REKLAMA

Victor Orban o uchodźcach, terroryzmie i Panama Papers

2016-04-08 11:38
publikacja
2016-04-08 11:38

Premier Węgier Viktor Orban nazwał w piątek propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą kwot przyjmowania uchodźców otwartym atakiem na suwerenność narodową i oświadczył, że należy zapobiec jej przyjęciu.

Premier Węgier Viktor Orban / fot. © European Union 2014 / Parlament Europejski

Orban w wypowiedzi dla Radia Kossuth mówił również o tym, że Węgry powinny mieć podobne możliwości zapobiegania terroryzmowi co państwa zachodnie, oraz że należy zbadać węgierskie powiązania ze skandalem wokół "Panama Papers".

Premier zapowiedział, że w najbliższych tygodniach chce dotrzeć do jak największej liczby miejsc w Europie, by znaleźć sprzymierzeńców w sprawie kwot. Oświadczył, że jeśli zostanie przyjęta unijna propozycja dotycząca kwot, to Bruksela powinna powiedzieć, jaki będzie w przyszłości skład etniczny Węgier.

Wyraził przekonanie, że nie należy zmieniać rozporządzenia dublińskiego, zgodnie z którym za rozpatrzenie wniosku o azyl odpowiada państwo, w jakim uchodźca przekroczył granicę UE, tylko przestrzegać porozumienia z Schengen.

Komisja Europejska przedstawiła w środę warianty reformy unijnej polityki azylowej. Pierwszy zakłada wprowadzenie do rozporządzenia dublińskiego "mechanizmu korekcyjnego", by zapewnić bardziej sprawiedliwy podział ciężarów związanych z napływem uchodźców. Druga opcja, bardziej radykalna, zakłada dystrybucję uchodźców między państwa unijne według stałego klucza podziału i obiektywnych kryteriów, jak m.in. liczba ludności i poziom dochodu narodowego brutto.

Orban uznał za nieporozumienie oczekiwania, że umowa z Turcją cokolwiek rozwiąże na dłuższą metę. Według niego może ona jedynie powstrzymać napływ migrantów przez Bałkany, gdy tymczasem problemem jest 1,5 mln migrantów, którzy już znaleźli się w UE, oraz oczekiwane zwiększenie napływu innymi szlakami.

Premier nawiązał też do proponowanego przez rząd pakietu antyterrorystycznego, podkreślając, że dałby on węgierskim instytucjom i organom podobne możliwości zapobiegania terroryzmowi co w krajach zachodnich. Powtórzył też, że choć ostatni zamach terrorystyczny nastąpił za granicą, to był w istocie skierowany przeciwko całej UE, a więc także przeciw Węgrom.

Według niego istotne informacje powinny w przyszłości trafiać do jednego centrum, aby można było natychmiast wykryć ich wzajemne powiązania. Jak zaznaczył, nie chce, by powtórzyła się sytuacja z czasów komunistycznych, gdy służby bezpieczeństwa były wykorzystywane przeciwko obywatelom kraju, "ale w Europie przechodzimy obecnie kryzys bezpieczeństwa".

Jak zaznaczył, tajne służby poszczególnych państw powinny się nawzajem informować o wykryciu domniemanych działań terrorystycznych i każdą taką wiadomość należy traktować poważnie.

Premier oznajmił też, że zwróci się do ministra spraw wewnętrznych, tajnych służb oraz ministra gospodarki narodowej, któremu podlega Narodowy Urząd Podatków i Ceł (NAV), o zbadanie węgierskich powiązań ze spółkami offshore. Według niego węgierski wątek tej sprawy dotyczy raczej bankierów i raczej kapitału związanego z socjalistami.

W związku ze skandalem wokół "Panama Papers" członkostwo w Węgierskiej Partii Socjalistycznej zawiesił były skarbnik partii Laszlo Boldvai, który przyznał, że prawdziwe są informacje, iż jego żona miała na Samoa zarejestrowaną spółkę.

Portale węgierskie pisały też, że w skandal zamieszany był mniej znany polityk Fideszu Zsolt Horvath, który dwa lata temu odszedł z polityki po 16 latach zasiadania w parlamencie. (PAP)

mw/ ulb/ ala/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Konto Przekorzystne z korzyścią do 400 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~Piada
Dlaczego wszystkie kraje byłego bloku socjalistycznego są mądrzejsze od zachodu w kwesti tzw. " uchodźców " ? Może wynika to z faktu, że widząc, że muzułmańscy imigranci nie zintegrowali się w bogatej starej Europie nie ma szans na integracje w tej uboższej. Do tego islamiści są coraz bardziej roszczeniowi,Dlaczego wszystkie kraje byłego bloku socjalistycznego są mądrzejsze od zachodu w kwesti tzw. " uchodźców " ? Może wynika to z faktu, że widząc, że muzułmańscy imigranci nie zintegrowali się w bogatej starej Europie nie ma szans na integracje w tej uboższej. Do tego islamiści są coraz bardziej roszczeniowi, a dane o przestępczości tej grupy społecznej jest ukrywana przed społeczeństwem w ramach poprawności politycznej.
~autor
Żeby tylko nie był sługusem Putina.
~224
Czym różni się bycie sługusem Putina od bycia sługusem amerykańskiej - pardon, żydowskiej finansjery? Dlaczego pierwsze jest gorsze niż durgie? Potrafisz przekonująco wyjaśnić?
~Ewelina
Globalizacja i wspólna polityka to blamaż,mowiły jaskółki,ze do kitu spółki,stare mądrości ludowe nie są takie bez gruntu.Orban to naprawdę myślacy o swoim narodzie człowiek.Niemcy długo już szkalują go,dobrze ,że dołączył do tego grona nasz Kaczyński i nie zaprzedał się banksterom i koncernom.Jest nadzieja Globalizacja i wspólna polityka to blamaż,mowiły jaskółki,ze do kitu spółki,stare mądrości ludowe nie są takie bez gruntu.Orban to naprawdę myślacy o swoim narodzie człowiek.Niemcy długo już szkalują go,dobrze ,że dołączył do tego grona nasz Kaczyński i nie zaprzedał się banksterom i koncernom.Jest nadzieja dla nas zwykłych ludzi nie powiązanych z żadnymi teczkami i układami.
~seth
"Orban to naprawdę myślacy o swoim narodzie człowiek."

W sumie to kompletny kretyn no ale co zrobić, dobrze że z dala od nas.
~abc
Już w tamtym roku pisałem że, Niemcy nie ustąpią w sprawie rozlania dżumy po całej UE.
Tam się prowadzi politykę długofalową i czeka na odpowiedni moment, rozmiękczając oponentów.
Co tymczasem robi nasz rząd aby zabezpieczyć Polskę przed zarazą wyprzedzając posunięcia przeciwnika?
Niemcy zrobią wszystko
Już w tamtym roku pisałem że, Niemcy nie ustąpią w sprawie rozlania dżumy po całej UE.
Tam się prowadzi politykę długofalową i czeka na odpowiedni moment, rozmiękczając oponentów.
Co tymczasem robi nasz rząd aby zabezpieczyć Polskę przed zarazą wyprzedzając posunięcia przeciwnika?
Niemcy zrobią wszystko aby nie ponosić konsekwencji swoich idiotycznych posunięć.
Może jakieś referendum?
Niech chociaż raz obywatele poczują się jak u siebie w domu.
Holendrzy mogą, czemu my nie?

Powiązane: Panama Papers

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki