REKLAMA
PIT 2023

Upadek PGG? Według wiceministra do tego może prowadzić brak nowelizacji ustawy

2023-12-06 10:48
publikacja
2023-12-06 10:48

Brak uchwalenia nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego może doprowadzić do upadku Polskiej Grupy Górniczej (PGG) - napisał na Facebooku wiceminister aktywów państwowych Marek Wesoły. Ocenił, że projekt, którym miał w środę zająć się Sejm, został "zamrożony w komisji".

Upadek PGG? Według wiceministra do tego może prowadzić brak nowelizacji ustawy
Upadek PGG? Według wiceministra do tego może prowadzić brak nowelizacji ustawy
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / FORUM

"Bardzo ważna ustawa o funkcjonowaniu górnictwa po trzech godzinach posiedzenia i po szczegółowych wyjaśnieniach została zamrożona w komisji i zdjęta z posiedzenia Sejmu. Brak uchwalenia tych zapisów może doprowadzić do upadku PGG" - skomentował w środę wiceminister w portalu społecznościowym.

Co z projektem?

We wtorek wieczorem połączone sejmowe komisje: ds. klimatu i aktywów państwowych oraz finansów publicznych przeprowadziły pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji tzw. ustawy górniczej. Zakłada on m.in. wydłużenie do końca 2025 r. terminu zawieszenia spłaty blisko 820 mln zł zobowiązań PGG z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z PFR. Trzy spółki węglowe objęte wsparciem mają też być zwolnione z zaliczek na podatek CIT - jego uregulowanie miałoby nastąpić do końca trzeciego miesiąca następnego roku.

Początkowo projekt ustawy był w programie środowych obrad plenarnych Sejmu, jednak obecnie projektu nie ma w aktualnym harmonogramie pracy Izby Niższej.

"Niestety, obecna opozycja zgodnie z przewidywaniami nie tylko chce uchwalić ustawę wiatrakową pod dyktando lobbystów, ale również przy okazji maksymalnie zaszkodzić polskiemu górnictwu" - skomentował na Facebooku wiceminister Wesoły.

"Co najdziwniejsze, ustawa dotyczy przesunięcia terminu spłaty zobowiązań, które zostały przyjęte przez Sejm ponad dwa lata temu i zgodnie z ustawą po uzyskaniu decyzji notyfikacyjnej (Komisji Europejskiej - PAP) zostaną umorzone" - dodał wiceszef MAP.

Jak ocenił, "Komisja Europejska od czerwca, mimo wielu monitów, milczy w sprawie notyfikacji umowy społecznej" (regulującej zasady i tempo wygaszania górnictwa węgla energetycznego do 2049 r. - PAP).

Zawieszenie (i docelowe umorzenie) wymienionych w projekcie ustawy zobowiązań PGG umożliwiła poprzednia nowelizacja ustawy górniczej, która weszła w życie w lutym 2022 r. Spłatę tych zobowiązań zawieszono do momentu decyzji KE w sprawie notyfikacji polskiego programu dla górnictwa, jednak nie dłużej niż do końca 2023 r. KE dotąd nie notyfikowała programu górniczego, stąd propozycja wydłużenia terminu zawieszenia spłaty do końca 2025 r., a także propozycja zwolnienia z zaliczkowego regulowania CIT, co ma wspomóc płynność spółek węglowych.

Bankier.pl

Jak tłumaczył we wtorek wiceminister Wesoły, w przypadku nieprzyjęcia nowelizacji, zobowiązania PGG wobec ZUS i PFR z początkiem przyszłego roku w dużej części staną się wymagalne (818 mln zł z ZUS oraz 630 mln zł należności głównej i 26 mln zł z PFR), a spółka nie ma wystarczających środków na ich spłatę. "Wystąpienie wierzycieli o niezwłoczną spłatę zadłużenia wraz z odsetkami może doprowadzić do upadłości PGG" – mówił podczas wtorkowego posiedzenia komisji wiceszef MAP.

Budżetowe wsparcie dla górnictwa było jednym z elementów podpisanej w maju 2021 r. umowy społecznej, regulującej zasady i tempo wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce do 2049 r. Jednak przedłużający się proces notyfikacyjny Nowego Systemu Wsparcia spowodował konieczność zmian w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa m.in. w zakresie wydłużenia terminu zawieszenia spłat przez Polską Grupę Górniczą zobowiązań z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz pożyczki udzielonej przez PFR.(PAP)

mab/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
lebero654
Ja mam pytanie do pana ministra. Czy Pan Minister przewiduje dopłaty do firm prywatnych, które produkują na deficycie sięgającym 150 % nie płacącym, ZUS, CIT i innych danin publicznych ochrona śodowiska itd? Jezeli nie to pora zamknąć ten kramik.
lebero654
Kiedy jako naród przestaniemy dopłacać bezpośrednio do trupów ekonomicznych jakimi są kopalnie. Płacimy 33 lata i ciągle niernetowne. Pośrednio będziemy płacić do śmierci wdowy po ostatnim górniku czyli do 2100 a moze dłużej. Nowy rząd oczywiście powtórzy manewr Tuska z 2009 w imię spokoju społecznego. Potrzeba nam polskiej Pani Kiedy jako naród przestaniemy dopłacać bezpośrednio do trupów ekonomicznych jakimi są kopalnie. Płacimy 33 lata i ciągle niernetowne. Pośrednio będziemy płacić do śmierci wdowy po ostatnim górniku czyli do 2100 a moze dłużej. Nowy rząd oczywiście powtórzy manewr Tuska z 2009 w imię spokoju społecznego. Potrzeba nam polskiej Pani Thatcher, która rozgoni to towarzystwo. Najprostszym rozwiązaniem byłoby doprowadzenie do upadłości panie wicemistrze ale kult "wyngla" w ty kraju jest wszechobecny.
mararok
"... z tytułu niezapłaconych składek ZUS...." państwowa spółka i tak przykład daje nie ładnie nie ładnie.
fre0n
5 dni temu ….

Górnictwo: Związkowcy z PGG z postulatem wzrostu wynagrodzeń w 2024 roku
prawnuk
1. UREALNIĆ PŁACE.
2, górnik zarabia dziś NETTO więcej niż wart jest węgiel po cenie światowej.
3. Jesli urealnimy płace do powiedzmy 6000 zł, to możemy wypłacić po 250.000 zł odprawy każdemu, który chce odejść.
4. Jeśli płace będą przeciętne, to wielu młodych /PGG zatrudnia - a jakże/ odejdzie i sie zamknie połowę kopalń
1. UREALNIĆ PŁACE.
2, górnik zarabia dziś NETTO więcej niż wart jest węgiel po cenie światowej.
3. Jesli urealnimy płace do powiedzmy 6000 zł, to możemy wypłacić po 250.000 zł odprawy każdemu, który chce odejść.
4. Jeśli płace będą przeciętne, to wielu młodych /PGG zatrudnia - a jakże/ odejdzie i sie zamknie połowę kopalń z PGG
5. Wtedy zostanie ok 20.000 ludzi i bedą wydobywać 20 mln ton węgla. Więcej nie trzeba
lukaszslask
Tu sie nie rozchodzi o pensje teraz,tu sie rozchodzi o to ze od tych pensji bedzie emeryturka po 25 latach i taki Gornik bedzie siedzial w wieku 43 lat na rybach z emerytura wieksza niz nie jeden zarabia….
A potem dzuedziczy to jeszcze jego czesto mlodza Zona,ktora pozyje np do 80-90 to policz….
prawnuk odpowiada lukaszslask
ależ emerytury STARYM górnikom /tym po 30-tce/ nie drgną. Wyliczą je sobie z 10 lat - bo przecież taki jest system - i tak dostaną 8000-9000 zł.
A młody - popracuje za mniejsze pieniądze i potem dostanie 5000-6000 dzisiejszych złotych
kartel
POwcy umieją tylko niszczyć. I to na zlecenie mocodawców którzy ich finansowali. 'piniędzy ni ma i nie będzie " coraz blizej
andregru
PISie kiedy zrozumiesz że Polskę zadłużyliście na potęgę .
andregru
PGG = studnia bez dna " zawieszenia spłaty blisko 820 mln zł zobowiązań PGG z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z PFR. Trzy spółki węglowe objęte wsparciem mają też być zwolnione z zaliczek na podatek CIT " 820 mln zł składek ludzi idących na wczesne wysokie emerytury zostanie nie pierwszy raz umorzone.PGG = studnia bez dna " zawieszenia spłaty blisko 820 mln zł zobowiązań PGG z tytułu niezapłaconych składek ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z PFR. Trzy spółki węglowe objęte wsparciem mają też być zwolnione z zaliczek na podatek CIT " 820 mln zł składek ludzi idących na wczesne wysokie emerytury zostanie nie pierwszy raz umorzone. Czy ktoś na JDG miał umorzoną składkę ZUS ?

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki