REKLAMA

Ułatwienia w zawieraniu umów leasingu nie dla wszystkich

2020-04-08 20:35
publikacja
2020-04-08 20:35

Zawarty w tarczy 2.0 przepis usprawniający proces zawierania umów leasingu obejmuje tylko Agencję Rozwoju Przemysłu oraz jej spółkę - wskazał Związek Polskiego Leasingu. Tego typu rozwiązanie zaburzy konkurencyjność na rynku - ocenił Andrzej Krzemiński z ZPL.

Według ZPL, w projekcie tarczy 2.0, którym zajmuje się Sejm, znalazł się długo oczekiwany przez branżę leasingową przepis usprawniający proces zawierania umów leasingu i ich późniejszego aneksowania, czyli możliwość zawierania i zmieniania umów w formie dokumentowej.

"Wątpliwości budzi jednak fakt, że daje on takie uprawnienia jedynie Agencji Rozwoju Przemysłu oraz jej spółce zależnej" - czytamy w oświadczeniu Związku Polskiego Leasingu i Konfederacji Lawiatan.

"Sprawia, że jedynie klienci tej Grupy będą objęci takim usprawnieniem jak możliwość zawarcia, czy zmiany umowy np. z wykorzystaniem e-maila" – wskazał przewodniczący Komitetu Wykonawczego ZPL Andrzej Krzemiński.

"Tego typu rozwiązanie zaburzy konkurencyjność na rynku" - ocenił. "Dodatkowo wpłynie na to, że część klientów będzie mogła zawrzeć, czy zmienić umowę bez konieczności bezpośredniego kontaktu z firmą leasingową, a pozostała część nie będzie miała takiej możliwości, co w dzisiejszych czasach stanu epidemii nie wydaje się być najwłaściwszym rozwiązaniem" – podkreślił.

Krzemiński wskazał, że nie przewidziano konsultacji publicznych tego projektu, co uniemożliwiło Związkowi zgłoszenie uwag przed jego skierowaniem do Sejmu.

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) skupia 29 podmiotów, reprezentują 90 proc. rynku leasingu w Polsce. Związek zrzesza głównie firmy leasingowe, ale także firmy i organizacje związane z rynkiem wynajmu. (PAP)

Autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki