Uwaga na atak phishingowy na klientów Alior Banku

Oszuści podszywający się pod Alior Bank rozsyłają internautom fałszywe wiadomości, w których proszą o „weryfikację konta”. Bank ostrzega i prosi o nieotwieranie podejrzanego komunikatu, a tym bardziej linków, które się w nim znajdują.

(fot. Jaap Arriens/NurPhoto via ZUMA Press / FORUM)

Schemat działania ataku phishingowego nie zmienia się. Oszuści wysyłają na posiadaną paczkę adresów e-mail wiadomość sugerującą włamanie na konto lub jego zablokowanie. Proszą tym samym o kliknięcie w link, który miałby być odnośnikiem do resetowania hasła. Zamiast resetowania hasła, klient może narazić się w takich przypadkach na utratę środków i danych.

Jak wynika z informacji przesłanych nam przez czytelnika i Alior Bank, tytuł rozsyłanej masowo wiadomości brzmi: „Weryfikacja konta Alior Bank wymagana”, albo „Alior Bank problem z twoim kontem”. W treści odbiorca namawiany jest do przejścia wspomnianej weryfikacji przez kliknięcie w link odsyłający w rzeczywistości do fałszywej strony banku.

Zamiast potwierdzić weryfikację, przekazujemy oszustom dane logowania i często kody jednorazowe do potwierdzania operacji – zamiast w prawdziwym systemie bankowości internetowej, poszkodowany klient wpisuje je na spreparowanej stronie. Dane, które wpisał do formularza, zostają przekazane oszustowi.

(Bankier.pl)

Tylko wczoraj Alior Bank otrzymał ok. 30 zgłoszeń od klientów – przekazało informację redakcję Bankier.pl biuro prasowe banku. Natychmiast poinformowano infolinię o zdarzeniu, a stosowny komunikat informacyjny pojawił się również na profilu banku na portalu społecznościowym Facebook.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 bankierkomentuje

nalezaloby wejsc na taka strone, podac lewe dane, lewe haslo itd i niech skubie chloptas system o to szybciej takiego osilka pozwoliloby namierzyc. jezeli dostaliby z 1000 takich rekordow do sprawdzenia bo odechcialoby sie im sprawdzac. Bank sam powinien takie dane wpisywac na takiej lewej stronie, dawac sie nawet zalogowac takiemu chloptasiowi na konto gdzie bedzie 30zl pieniedzy, pozwolic mu przelac taka kase i odrazu go zgarniac po namierzeniu. myslec bankowe glaby.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz