REKLAMA
NIE PRZEGAP

W 2015 r. egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdało 71,45 proc.

2016-02-25 18:48
publikacja
2016-02-25 18:48
W 2015 r. egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdało 71,45 proc.
W 2015 r. egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdało 71,45 proc.
fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

W ubiegłym roku egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdało 71,45 proc. przystępujących do nich - wynika z danych MEN. Wśród nich byli uczniowie szkół zawodowych oraz osoby dorosłe po kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz zdające egzaminy eksternistycznie.

W 2014 r. egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe zdało 63,16 proc. przystępujących do nich, a w 2013 r. - gdy przeprowadzono je po raz pierwszy - 60,02 proc.

Informacje te podano na czwartkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe został wprowadzony wraz z reformą szkolnictwa zawodowego, która wkroczyła do szkół ponadgimnazjalnych we wrześniu 2012 r.

Najistotniejszą zmianą w szkolnictwie zawodowym jest odejście od kształcenia w konkretnym zawodzie na rzecz takiego nauczania, by w jego wyniku uczeń zdobywał różne przydatne do wykonywania danego zawodu kwalifikacje. Zdobycie każdej kwalifikacji zostanie potwierdzone egzaminem i w rezultacie złoży się na konkretne uprawnienia zawodowe. Po zdobyciu wszystkich kwalifikacji, wymaganych w danym zawodzie, uczeń dostaje dyplom to potwierdzający.

Kształcenie w zreformowanych szkołach zawodowych odbywa się w ponad 200 zawodach opisanych łącznie przez ponad 250 kwalifikacji. Egzaminy na poszczególne kwalifikacje przeprowadzane są na różnych etapach nauki (tylko w przypadku zawodów jednokwalifikacyjnych na zakończenie nauki). Według MEN czas potrzebny do zdobycia jednej kwalifikacji wynosi około ośmiu miesięcy.

Jednocześnie z myślą o osobach dorosłych, by umożliwić im uzyskanie lub uzupełnienie kwalifikacji zawodowych, stworzono kwalifikacyjne kursy zawodowe; one także ruszyły wraz z wejściem reformy. Dzięki kursom osoby dorosłe mogą w formach pozaszkolnych, w bardziej elastycznym systemie kształcenia ustawicznego, zdobyć takie same kwalifikacje jak uczniowie szkół zawodowych.

W 2015 r. egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe przeprowadzono w trzech sesjach. Pierwsza z nich odbyła się w styczniu i lutym. Przeprowadzono egzaminy dla 146 kwalifikacji. Przystąpiło do nich 66,7 tys. osób, a zdało 69,12 proc. z nich. Druga sesja odbyła się w maju, czerwcu i lipcu. Przeprowadzono ją dla 193 kwalifikacji. Do egzaminów przystąpiło 237 tys. osób, zdało 72,23 proc. z nich.

Trzecia sesja egzaminacyjna odbyła się w sierpniu, wrześniu i październiku. Przeprowadzono ją dla 159 kwalifikacji. Przystąpiło do niej blisko 15 tys. osób, a zdało 69,56 proc. z nich. W odróżnieniu od dwóch pierwszych sesji, gdy do egzaminów przystępują głównie uczniowie, w jesiennej sesji egzaminy zdają głównie osoby dorosłe oraz osoby chcące poprawić uzyskane wyniki.

W sesji wiosennej i zimowej wyniki uczniów i słuchaczy szkół i placówek publicznych była wyższa niż w szkołach i placówkach niepublicznych; w sesji letniej uzyskane wyniki w obu typach szkół i placówek były porównywalne. We wszystkich trzech sesjach wyniki uzyskane przez dorosłych (kursantów i eksternów) były wyższe niż uczniów i absolwentów, co MEN tłumaczy tym, ze osoby dorosłe przystępując do egzaminów mają już doświadczenie zawodowe.

Nowy egzamin zawodowy składa się z dwóch części - testu pisemnego oraz testu praktycznego na stanowisku egzaminacyjnym wyposażonym w sposób odpowiedni do zadania egzaminacyjnego. Aby zdać pisemną część egzaminu trzeba zdobyć minimum 50 proc. punktów możliwych do uzyskania, a aby zdać część praktyczną trzeba zdobyć minimum 75 proc. punktów możliwych do uzyskania.

Równolegle do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe odbywają się tzw. stare egzaminy zawodowe; przeprowadzane będą one do końca sierpnia 2017 r., ale tylko dla osób chcących poprawić wyniki.

Ostatnia regularna sesja egzaminacyjna dla osób uczących się w szkołach zawodowych w starej formule i zdających egzamin zawodowy w starej formule odbyła się w lipcu 2015 r. Egzamin zawodowy w tej sesji zdało 67,8 proc. przystępujących do niego.(PAP)

dsr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki