Nowy rekord upadłości konsumenckiej – ruszyły zamrożone sprawy

2020-07-06 12:27
publikacja
2020-07-06 12:27
fot. whitelook / Shutterstock

W czerwcu 2020 r. opublikowano 1116 ogłoszeń dotyczących bankructwa osoby fizycznej. To najwyższy miesięczny wynik odnotowany do tej pory w Polsce. W całym II kwartale z upadłości skorzystały 1942 osoby.

Drugi kwartał 2020 r. również w przypadku upadłości konsumenckich wyglądał bardzo nietypowo. W kwietniu odnotowano zaledwie 295 ogłoszeń o bankructwie osoby fizycznej. Wynik był najniższy od początków 2016 r., ale odpowiadało za niego przede wszystkim zamrożenie sądów. Wstrzymane sprawy teraz wracają na wokandy, co znalazło odbicie w wynikach za czerwiec.

Jak wynika z danych zebranych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej, w czerwcu 2020 r. w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” opublikowano 1116 ogłoszeń o upadłości konsumenta. To nowy miesięczny rekord w historii tej instytucji w Polsce.

Liczba opublikowanych ogłoszeń o upadłości konsumenckiej miesięcznie od początku 2018 r. / Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej

W całym II kwartale 2020 r. bankructwo ogłosiły 1942 osoby fizyczne. To nieco mniej niż w pierwszych trzech miesiącach roku, gdy odnotowano 2071 takich przypadków. Przypomnijmy, że od końca marca 2020 r. obowiązują nowe regulacje prawne, istotnie zmieniające przebieg procesu upadłości konsumenckiej.

Najważniejsza zmiana dotyczy otwarcia drogi do ogłoszenia upadłości osobom, które „doprowadziły do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększyły jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa”. Do tej pory sądy oddalały wnioski dłużników, którzy mieli coś na sumieniu w tym względzie. Teraz wina konsumenta nie stanowi przeszkody. Nie jest ona nawet badana na pierwszym etapie postępowania, a wpływa tylko na warunki oddłużenia już po ogłoszeniu bankructwa.

MK

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
degrengolada
upadłość konsumencka to bicz skręcony na firmy pożyczkowe które bez opamiętania pożyczają byle komu. Na podstawie byle informacji choćby podanych w 100% przez internet. Nie widząc pożyczkobiorcy nigdy na oczy. Naturalnie oszustom jest niezwykle łatwo podszyć się wykorzystując choćby strzępy danych ofiary. Firmy upadłość konsumencka to bicz skręcony na firmy pożyczkowe które bez opamiętania pożyczają byle komu. Na podstawie byle informacji choćby podanych w 100% przez internet. Nie widząc pożyczkobiorcy nigdy na oczy. Naturalnie oszustom jest niezwykle łatwo podszyć się wykorzystując choćby strzępy danych ofiary. Firmy pożyczkowe chcą dawać pożyczki, bo przy ich horrendalnie wysokich opłatach opłaca się dać gotówkę po krótkiej i prymitywnej ocenie "zdolności kredytowej"
lorelie
To dobre prokonsumenckie rozwiązanie wprowadził PiS... Ha ha
sturmbannfuhrer_brunner
To dobitniej świadczy że potrzebujemy PAD oraz Prawa i Sprawiedliwości, aby dalej wyciągali Naród z biedy. Jest jeszcze wiele dobra do uczynienia.
nie_lewacz_lemingu
Przyznam że nie znam się na tym. Da się na tym kręcić lody? np: nabiorę kredytów a potem no ni mom, jo taki bidny, musza zgłosić upadłość.. :(
Bo mam lekkie podejrzenie że to furtka do leserów stworzona ;)
przemek_opinia
Zapewne coś w tym jest. Z doświadczenia z wieloma polskimi przedsiębiorcami można się spodziewać takich rozwiązań.
masekrut555
Jakby prawo było proste i przejrzyste a podatki niższe, to by nic nie kręcili bo zarobek w stosunku do ryzyka byłby nieopłacalny.
wonsz
Dokładnie tak jest - nie możesz tylko mieć żadnego majątku. Idealne rozwiązanie na start w dorosłość :>
traderfr
Oczywiście że tak! Nabierzesz kredytów, kupisz złoto za gotówkę przez wielbłądy, ukryjesz złoto i ogłosisz bankructwo. "Panie, na dzi..i wydałem!"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki