W Uzbekistanie uwolniono lokalnego pracownika ONZ więzionego przez 11 lat

Władze Uzbekistanu uwolniły byłego miejscowego pracownika ONZ, Erkina Musajewa, więzionego przez 11 lat pod zarzutem zdrady stanu - poinformowały we wtorek służby prasowe ONZ w Genewie.

50-letni obecnie Musajew, obywatel Uzbekistanu, został uwolniony 11 sierpnia. Do jego zatrzymania doszło na lotnisku w Taszkencie w 2006 roku, kiedy Musajew był szefem wspólnego programu prowadzonego przez ONZ i UE. Wcześniej pracował w uzbeckim ministerstwie obrony.

Musajew odpowiadał przed sądami cywilnymi i wojskowymi w trzech procesach i w sumie został skazany za zdradę polegającą na przekazywaniu za granicę tajemnic państwowych, defraudację i spiskowanie - powiedziała rzeczniczka urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka, Elizabeth Throssell. Przypomniała, że ONZ nie znalazła żadnego uzasadnienia dla stawianych Musajewowi zarzutów, a jego skazanie uznała za arbitralne.

Organizacja Human Rights Watch twierdziła, że Masajew był torturowany podczas 11-letniego zatrzymania. Według HRW, to piąty więzień polityczny uwolniony od września 2016 roku, kiedy rządy w Uzbekistanie objął prezydent Szawkat Mirzijojew.

Zachód i organizacje praw człowieka długi czas krytykowały władze Uzbekistanu za naruszanie zasad demokracji i praw człowieka, oskarżały reżim w Taszkencie o tworzenie tzw. czarnych list w celu rozprawiania się z ludźmi o innych poglądach. (PAP)

kot/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil