REKLAMA

Unimot szacuje, że miał w II kw. 16,6 mln zł skorygowanej EBITDA

2021-08-05 09:52
publikacja
2021-08-05 09:52
Unimot szacuje, że miał w II kw. 16,6 mln zł skorygowanej EBITDA
Unimot szacuje, że miał w II kw. 16,6 mln zł skorygowanej EBITDA
/ Unimot

Unimot szacuje, że miał w II kwartale 2021 roku 1.685,8 mln zł skonsolidowanych przychodów i 26,5 mln zł EBITDA - podała spółka w komunikacie. EBITDA skorygowana wyniosła w tym czasie 16,6 mln zł.

"W wyniku skorygowanym EBITDA wyeliminowany został pozytywny wpływ księgowej wyceny zapasów obowiązkowych oleju napędowego na ostatni dzień II kwartału 2021 r. oraz przesunięcia w czasie w zakresie kosztów i przychodów związanych z obrotem paliwami ciekłymi i gazowymi oraz innymi produktami energetycznymi o łącznej wartości 11,5 mln zł" - podano w komunikacie.

Dla porównania, w II kw. 2020 roku przychody Unimotu wyniosły 981,6 mln zł, EBITDA 26,2 mln zł, a EBITDA skorygowana 15,5 mln zł.

Spółka podała, że główny wpływ na skonsolidowaną EBITDA skorygowaną w II kw. 2021 r. miało m.in. sprzyjające otoczenie zewnętrzne w biznesie oleju napędowego (wyższe rdr oraz wyższe od założeń wolumeny i marże), a także wyższe rdr marże detaliczne realizowane w segmencie stacji paliw AVIA.

Na skorygowaną EBITDA wpłynęło też ograniczenie popytu na biopaliwa w wyniku wysokich cen produktu, utrzymująca się niższa niż oczekiwano sprzedaż w segmencie fotowoltaiki w wyniku dużej konkurencji w zakresie mikro instalacji, a także niekorzystny wpływ rozliczeń długoterminowych kontraktów w zakresie handlu energią elektryczną w spółce Tradea.

Czynnikiem wpływającym na EBITDA było ponadto dokonanie korekty wysokości kosztu NCR (Narodowego Celu Redukcyjnego) w I kwartale 2021 r., który ma wpływ na poziom marż ze sprzedaży oleju napędowego - w celu dostosowania prezentacji wyników do ich realnych poziomów.

"Korekta została dokonana w związku z nowelizacją przepisów o NCR, która weszła w życie w lipcu 2021 r., a której kształt (poziom i fakt konieczności realizacji NCR w minionych okresach) nie był wcześniej znany. Przepisy, o których mowa nakładają tegoroczny obowiązek realizacji NCR dopiero od 1 lipca, a spółka, prowadząc konserwatywną politykę - zakładała funkcjonowanie obowiązku od 1 stycznia, stąd potrzeba korekty wyniku za I kwartał 2021 r. Wpływ tej korekty (zdarzenie jednorazowe) na EBITDA skorygowaną II kwartału 2021 r. to +4,8 mln zł" - podano w komunikacie.

Ostatnim z wymienionych przez spółkę czynników, które wpłynęły na wynik EBITDA, jest rezerwa na potencjalne różnice inwentaryzacyjne po przeniesieniu zapasów paneli fotowoltaicznych oraz jednorazowe ujęcie kosztów marketingu poniesionych w 2020 r. w spółce Unimot Energia i Gaz w łącznej wysokości 1,3 mln zł.

Publikacja pełnego raportu finansowego za I półrocze zaplanowana jest na 24 sierpnia 2021 r. (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki