REKLAMA

WIG20 liderem wzrostów w Europie. Dobra sesja spółek Skarbu Państwa

2022-08-08 17:45
publikacja
2022-08-08 17:45
WIG20 liderem wzrostów w Europie. Dobra sesja spółek Skarbu Państwa
WIG20 liderem wzrostów w Europie. Dobra sesja spółek Skarbu Państwa
fot. Krystian Maj / / FORUM

Pierwsza sesja tygodnia przyniosła wzrostowe odbicie po serii spadków sprzed weekendu. WIG20 i WIG okazały się najmocniejszymi indeksami w Europie. Zwyżki w segmencie dużych spółek odznaczały się skalą i zasięgiem. 

O ile w piątek inwestorzy w Europie kończyli handel spadkami pod wpływem „jastrzębich” danych z amerykańskiego rynku pracy, o tyle Wall Street już tego samego dnia większość zniżki z otwarcia zniwelowała na koniec sesji. W poniedziałek inwestorzy od rana próbowali skorygować piątkową reakcję, a w przypadku WIG20 nawet kilka ostatnich dni spadków. 

W poniedziałek WIG20 zyskał 2,64 proc. i był najmocniej rosnącym indeksem w Europie. WIG był wyżej o 2,13 proc., co wyniosło go na poziom 55 009,15 pkt. Na poziom 4188,73 pkt wskoczył mWIG40 po zwyżce o 1,56 proc., natomiast minimalny wzrost sWIG80 o 0,27 proc., oznaczał koniec sesji na poziomie 17 750,02 pkt. Obroty wyniosły 770 mln zł, czego 626 mln dotyczyło WIG20.

Ostatnie dane wspierają scenariusz dalszych podwyżek stóp procentowych w celu tłumienia inflacji, ale z drugiej strony pokazują, że z gospodarką i rynkiem pracy wcale źle się nie dzieje, co ma przełożenie też na wyniki spółek, które w większości są odbierane pozytywnie i zaskakują na plus.

GPW korzystała z lepszego sentymentu, odbijając po kilku spadkowych sesjach z rzędu, które sprowadziły WIG20 w poprzednich dniach kolejny już raz na poziomy dobrze znanego wsparcia (1650 pkt.). Odbicie z tego poziomu też nie jest pierwszym, które w ostatnich tygodniach obserwowano na wykresie. W poniedziałek pomocny dla kupna akcji mógł być nieco tańszy dolar, do którego złoty odzyskał ok. 2 grosze względem piątku.

„Skala przeceny na rynku akcji wydaje nam się niewielka, gdy weźmiemy pod uwagę, że rynek długu praktycznie wymazał już skutki ostatniej konferencji FOMC, a we wrześniu ponownie spodziewana jest podwyżka o 75 pb. O tym, czy do niej dojdzie, mogą zadecydować dwa najbliższe odczyty inflacji. Lipcowy poznamy w środę” – przypomniał Kamil Cisowki z DI Xelion w porannym komentarzu do wydarzeń z ostatniego tygodnia. 

Sektorowo na GPW tylko budownictwo  (-2,86 proc.), leki (-2,37 proc.) oraz gry w skali mniejszej niż 0,5 proc. były pod kreską. Najwięcej zyskały górnictwo (5,06 proc.), banki (4,54 proc.) i spółki odzieżowe (3,74 proc.).

W WIG20 wzrosty były poparte skalą i liczbą zyskujących walorów. Na plusie sesję skończyło 17 spółek, z czego 9 z ponad 4-proc. wzrostem. Najwięcej zyskał kurs mBanku (7,81 proc.), ale mocno urosły ceny akcji pozostałych największych banków - PKO BP (4,58 proc.), Pekao (4,59 proc.) i Santandera (3,8 proc.).

Na radarze inwestorów wyraźnie byli też dostawcy usług i produktów cyfrowych. Zyskały akcje Orange (5,72 proc.), Asseco (5,23 proc.) czy Cyfrowego Polsatu (4,35 proc.). Asseco podało, że grupa szacuje skonsolidowany wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej za II kw. na 140 mln zł. Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes wynosiła 134,2 mln zł.

Mocny był kurs KGHM-u (5,5 proc.) rosnący wraz z cenami miedzi na giełdach i poprawiającymi się perspektywami na rynkach.

Po piątkowych spadkach w dniu publikacji wyników odbił kurs PKN Orlen (1,43 proc.), a dobrze poradziły sobie inne spółki Skarbu Państwa, jak JSW (3,39 proc.), PGE (2,64 proc.) czy PZU (4,16 proc.).

Na minusie dzień zakończyły tylko CD Projekt (-1,04 proc.), Allegro (-1,16 proc.) oraz Dino (-2,95 proc.).

W drugiej linii mocno wzrosły akcje Develi (8,96 proc.), PKP Cargo (8,12 proc.) oraz Aliora (7,41 proc.). Jak poinformował PAP Biznes prezes PKP Cargo Dariusz Seliga, spółka rozpoczyna prace nad nową 3-letnią strategią grupy, a przewozy intermodalne pozostaną jednym z filarów rozwoju. Prezes dodał, że wzrost przychodów ma być stałym elementem rozwoju grupy, która w 2022 roku zawalczy o zysk netto.

Przed publikacją wyników zaplanowaną na czwartek rosną akcje Asbisu. W poniedziałek cena była wyżej o 6,65 proc.

Po dobrych wynikach i informacji o funkcjonujących 99,9 proc. restauracji o 2,99 proc. wzrosły akcje AmRestu.

Bo drugiej stronie tabeli w tym segmencie były Budimex (-5,58 proc.) oraz DataWalk (-4,31 proc.). Spadki tego ostaniego można łączyć ze słabym raportem finansowym opublikowanym przez amerykańskiego Palantira, operującego w branży opracowywania i analizy danych.

Na szerokim rynku wzrostami wyróżnił się kurs KPPD (18,63 proc.). Spółka działa w branży obróbki drewna i od kilku kwartałów dynamicznie powiększała swoje zyski. Warto też zwrócić uwagę na Votum (8,06 proc.) i ZEPAK (7,39 proc.), które poprawiły swoje historyczne maksima.  Z kolei spaki Agrotonu (-26,1 proc.) były spodowane komunikatem spółki, że wszystkie jej aktywa w obwodzie ługańskim okupowanym przez Rosajn zostały zajęte. 

MKu

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (4)

dodaj komentarz
jan_brys
I tak jesteśmy jednym z najgorszych rynków od początku roku.
Rosja MOEX YTD -44.86%
Rosja RTSI YTD -32.10%
Sri Lanka CSE All-Share YTD -30.17%
Polska WIG20 YTD -25.19%
tomitomi
giełda wyprzedza gospodarkę o ok . 6 M , tak że u nas czas na wiosnę :-))
lipsk
Dobra sesja by sprzedać na podbiciu to fakt. Fundamentalnie to podstaw brak na wzrosty. Taka wakacyjna sielanka .Prawda będzie na jesieni.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki