REKLAMA

Najpierw węgiel, teraz drewno. Inwestorzy zmieniają kurs, co widać na giełdzie

2022-08-08 16:00, akt.2022-08-08 17:40
publikacja
2022-08-08 16:00
aktualizacja
2022-08-08 17:40
Najpierw węgiel, teraz drewno. Inwestorzy zmieniają kurs, co widać na giełdzie
Najpierw węgiel, teraz drewno. Inwestorzy zmieniają kurs, co widać na giełdzie
fot. OlegRi / / Shutterstock

Po węglu czas na drewno. Spekulacje na temat tego, które spółki będą beneficjentami sezonu grzewczego, trwają. Wśród typów zaczęto wymieniać te z branży drewna opałowego, które dla wielu może być alternatywą wobec braku "czarnego złota" w składach. 

Hossa na spółki wydobywające węgiel, przełożyła się m.in. na mocne wzrosty akcji firm logistycznych i produkujących sprzęt górniczy. Teraz inwestorzy zaczęli szukać kolejnych branż zajmujących się innymi sposobami ogrzewania domów. Dotyczy to nie tylko technik grzewczych, ale i surowców, a drewno jest jednym z nich.

O zbieraniu chrustu na zimę i limitach z tym związanych na początku lata informowało m.in. Radio Zet. Po limitach przyszedł czas na wprowadzenie opłat, o czym pisała „Rzeczpospolita”. „Winter is coming” można by rzec, opisując to, co się dzieje względem przygotowań do sezonu grzewczego.

Drewno opałowe i kominki nim opalane to jedne z ostatnich kierunków inwestycyjnych na GPW. O ponad 110 proc. w ciągu poprzednich trzech tygodni podrożały akcje spółki WAT z NewConnect, zajmującej się sprzedażą kominków. W poniedziałek, 8 sierpnia, najwięcej na rynku głównym rosły akcje Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego (KPPD), które w ofercie ma sprzedaż drewna opałowego.

Kurs spółki zyskał w poniedziałek 18,63 proc., przy ponad 0,567 mln zł obrotu. Od początku roku akcje podrożały już o ok. 74 proc., a w ciągu ostatnich 12-miesięcy stopa zwrotu, zbliża się do 100 proc.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Bankier.pl

Z czego wynikały dotychczasowe wzrosty? Przede wszystkim z fantastycznych wyników finansowych, które spółka prezentowała w poprzednich kwartałach. Skokowe wzrosty zysków były napędzane dobrą koniunkturą na produkty oferowane przez spółkę. Przede wszystkim tarcicy i wyrobów fryzarskich, które w 2021 r. odpowiadały za ponad 81 proc. przychodów netto ze sprzedaży (302,5 mln zł).

Oferowane drewno kominkowe i brykiety zostały zakwalifikowane do grupy pozostałych wyrobów i usług, które stanowiły według raportu rocznego 4,4 proc. przychodów ze sprzedaży (18,29 mln zł).

Co więcej, spółka jest biorcą drewna, tzn. że sama je musi kupować, głównie od Lasów Państwowych, aby mieć materiał do obróbki. Wzrost ceny surowca leśnego oraz jego braki na rynku odbijają się niekorzystnie na spółce, ponieważ musi sprowadzać go z zagranicy. Wyższe ceny drewna wpływają niekorzystnie na wynik finansowy, o czym informuje w kolejnych raportach.

Tym, co napędzało zyski spółki, było wysokie zapotrzebowanie na wyroby przeznaczone do remontów oraz renowacji domów i ogrodów. Szczególnie w dwóch poprzednich latach i boomu remontowo-budowalnego widocznego w Polsce, ale i za granicą.

„Nastąpił bardzo duży wzrost cen na tarcicę budowlaną na rynku Stanów Zjednoczonych i Chin  –  dużo firm europejskich skierowało tam swoje dostawy. Spółka zaś zwiększyła sprzedaż do odbiorców w kraju i Europie, wykorzystując zwiększone zapotrzebowanie na tarcicę. Wartość eksportu ogółem była wyższa o 39,2 proc., a jego udział w sprzedaży ogółem wzrósł o 2,2 p.proc. do poziomu 36,9 proc. – napisała spółka w raporcie.

Większy eksport wspierał wyniki także za sprawą wzrostu kursu EUR/PLN, który dla firm sprzedających do UE przekłada się na wyższe przychody po przeliczeniu euro na złotówki.

Trend dalej był widoczny w I kwartale 2022 r., a i całe I półrocze okazało się bardzo dobre, o czym spółka informowała w szacunkowych wynikach. Ostateczny raport zostanie opublikowany 29 sierpnia i wtedy szczegółowo poznamy najistotniejsze motory napędowe wyników oraz otoczenie gospodarcze, w którym spółka operowała w pierwszych 6 miesiącach roku.

Póki co warto mieć świadomość zwalniającej gospodarki, a tym samym popytu na produkty, przede wszystkim tarcicę, którą oferuje KPPD. Sektor budowlano-montażowy ma za sobą dobre miesiące, ale według ekspertów zacznie hamować w następstwie zaostrzonej polityki monetarnej. Natomiast w Chinach rynek przeżywa kryzys i notuje spadki sprzedaży, jak i problemy z dokończeniem rozpoczętych inwestycji. 

Jeśli poniedziałkowe wzrosty KPPD są napędzane tylko posiadaniem w ofercie drewna opałowego, to inwestorzy powinni głębiej zajrzeć do raportów, bo trudno przypuszczać, żeby nawet 100 proc. wzrost przychodów z tego segmentu istotnie wpłynął na wyniki. Kapitalizacja spółki to ok. 170 mln zł, co przy półrocznych zyskach na szacowanym poziomie 43 mln zł wydaje się aktrakcyjną wyceną. Tylko pytanie, czy zyski są do powtórzenia w dynamincznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym, które zaczyna przesuwać się na niekorzyść spółki. 

MKu

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (4)

dodaj komentarz
znawca_wszystkiego
Wkrótce wodociągi czeka hossa. Projekt przewiduje odławianie kup, suszenie na słońcu i palenie w piecu gównem.
zoomek
Ej - zakładamy startup związany ze zbieraniem chrustu? Się wyemituje akcje i się będzie bogatym. Startupy tera mode so!
bha
Cóż... Nienasycona sterowalna furtowo-sznurkowa zachłanność rynkowa na Mamonę i coraz większe i większe zyski przy każdej nadarzającej się okazji niepokoi, zamętu, kryzysu i wojen nie zna żadnego umiaru, skrupułów w podnoszeniu cen szczególnie w detalu!!! .Wyciśnie ile się da, z czego się da i gdzie się tylko da i uda ostatnie,,Cóż... Nienasycona sterowalna furtowo-sznurkowa zachłanność rynkowa na Mamonę i coraz większe i większe zyski przy każdej nadarzającej się okazji niepokoi, zamętu, kryzysu i wojen nie zna żadnego umiaru, skrupułów w podnoszeniu cen szczególnie w detalu!!! .Wyciśnie ile się da, z czego się da i gdzie się tylko da i uda ostatnie,, soki''. Brak na to coraz mocniejsze, bezwzględniejsze ogólne dojenie na maxa ludzi więcej słów.Niestety do niczego dobrego to krótkowidztwo rynkowe nie doprowadzi.
baibina
Majątek w Polsce - styrta chrustu! Wegiel to już niedługo bedzie można tylko w telewizji zobaczyć jak go ładują na statki na eksport!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki