W poniedziałek konsultacje ws. kolejnych zwolnień grupowych w Kopex Machinery

W najbliższy poniedziałek związki zawodowe działające w spółce Kopex Machinery rozpoczną konsultacje z pracodawcą w sprawie ograniczenia zwolnień grupowych w firmie - podała w czwartek śląsko-dąbrowska Solidarność.

Jak podają związkowcy, kolejna już w tym roku redukcja zatrudnienia ma objąć 250 pracowników. Do tej pory pracę w spółce straciło 225 osób.

Zajmująca się m.in. produkcją maszyn dla górnictwa grupa Kopex - do której należy Kopex Machinery - przeżywa olbrzymie trudności i wprowadza program restrukturyzacji operacyjnej, majątkowej i finansowej.

Jak podaje biuro prasowe śląsko-dąbrowskiej "S", o zamiarze przeprowadzenia kolejnych zwolnień w zakładach Kopex Machinery w Zabrzu i w Rybniku zarząd firmy poinformował stronę związkową 26 sierpnia, dzień po zakończeniu procedury poprzednich zwolnień grupowych.

Jak podkreślił Józef Zaniewski, przewodniczący Solidarności w rybnickiej Ryfamie należącej do Kopex Machinery, decyzja o rozpoczęciu kolejnych zwolnień grupowych w spółce jest zaskoczeniem dla pracowników, tym bardziej, że w celu ograniczenia skali poprzednich redukcji strona związkowa zgodziła się na zawieszenie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

"Dzięki temu o 10 proc. ograniczyliśmy zwolnienia, a zarząd zaoszczędził 1 mln zł. Dodatkowo od 1 czerwca pracodawca obciął pracownikom miesięczne premie do wysokości zaledwie 1 proc. średniej płacy w obu spółkach. Do tej pory w Ryfamie premia wynosiła 13 proc., a w zakładzie w Zabrzu aż 30 proc. Teraz okazało się, że za tragiczną sytuację finansową Kopeksu w dalszym ciągu mają płacić wyłącznie pracownicy" - powiedział Zaniewski.

Związkowcy zapowiadają, że będą walczyć o to, aby liczba zwalnianych została ograniczona o połowę. Konsultacje związków zawodowych z pracodawcą miały się rozpocząć 7 września, ale decyzją zarządu spółki zostały przełożone na 12 września. "To w naszej ocenie gra na zwłokę, bo do ich ustawowego zakończenia pozostaną nam tylko trzy dni" - powiedział przewodniczący.

Pierwsza tura zwolnień grupowych w zakładach Kopex Machinery trwała od 25 maja do 25 sierpnia. Pracę straciło 225 pracowników. Oficjalną przyczyną redukcji zatrudnienia jest fatalna kondycja ekonomiczna Kopeksu spowodowana dekoniunkturą w górnictwie. Jednak zdaniem związkowców zadłużenie Kopeksu sięgające 1,5 mld zł to również efekt długoletniego niewłaściwego zarządzania zakładami grupy.

Zakłady Kopex Machinery w Zabrzu i Rybniku zatrudniają obecnie ok. 4000 pracowników.

Według informacji przekazanych w środę, po kilku miesiącach negocjacji w środę podpisano kluczowe warunki restrukturyzacji zadłużenia finansowego grupy Kopex oraz jej wybranych spółek zależnych - tzw. term sheet. Naprawa finansów grupy może być kolejnym krokiem do jej połączenia z konkurencyjnym Famurem.

Ustalono, że przyszły inwestor - spółka TDJ, do której należy Famur - zapewni Kopeksowi finansowanie do wysokości 100 mln zł. Właściwa umowa restrukturyzacyjna - jak przewidują jej strony - ma być zwarta do końca listopada tego roku.

Głównym celem dokumentu jest odsunięcie ryzyka upadłości spółek z grupy Kopex, dostosowanie warunków spłaty wierzytelności finansowych do trudnej sytuacji grupy i stworzenie możliwości zaspokojenia roszczeń wierzycieli finansowych w możliwie najszerszym zakresie - podała w środę TDJ.

Warunki porozumienia zostały podpisane w środę między grupą Kopex, spółką TDJ Equity IV oraz bankami finansującymi grupę: PKO BP, Bank Pekao SA, ING Bank Śląski, BGŻ BNP Paribas, HSBC Bank Polska, Deutsche Bank Polska oraz Raiffeisen Bank Polska. Dokument dotyczy restrukturyzacji zadłużenia finansowego Kopeksu i spółek zależnych: Kopex Przedsiębiorstwo Budowy Szybów, Kopex Machinery, Fabryka Maszyn i Urządzeń Tagor, Śląskie Towarzystwo Wiertnicze Dalbis, Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne-Maszyny Górnicze, Kopex Hydraulika Siłowa oraz Elgór+Hansen.

Kopex wprowadza obecnie program restrukturyzacji operacyjnej, majątkowej i finansowej. Wśród jego elementów są m.in. redukcja majątku, restrukturyzacja zatrudnienia i poprawa efektywności operacyjnej we wszystkich obszarach działalności. (PAP)

kon/ mab/ je/ asa/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~markosz

czy tam były jakieś zmiany w Kopex Machinery? Dług mają 600mln a Zarząd ten sam.

! Odpowiedz
0 1 ~Le

Nie wolno podawać fałszywych informacji? ,jakie zadłużenie 1,5 mld jak kredyty są mniejsze jak w Famurze ? jeżeli już to firmie są też winni tyle samo albo więcej?

! Odpowiedz
0 2 ~Le

Na czym polegają te nagłe trudności?chyba powinien być rzetelny komunikat? rok temu płaciła sowitą dywidendę od zysku? a teraz co się stało? jeżeli nie płacą kopalnie i dlatego firma nie ma kasy to za du..ę brać dobrą zmianę i niech płaci?? albo wysłać komorników do kopalni albo zamienić długi z należnościami i wio?. Dlaczego firma nie podaje na czym polegają trudności? spaliły się wszystkie zakłady? okradł wszystkie te zakłady właściciel ? z całej kasy?okradli ich ,a trzymali kasę w firmie?, to łapać złodziei !!! Nie ma zleceń to sprzedać tym co mają zlecenia po dobrej cenie część majątku i zwolnić nadmiar pracowników, zyski i praca mogą być zawsze !!?? jak się chce chyba że od lat jedzie się na oszustwach i machlojach żeby doić kasę..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Aaa

4000 zatrudnia cały Kopex.

! Odpowiedz
2 3 ~Bioly

Będzie dobrze , kupujcie akcje po wszystkim pójdzie w górę jak jsw

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 1,18% 60 902,04
2019-07-19 17:05:00
WIG20 0,97% 2 344,03
2019-07-19 17:15:00
WIG30 0,94% 2 681,21
2019-07-19 17:15:00
MWIG40 0,48% 4 035,38
2019-07-19 17:05:00
DAX 0,26% 12 260,07
2019-07-19 17:37:00
NASDAQ -0,74% 8 146,49
2019-07-19 22:03:00
SP500 -0,62% 2 976,61
2019-07-19 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.