REKLAMA

Borys: Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa PFR przyczyniły się do wzrostu aktywności zawodowej

2022-01-13 15:43
publikacja
2022-01-13 15:43
Borys: Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa PFR przyczyniły się do wzrostu aktywności zawodowej
Borys: Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa PFR przyczyniły się do wzrostu aktywności zawodowej
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa PFR przyczyniły się do wzrostu aktywności zawodowej – ocenił w czwartek prezes PFR Paweł Borys.

„TarczaAntykryzysowa i TarczaFinansowaPFR skutecznie nie tylko ochroniły rynek pracy w trakcie pandemii (3 najniższe bezrobocie w UE), ale przyczyniły się do wzrostu aktywności zawodowej dzięki pomocy kierowanej do firm, a nie transferom takim jak w USA do bezrobotnych” – napisał w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys na Twitterze.

Odniósł się do wpisu na profilu PKO Research, na którym ekonomiści PKO BP przedstawili wykres, pokazujący zmianę aktywności zawodowej w krajach UE w III kw. 2021 r. w stosunku do IV kw. 2019 r.

„Stopa aktywności zawodowej w Polsce w 3q21 w grupie wiekowej 20-64 wzrosła najsilniej wśród wszystkich państw UE. Choć częściowo mogła przyczynić się do tego zmiana metodyki BAEL w Polsce w 1q21, to wzrost zatrudnienia i tak robi wrażenie” – podano na profilu PKO BP. Dane zaprezentowane przez PKO BP zostały zaczerpnięte z Eurostatu. Wcześniej na Twitterze cytował je zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzeja Kubisiaka. „Według najnowszych danych Eurostat w okresie pandemii COVID19 Polska odnotowała największą poprawę wskaźnika zatrudnienia ze wszystkich krajów UE” – stwierdził Kubisiak na swoim profilu.

Z danych zaprezentowanych przez zastępcę dyrektora PIE wynika, że zmiana wskaźnika zatrudnienia w Polsce według środowego Eurostatu wyniosła 2,4 pkt. proc. Polska wyprzedziła Holandię (zmiana o 2,3 pkt. proc.) oraz Słowację (wzrost o 2 pkt. proc.). Średnio w UE wyniósł ledwie 0,1 pkt. proc. W rezultacie wskaźnik zatrudnienia w Polsce w III kw. 2021 r. wyniósł 75,7 proc. i był wyższy niż w Irlandii (75,2 proc.) oraz od średniej unijnej (73,5 proc.) Najwyższy wskaźnik jest w Holandii – 82,6 proc., najniższy we Włoszech, gdzie wyniósł 63,1 proc.

„Po 30 latach uzasadnionych zmartwień nt. niskiego poziomu zatrudnienia, Polska przegoniła teraz średnią unijną i pobiła nawet Irlandię +druga Irlandia :-)+ To historyczny sukces, warty celebrowania, chociaż dalej jeszcze wiele do zrobienia” – stwierdził ekonomista w Banku Światowym Marcin Piątkowski, również na Twitterze. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
qonradx
Nie rozsmieszajcie mnie, wiem dobrze jak te tarcze działąły i jaka spowodowaly "aktywnosc zawodową". mam wielu znajomych ktorzy z tych tarcz skorzystali, zarowno po stronie pracodawców jak i pracowników. Rzad płacił przedsiębiorcy za to żeby nie zwalniał czlowieka chociaz nie mial dla niego pracy, wiec go nie zwalniał, Nie rozsmieszajcie mnie, wiem dobrze jak te tarcze działąły i jaka spowodowaly "aktywnosc zawodową". mam wielu znajomych ktorzy z tych tarcz skorzystali, zarowno po stronie pracodawców jak i pracowników. Rzad płacił przedsiębiorcy za to żeby nie zwalniał czlowieka chociaz nie mial dla niego pracy, wiec go nie zwalniał, płacił mu polowe tego co rząd mu płacił, druga połowe brał dla siebie i oplacal za niego skladki. Tamten w domu siedział lprzystał z życia. kase miał ubezpieczony był, a za to wszystko zaplaciła NA PRAWDĘ pracująca częsć społeczenstwa!
polityka_to_nie_ekonomia
PFR = spółka skarbu państwa, podobnie jak dziś cytowany Polski Instytut Ekonomiczny, są one zależne od rządu więc traktowanie ich serio i analizowanie ich wypowiedzi mija się kompletnie z celem
arturnow
To brzmi jak oksymoron. Tzn. że tarcza wytworzyła nadmierną podaż pracy, która co do zasady była sztuczna
jarekzbyszek
Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa PFR przyczyniły się do wzrostu aktywności zawodowej rodzin polityków PIS.
kiwixix
W komunie też każdy pracował i dostawał czy się leży, czy się siedzi... W końcu marzenia niektórych się spełniły, czyli komuno wróć.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - komentarze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki