W Hongkongu rozpoczął się największy od 50 lat ubój świń

W państwowej ubojni Sheung Shui w Hongkongu rozpoczęła się w poniedziałek największa operacja uboju trzody chlewnej od 50 lat - podała lokalna prasa. To reakcja na wykrycie tam afrykańskiego pomoru świń (ASF) u zwierzęcia sprowadzonego z Chin kontynentalnych.

Połowa spośród ok. 6 tys. świń należących do ubojni ma zostać ubita w poniedziałek, a jeśli operacja przebiegnie zgodnie z planem, pozostała część zwierząt zostanie ubita następnego dnia - podał hongkoński dziennik "South China Morning Post", powołując się na wydział higieny żywności i środowiska lokalnych władz.

Prewencyjny ubój zarządzono w związku z wykryciem w piątek pierwszego przypadku ASF w regionie. Wirusa tej choroby znaleziono u świni sprowadzonej z miasta Zhanjiang w prowincji Guangdong w Chinach kontynentalnych, które zmagają się z epidemią ASF od sierpnia 2018 roku.

Przedstawiciele hongkońskich władz informowały, że rozpoczęta w poniedziałek akcja uboju jest największą od przekazania miasta Chinom w 1997 roku. „SCMP” podał jednak, powołując się na źródło w branży, że jest to największa operacja tego typu od ponad 50 lat.

Ubój rozpoczął się w poniedziałek po południu. Rzeczniczka wydziału higieny żywności i środowiska powiedziała, że świnie zostaną zabite poprzez porażenie prądem, czyli w ten sam sposób, w jaki są tam ubijane w normalnych okolicznościach. Martwe zwierzęta zostaną zapakowane w oddzielne plastykowe torby i wywiezione na wysypisko odpadów – podał „SCMP”.

Przedstawiciel hongkońskiego związku handlarzy wieprzowiną Hui Wan-kin powiedział w poniedziałek w audycji radiowej, że odszkodowanie dla przedsiębiorców za 6 tys. sztuk trzody może wynieść ok. 20 mln dolarów hongkońskich (ponad 9,5 mln zł).

Dostawy żywca z Chin kontynentalnych do Hongkongu zostały wstrzymane w sobotę. Ubojnia Sheung Shui, która wykorzystuje większość świń sprowadzanych z kontynentu, wstrzymała działalność, by przeprowadzić prewencyjny ubój i dezynfekcję.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest chorobą śmiertelną i nie ma przeciw niemu skutecznej szczepionki. Od sierpnia 2018 roku choroba rozprzestrzeniła się na większość terytorium ChRL. Zaatakowała również w Wietnamie, gdzie władze poinformowały w poniedziałek o uboju 1,2 mln sztuk trzody chlewnej w związku z ASF.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil