REKLAMA

Uniwersytet Wrocławski uczelnią badawczą. Otrzyma blisko 250 mln zł

2020-01-22 13:15
publikacja
2020-01-22 13:15

Uniwersytet Wrocławski, który uzyskał status uczelni badawczej otrzyma w ciągu siedmiu lat ok. 250 mln zł – zapowiedziała w środę wiceminister nauki Anna Budzanowska. Dodatkowe środki to inwestycja w kapitał ludzki - powiedział rektor uczelni prof. Adam Jezierski.

/ fot. Marek Maruszak / FORUM

Listę uczelni badawczych, zwycięzców konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB) Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiło pod koniec października 2019 r. Wśród nich znalazł się Uniwersytet Wrocławski.

Jak przypomniała w środę na konferencji prasowej wiceminister nauki Anna Budzanowska do konkursu zakwalifikowało się 20 uczelni w Polsce, a nad wyłonieniem uczelni badawczych pracował międzynarodowy zespół ekspertów. „Zewnętrzni eksperci poddawali ocenie nie tylko doskonałość naukową, ale również poziom kształcenia i struktury zarządcze” – wyjaśniła.

Wiceminister zwróciła uwagę, że o statut uczelni badawczej ubiegały się aż trzy wrocławskie uczelnie. „Jednoznaczna ocena zespołu eksperckiego wskazała, że spośród uczelni wrocławskich, to jednak Uniwersytet jest w tym momencie tą wiodącą uczelnią, która ma największą możliwość skoku rozwojowego” – oceniła Budzanowska.

Zadaniem wiceminister fakt, że aż trzy uczelnie znalazły się w grupie 20 jednostek, które rywalizowały o miano uczelni badawczej, pokazuje siłę tego miasta. „To miasto naprawdę akademickie, z ogromnym potencjałem. Ogromnie pozytywnie zaskoczyła nas wysoka pozycja Uniwersytetu Przyrodniczego i równie dobra ocena Politechniki Wrocławskiej. Jeżeli do tego dołożymy dobrze funkcjonujący i mający rozpoznawalną rangę na arenie międzynarodowej Uniwersytet Medyczny, to pokazuje siłę tego ośrodka” – mówiła w rozmowie z dziennikarzami wiceminister. Dodała jednocześnie, że eksperci zwrócili też uwagę na potrzebę konsolidacji wrocławskich uczelni.

Status uczelni badawczej oznacza zwiększone finansowanie. Uczelnie badawcze w latach 2020-2026 będą otrzymywały subwencję zwiększoną o 10 proc. Wiceminister zapowiedziała, że przez najbliższe siedem lat Uniwersytet Wrocławski otrzyma łącznie niemal 250 mln zł. „To ogromny zastrzyk finansowy. Pierwszy raz w Polsce są to pieniądze dedykowane nie tyle na mury, gmachy i infrastrukturę, ale na kapitał ludzki, który jest najcenniejszym elementem skoku rozwojowego” – oceniła.

Zdaniem rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adama Jezierskiego, status uczelni badawczej to szansa dla Uniwersytetu, którą trzeba wykorzystać. „Otrzymujemy w tej dziedzinie wszechstronną pomoc ministerstwa, nie tylko finansową. To duma, ale także bardzo duże zobowiązanie i trzeba codzienną pracą zrealizować tę szansę, którą otrzymaliśmy” – podkreślił.

Rektor wskazał, że dodatkowe środki to inwestycja w kapitał ludzki. „Szczycimy się starymi murami i dobrze, ale uniwersytet musi być zawsze młody, a młody będzie tylko wtedy, kiedy podejmowane będą nowe tematy, kiedy pojawią się młodzi naukowcy” – mówił prof. Jezierski.

Wyjaśnił, że uczelnia wskazała we wniosku sześć priorytetowych obszarów badawczych, które będą realizowane w najbliższych latach. Pierwszy – jak mówił – dotyczy ogólnie rozumianego zdrowia, drugi - materiałów funkcjonalnych, czyli nowoczesnych technologii, a trzeci - big data. „Pozostałe trzy dotyczą dziedzin humanistycznych. Związane są one głównie z człowiekiem w różnych aspektach, w szczególności z człowiekiem w mieście, a także z wielokulturowością” – mówił. (PAP)

autorka: Agata Tomczyńska

ato/ ekr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki