w Polsce i negocjacje oraz kontrakty realizowane były w oparciu o przelicznik walutowy – stwierdza w rozmowie z Bankier.pl Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy WOŚP.

Przejście na polską walutę w statystyce Orkiestry dostępnej na jej stronie internetowej miało miejsce dopiero w 2010 r. Środki z okresu dolarowego i złotowego trzeba jednak sprowadzić do wspólnego mianownika. Pytanie brzmi – po jakim kursie? W swoich pierwszych latach WOŚP ogromną większość kwoty zbierała w dniu Finału, więc zasadny wydawałby się kurs dolara z dni tuż przed lub tuż po Finale. Z drugiej strony w ostatnim czasie kwota deklarowana w dniu Finału stanowi jedynie 2/3 ogólnej kwoty zebranej na deklarowane cele.

– Na Finał składa się jednodniowa zbiórka publiczna oraz środki przekazywane za pośrednictwem kanałów elektronicznych. Na przestrzeni lat zmieniała się także prawna definicja samej zbiórki, jak i interpretacje – co zbiórką jest, a co nie. Strona internetowa zasadniczo zawiera to, co ujmowaliśmy jako Finał i następnie wydatkowane było w całości na cele Finałów. Nie są to jednak całościowe przychody Fundacji w danych latach. Fundacja ma także inne niż Finał źródła przychodu: całoroczne darowizny wspierające działalność statutową, inne zbiórki, darowizny celowe, wpłaty sponsorów, dywidendy spółki Złoty Melon itd. – dodaje rzecznik.

Różnicę między przyjęciem kursu średniego dla stycznia i całego roku obrazuje poniższy wykres.

/ Bankier.pl na podstawie danych WOŚP i NBP

Proste zsumowanie danych z poszczególnych Finałów da nam odpowiednio 715,6 (dla średnich kursów dolara w styczniu) i 720,6 miliona złotych (dla kursów średniorocznych). Na szczęście różnica jest niewielka,  jednak nie załatwia to sprawy do końca. Swoje trzy grosze do puszki wolontariusza WOŚP wrzuca bowiem inflacja.

Inflacja w puszce wolontariusza

Temu tematowi należałoby poświęcić sporo miejsca, jednak ograniczmy się do niezbędnego minimum. Popatrzymy na zagadnienie z punktu widzenia nie samej Orkiestry, lecz Polaków wpłacających na WOŚP, którzy za swoje pieniądze zazwyczaj opłacają mieszkanie, jedzenie itp. Dane o inflacji cenowej w sprzęcie medycznym nie są możliwe do szybkiego uzyskania, szczególnie zważywszy na olbrzymi postęp technologiczny w tej dziedzinie (chleb i telewizory w 1993 r., choć inne niż dziś, to jednak istniały i zaspokajały podobne potrzeby, a o wielu rodzajach używanego dziś sprzętu nawet nie marzono). Oczywiście całość należy traktować jedynie poglądowo i przymknąć oko na wszelkie niedoskonałości sposobu obliczania inflacji CPI przez GUS.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze jeszcze przed denominacją / fot. Ireneusz Sobieszczuk /FORUM

Tym razem nie będę rozdzielał włosa na dwoje i zostanę jedynie przy przeliczniku styczniowym. Po uwzględnieniu skumulowanej inflacji CPI dla wszystkich Finałów, łączna zebrana w ich czasie kwota wyrażona w złotych ze stycznia 2016 r. wynosi około 853 miliony. To 19% więcej od przedstawionej powyżej sumy nominalnej (715,6 mln zł). Różnica może wydawać się niewielka, jednak choć w latach 90. szalała w Polsce wysoka inflacja, to Orkiestra zbierała wówczas relatywnie niewielkie kwoty, które nawet po zindeksowaniu nie odpowiadają nawet „dzisiejszym” 20 milionom.

Miasto powiatowe oddaje pensję

Sprawę rzeczywistej wartości kwot zbieranych przez WOŚP w trakcie poszczególnych Finałów potraktować można jeszcze inaczej. Poniższy wykres prezentuje, ile przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń udało się zebrać Jerzemu Owsiakowi i spółce w kolejnych latach (do 2015 r. na podstawie ZUS, za 2016 r. szacunki własne, gdyż oficjalne dane opublikowane będą dopiero w lutym).

/ Opracowanie Bankier.pl na podstawie danych WOŚP i ZUS

Podobną operację przeprowadzić można w oparciu o płacę minimalną. Tu na żadne dane czekać nie trzeba, gdyż stawki są znane z dużym wyprzedzeniem. Należy jednak pamiętać, że w latach 90. – ze względu na wspomnianą dwucyfrową inflację – zdarzało się, że najniższe legalne wynagrodzenie na umowę o pracę (które z dzisiejszej perspektywy było niewiarygodnie niskie – 750 zł przekroczono dopiero w 2001 r.) zmieniano kilkukrotnie w jednym roku. W takim wariancie przyjęto poziom obowiązujący w momencie organizacji danego Finału WOŚP.

Złote serduszka jak 1/10 rezerw Polski

Kwoty zbierane przez Wielką Orkiestrę da się także przeliczyć na złoto. To o tyle uzasadnione, że Złote Serduszka są przecież jednym z najcenniejszych przedmiotów rokrocznie licytowanych na orkiestrowych aukcjach.

– W czasie pierwszego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, otrzymaliśmy dary bardzo szczególne. Były nimi złote wyroby - pierścionki, łańcuszki, kolczyki. Warszawski jubiler, Jerzy Kozak, zaproponował, aby wykonać z nich złote serduszka. Złoto zawieźliśmy do Mennicy Polskiej, która stała się autorem najbardziej cennego na świecie złotego wyrobu o masie ok. 4,5 grama - Złotych Serduszek WOŚP – czytamy na stronie WOŚP.

Oczywiście, przez 25 lat cena złota również mocno się zmieniała – jak widać, nawet ostatnie rekordowe (w PLN) wyniki zbiórek nie pozwoliłyby kupić tyle kruszcu, co nominalnie gorsze rezultaty sprzed kilkunastu lat. Na potrzeby poniższego wykresu przyjęto średnią cenę złota w styczniu każdego roku. To o tyle ważne, bo z tego powodu np. w 2013 r. obowiązują ceny sprzed pamiętnego załamania notowań kruszcu, zaś w latach hossy ceny styczniowe w naturalny sposób są niższe od grudniowych czy średniorocznych.

/ Opracowanie Bankier.pl na podstawie danych WOŚP i WGC

10,4 tony złota, które można byłoby zgromadzić, przeznaczając co roku środki WOŚP na zakup kruszcu, odpowiada obecnym rezerwom państw takich jak Czechy (9,8 t) czy Ekwador (11,8 t). To też 10-krotnie mniej od polskich zasobów monetarnego złota (102,9 t), które spoczywają w Londynie. Wizualne porównania 10 i 100 ton złota w sztabach przedstawia natomiast ta infografika.

NFZ = 1000 WOŚP

Warto również wspomnieć o często podnoszonym fakcie dotyczącym finansów WOŚP. Jakkolwiek przez 25 lat swojego istnienia WOŚP uczyniła ogromny skok finansowy, to fundacja blednie w porównaniu z gargantuicznym Narodowym Funduszem Zdrowia. Dość powiedzieć, że wynik ubiegłorocznego Finału (72,6 mln zł) odpowiada zaledwie 0,1% wpływów do NFZ (72,3 mld zł).

/ Opracowanie Bankier.pl na podstawie danych WOŚP i NFZ

Innymi słowy i w dużym uproszczeniu (bo Finały odpowiadają za lwią część, ale nie całość przychodów WOŚP), do przeważenia państwowego giganta na wyimaginowanej wadze potrzebnych byłoby prawie tysiąc Jerzych Owsiaków wraz z zapleczem. To, czy oparcie wiecznie kulejącej polskiej służby zdrowia w większym stopniu na dobrowolnych transferach i datkach, byłoby możliwe i opłacalne, to jednak temat na zupełnie inny i o wiele dłuższy artykuł.

Na sam koniec najważniejsza grafika, już bez ekonomicznego komentarza. Oto lista placówek, do których trafił sprzęt oznaczony serduszkiem WOŚP (jeżeli nie widzisz mapy poniżej, kliknij tutaj).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (329)

dodaj komentarz
~abc
Powinno się zlikwidować NFZ i tylko WOŚP, było bez biurokracji i państwowych lepkich raczek
~bkb2
Zaopatrywanie Szpitali w sprzęt medyczny i odpowiednia obsługa medyczna Polaków to powinność Państwa Polskiego które otrzymuj od pracujących obywateli gigantyczne pieniądze na ten cel. To że w służbie zdrowia jest bałagan to zawdzięczamy czasom k () muny która rozpanoszyła się po 1944 roku przyniesiona na bagnetach Zaopatrywanie Szpitali w sprzęt medyczny i odpowiednia obsługa medyczna Polaków to powinność Państwa Polskiego które otrzymuj od pracujących obywateli gigantyczne pieniądze na ten cel. To że w służbie zdrowia jest bałagan to zawdzięczamy czasom k () muny która rozpanoszyła się po 1944 roku przyniesiona na bagnetach do naszego kraju. Patologie w Służbie Zdrowia są widoczne do dzisiaj dlatego że lekarze i ludzie pracujący w tym środowisku to zdew () stowani moralnie ludzie czasami kiedy lekarzem mógł zostać albo dzieciak promienenta czy dygnitarza albo konfident który "sprzedał" własną tożsamość i własną rodzinę układając się ze zbr () di () rzami i zdr () jc () mi narodu.... Dzisiaj widać wyraźnie jak ogół Polaków ma wyprane m ó zgi. Jak marne zdanie mamy na temat Państwa , Polityków, Sejmu czy innych instytucji Państwowych.....To jest pokłosie jeszcze P eR eLu.... Z tej dewastacji jakie dokonało się w narodzie Polskim przez ten okres 1944 -1989 i który trwa jeszcze w wielu miejscach do dzisiaj Polska jako naród będzie wychodzić jeszcze przez pokolenia....Cóż z tego że wiele Polskich rodzin miało wspaniałą historię i zbudowanie IIRP z popiołów. Dzisiaj potomkowie tych wzorców są tak zind () ktrynowani że nie są nawet w stanie sięgnąć do tej wspaniałej historii...W takich warunkach na wierzch wypływają tacy ludzie jak Owsciak...Syn wysoko postawionego k () mucha w Sztabie Głównym w Warszawie w latach największych prześladowań Pe eR eLu....
Są jednak jaskółki w tunelu....Samo przybycie wojsk USA do PL spowoduje ze część Polaków zrozumie wreszcie gdzie skąd przybyliśmy gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy...
~Warszawianka
Trzeba upowszechniać takie logiczne i bezstronne komentarze,bo indoktrynacja w narodzie jest taka,że dzieci AK-owców sponiewieranych za patriotyzm,nie rozumieją zupełnie obecnej rzeczywistości mimo swego bezrobocia i wegetacji na granicy życia i śmierci z powodu braku środków do życia.Mam taki przypadek w rodzinie !!!!Trzeba upowszechniać takie logiczne i bezstronne komentarze,bo indoktrynacja w narodzie jest taka,że dzieci AK-owców sponiewieranych za patriotyzm,nie rozumieją zupełnie obecnej rzeczywistości mimo swego bezrobocia i wegetacji na granicy życia i śmierci z powodu braku środków do życia.Mam taki przypadek w rodzinie !!!!!!!!!!!!!!Rozpacz.!!!!!!!!!!
~antek
brawo Jurek ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,już po, teraz tylko urlop wybierz afryka daleka Azja i pamiętaj zasade glowna nie plac karta ,się ma
~obywatel
Super. Jestem pod wrażeniem. Mam tylko takie małe pytanka:
1. Ile kasy wyłożyły gminy na organizację tych imprez przez te lata?
2. Ile kasy wyłożyły inne organizacje z budżetu Państwa (służby mundurowe, pogotowie itp.)?
3. Za ile kasy zakupiono ten sprzęt ratujący życie? Od jakich firm WOŚP dokonywał zakupów?
Super. Jestem pod wrażeniem. Mam tylko takie małe pytanka:
1. Ile kasy wyłożyły gminy na organizację tych imprez przez te lata?
2. Ile kasy wyłożyły inne organizacje z budżetu Państwa (służby mundurowe, pogotowie itp.)?
3. Za ile kasy zakupiono ten sprzęt ratujący życie? Od jakich firm WOŚP dokonywał zakupów? Czy bezpośrednio od producentów lub dystrybutorów czy może przez kolejnych pośredników?
Może ktoś w końcu zrobi rzetelny bilans zysków i strat. Bo to, że Polacy potrafią to nie jest żadnym odkryciem. Że ich się okrada od wieków - również.
~gość
Proszę odwiedzić stronę WOŚP i przeanalizować dostępne tam rozliczenia finansowe fundacji. Życzę miłej lektury!
Pozdrawiam
~oLo odpowiada ~gość
Jaja sobie robisz? Każdy inny z takimi sprawozdaniami miałby postępowanie karno-skarbowe. Pozdrawiam.
~Grzesiek odpowiada ~oLo
Nie chcesz nie dawaj. nikt ci nie karze. ale jak trafisz do spzitala czy ktos z twoich bliskich i podstawią ci sprzed z seruszkiem odmów. przeciez to nie za twoje pieniądze było kupione.
~ola
A jakie są KOSZTY WOŚP? W tym koszty własne, koszty wsparcia różnych telewizji, samorządów? Jaki to stanowi proc. wpływów ze zbiórek? Jak to się ma do innych organizacji tego typu (np. przychody, a koszty)?
~doola
na pewno mniejsze niż NFZtu

Powiązane: Służba zdrowia pod kroplówką

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki