REKLAMA

Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł. Złoty pozostaje słaby

2022-08-08 09:53
publikacja
2022-08-08 09:53
Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł. Złoty pozostaje słaby
Kurs euro spadł poniżej 4,70 zł. Złoty pozostaje słaby
fot. Porpoise / / Shutterstock

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od spadku kursu euro poniżej linii 4,70 zł. Nie zmienia to faktu, że polska waluta pozostaje mocno osłabiona i wyceniana jest blisko najniższych poziomów w historii.

W poniedziałek o 9:58 kurs euro wynosił 4,6988 zł i był o prawie grosz niższy niż przed weekendem. Przez poprzednie trzy tygodnie złoty usiłował odrabiać straty z czerwca i lipca, ale jak dotąd wszelkie próby zbicia kursu euro zatrzymywały się tuż poniżej linii 4,70 zł.

- Ryzyko dla złotego pozostaje jednak istotne. Pogorszenie bilansu handlowego i złagodzenie retoryki NBP (wsparte stabilizacją inflacji w wakacje) sugerują jednak szanse na powrót EUR/PLN do 4,80 po wakacjach. W dalszej części roku spodziewamy się raczej stabilizacji EUR/PLN w ramach szerokiego trendu bocznego. Jeżeli stopy NBP dojdą do oczekiwanego przez nas poziomu 8,5 proc., to zajmie to więcej czasu. RPP może też komunikować przedwczesny koniec cyklu podwyżek - napisali ekonomiści Banku Millennium.

Patrząc w dłuższym terminie, polska waluta pozostaje niezmiernie słaba. Od rosyjskiej agresji na Ukrainę kurs euro ani razu nie spadł poniżej 4,55 zł, przez większość tego okresu utrzymując się w przedziale 4,60-4,80 zł. Przed marcem ’20 tak wysokie notowania euro obserwowaliśmy jedynie podczas najostrzejszych faz kryzysu finansowego (2009), kryzysu strefy euro (2011-12) i brexitowych perturbacji (2016).

Bez większych zmian pozostaje sytuacja na parze euro-dolar. Najważniejsza para walutowa świata od trzech tygodni notowana jest w pobliżu poziomu 1,02 dolara za jedno euro. Co ciekawe, dolara nie umocniły bardzo mocne lipcowe dane z rynku pracy, znacząco zwiększające szans na kontynuację zdecydowanych podwyżek stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.

Na polskim rynku za dolara płacono 4,6054 zł, czyli o prawie grosz mniej niż w piątek wieczorem. Frank szwajcarski wyceniany był bez większych zmian na 4,8028 zł. Za funta brytyjskiego trzeba było zapłacić 5,5767 zł, a więc tyle samo co przed weekendem.

KK

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bha
Cóż nienasyconemu wciąż i wciąż i etc. sterowalnemu rynkowi, zachłannemu coraz mocniej bez umiaru na Mamonę i zyski w to gra!. Niestety

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki