REKLAMA
WEBINAR

Upadek banków? Szałamacha: Sektor jest stabilny

2016-03-04 09:52
publikacja
2016-03-04 09:52

Minister Finansów Paweł Szałamacha uważa, że polski sektor bankowy jest stabilny - poinformował PAP resort finansów. Jednocześnie, jak podkreślono, Szałamacha zwrócił się do wiceministra Konrada Raczkowskiego o wyjaśnienie jego wypowiedzi dotyczącej upadłości banków.

fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

"Minister Finansów zwrócił się do wiceministra Raczkowskiego o wyjaśnienia jego wczorajszej wypowiedzi podczas seminarium w SGH. W ocenie ministra finansów Pawła Szałamachy sektor bankowy jest stabilny" - poinformowało w piątek PAP Ministerstwo Finansów.

Raczkowski powiedział w czwartek, że w 2016 r. upadnie kilka małych banków, ale nie będzie to efektem wprowadzenia podatku bankowego, a niewłaściwego zarządzania i nadzoru.

"Kilka banków jest +toksycznych+ i one upadną jeszcze w tym roku. To małe banki, od razu uspokajam, i nie będzie to zaburzało polskiego systemu finansowego. Jednak oznacza to, że nadzór nie spełnił swojej roli i mieliśmy wydarzenia, jakie mieliśmy - mówię tu o bankach, które już upadły i wypłatach z BFG" - podkreślił Raczkowski.

"Pewne jest, że czeka nas jeszcze upadłość kilku banków. Ta agonia może się przeciągnąć o kilka miesięcy i nastąpić w 2017 r. Ale to nie będzie wynikać z tego, że w tym roku wszedł podatek bankowy, tylko z tego, że te banki były źle zarządzane, a nadzór instytucjonalny działał źle - zaznaczył wiceminister.

"Chcę to wyraźnie powiedzieć opodatkowanie sektora bankowego nie jest niczym nowym, niczym specjalnym. Obciążenie tego sektora nie jest wysokie w porównaniu do innych państw UE. Struktura tego sektora jest dobra. Jeśli banki upadają to z powodu, który powiedziałem - złego nadzoru czy zarządzania - a nie z powodu podatku - dodał.

Raczkowski ocenił, że polski sektor bankowy charakteryzuje się nadpłynnością, a bieżąca płynność banków jest dobra. Dodał również, że wprowadzenie podatku bankowego może przełożyć się na wzrost marż czy kosztów po stronie klienta.

"Mamy nadpłynność sektora, a to znaczy, że sektor mógłby udzielić więcej kredytów" powiedział.

"Banki są podmiotami samodzielnymi, niepodległymi. Ich prawem jest osiąganie zysku. Banki są zdrową tkanką gospodarki i są gospodarce potrzebne. Banki mogą kształtować swoją politykę, jaką prowadzą na danym rynku. Nie można wykluczyć, że wprowadzenie podatku bankowego może przyczynić się do wzrostu marż czy obciążeń, jakie podniósłby klient - dodał.

Brak odpowiedzialności za słowa

"Mamy w Polsce ognisko wirusa Zika, ale nie powiem gdzie" - czy taka wypowiedź wiceministra zdrowia nie wzbudziłaby zrozumiałego poruszenia wśród obywateli? Wczorajsze wynurzenia przedstawiciela resortu finansów można porównać pod względem odpowiedzialności za słowa do powyższej sytuacji.

Nie wiadomo, czy minister Raczkowski miał na pewno na myśli banki komercyjne czy może spółdzielcze lub, co też jest prawdopodobne, SKOK-i. Trudno dociec, co chciał swoją wypowiedzią osiągnąć - przygotować opinię publiczną na kłopoty niektórych instytucji czy może wskazać, z czysto politycznych przyczyn, na niekompetencję Komisji Nadzoru Finansowego. Jedno jest pewne, nie służy to budowaniu zaufania do sektora bankowego i może stanowić pożywkę dla plotek, które mogą zrodzić poważne skutki.

Warto przy okazji przypomnieć, uzupełniając uspokajające stanowisko KNF, że upadłość banku jest ostatecznością. Słabsze finansowo instytucje mogą być przejmowane przez większe i silniejsze, a nadzór odgrywa czasami w tym procesie aktywną rolę. Środki deponentów chroni też Bankowy Fundusz Gwarancyjny, do kwoty 100 tys. euro, co osłania klientów przed skutkami najgorszego z możliwych scenariuszy.

Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Łukasz Dajnowicz w komentarzu do słów wiceministra zapewnił, że sektor bankowy w Polsce jest stabilny i efektywny.

"Świadczą o tym wyniki finansowe banków, rezultaty europejskiego przeglądu jakości aktywów i stress testów oraz oceny agencji ratingowych, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Narodowego Banku Polskiego. W żadnym banku nie ma zarządu komisarycznego KNF. Banki spółdzielcze w obu zrzeszeniach budują systemy ochrony instytucjonalnej" - poinformował.

Dodał, że złożona jest sytuacja sektora spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych, zarząd komisaryczny działa w 5 skokach, 40 kas jest objętych postępowaniami naprawczymi.

Dajnowicz podkreślił, że depozyty we wszystkich bankach i skokach są objęte państwowymi gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG). "Natomiast o jakości polskiego nadzoru finansowego najlepiej świadczą oceny międzynarodowe" - zaznaczył. (PAP)

mmu/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (56)

dodaj komentarz
~nowak
Czas już najwyższy na destabilizację finansowego sektora toksycznego.
~SONDA
Czy uważasz, że sektor bankowy jest stabilny?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

(sonda niesponsorowana przez Rotschildów)
~Faktor
A jakie to ma znaczenie? Ważne są fakty, nie to co sieje kłamliwa propaganda.
~nowak
Sektor Toksyczny jest niezmiernie stabilny i obłowiony. Stawiam na to 3 zielonki.
~seba
Ludzie nie lubia prawdy, niech będzie klamstwo, byle dobre. Dlatego ' wyszedl, im Amber Gold, bo ludzie chca wierzyc w niemozliwe.
~plazowicz
Czym innym jest identyfikować przekręty i zamykać przestępców, a czym innym siać panikę. To tak jakby jakiś minister powiedział, że kilka z supermarketów "odświeża mięso". Sprzedają taki niemożebny syf, a wy to jecie i jeszcze płacicie 30 zł/kg... Co mi po takiej "wiedzy"? Jedyny skutek będzie taki, że ucierpią Czym innym jest identyfikować przekręty i zamykać przestępców, a czym innym siać panikę. To tak jakby jakiś minister powiedział, że kilka z supermarketów "odświeża mięso". Sprzedają taki niemożebny syf, a wy to jecie i jeszcze płacicie 30 zł/kg... Co mi po takiej "wiedzy"? Jedyny skutek będzie taki, że ucierpią na tym uczciwi sprzedawcy i przybędzie wegetarian.
~pantofelek odpowiada ~plazowicz
Tak zgadzam się tylko dlaczego pan michał Kisiel ,mówi o zaufaniu i manipuluje dlaczego np Wczorajsze wynurzenia przedstawiciela resortu finansów można porównać pod względem odpowiedzialności za słowa do powyższej sytuacji.
Sam ten artykół to wynaturzenie ,bo skoro nie wie pan co przedstawiciel resortu finansów miał na myśli
Tak zgadzam się tylko dlaczego pan michał Kisiel ,mówi o zaufaniu i manipuluje dlaczego np Wczorajsze wynurzenia przedstawiciela resortu finansów można porównać pod względem odpowiedzialności za słowa do powyższej sytuacji.
Sam ten artykół to wynaturzenie ,bo skoro nie wie pan co przedstawiciel resortu finansów miał na myśli i sam pan to przyznaje i gdyba i spekuluje ,że może to , a może tamto ,a tak właściwie to pewnie te i podaje pan ,że prawdopodobnie skoki .
Czyli pan manipuluje chroni pan banki kosztem SKOK-ów,i insynułuje ,że Raczkowsi miał na myśli to czy owo nie mając absolutnie nic na pokrycie tych tez ,insynułuje pan ,że raczkowski nie odróżnia banków od skoków ,uwłacza jego godności ,bo wielu zwykłych forumowiczów wie jak a jest różnica i tu nie trzeba jakiegoś wielkiego poziomu wiedzy .
Czyli znieważył pan człowieka co za dobrze o pana intelekcie nie świadczy i zdolnośći do logicznego myślenia ,ale prawdopodobnie chodzi tu o pana sumienie ( też bym mógł pospekulować na pański temat . )
Poza tym na bankierze jakoś nikt nie mówił o zaufaniu gdy minister szczurek porównywał lub też mówił o SKOK-ach jako piramidzie finansowej, gdzie wtedy pan był czy bronił pan SKOK-i nie ,bo pan pewnie za bankami ,były tylko przedruki z PAP i inne ,widać do beztronności wam na bankierze wiele brakuje ,jątrzycie tylko ,jest również różnica bo Raczkowki nie puścił tego do kowalskich jak szczurek tylko na seminarium czyli nie było to oficjalne stanowisko ministerstwa ,a jego być może opinia wyrwana z kontekstu ,a pan naskakuje tylko zamias zacytować i pokazać jaki był prawdziwy kontekst tej sytuacji czy był pan na seminarium ? Ma pan czas na sprostowanie ,bo zniewaga bywa karalna i istnieje prwdopodobieństwo złożenia zawiadomienia o popełnienia przestępstwa zniewagia ,zniesławienia do prokuratóry
~goldman
nie moze radca prawny pouczac doktora hab. profesora nauk ekonomicznych to tak jakby jajko bylo madrzejsze od kury, zapomnial sie i powiedzial prawde bo zgodnie z prawem kopernika -greshama zly pieniadz wypiera dobry tak tutaj glupszy ekonomista chce wyprzec madrzejszego
~gazda1
powiedzial prawde tylko pieknie lawiruje bo wcale nie musza byc male stawiam : 1 gettin 2.mbank 2 ,illenium
~plazowicz odpowiada ~gazda1
Wystarczy, ze wprowadzą abolicję dla frankowców i zatrzęsie się i PKO BP. Ile aktywów miała Nordea? To są praktycznie same franki. A przecież jest też JSW i inne, którym napożyczali nie wiadomo ile na piękny uśmiech.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki