Ucieczka z GPW na NewConnect nie taka łatwa

redaktor Bankier.pl

Innowatorzy często musieli się bardzo nagimnastykować, by przekonać osoby decyzyjne do swoich wyprzedzających epokę myśli. Na podobny problem napotkało KCI, które chce stać się pierwszą spółką, która przeskoczy z GPW na NewConnect. Giełda stawia jednak warunki.

Ten pomysł zaskoczył nie tylko rynkowych obserwatorów, ale także i regulatorów. W styczniu notowana na rynku głównym GPW spółka KCI poinformowała, że zamierza przenieść się na rynek alternatywny, a więc NewConnect. Do tej pory przepływ odbywał się tylko w jedną stronę - to NewConnect miał być przedsionkiem dla GPW. W KCI wskazywano jednak m.in. na mniejsze wymogi formalne dla spółek rynku NC oraz kryzys rynku regulowanego Giełdy Papierów Wartościowych. - Nie widzę w tej chwili żadnej wartości dodanej w byciu firmą z głównego parkietu - mówił wówczas w rozmowie z "Parkietem" kontrolujący spółkę Grzegorz Hajdarowicz. 

Sprzeciw wobec uchwał zgłosiła grupa mniejszościowych akcjonariuszy, jednak przedstawiciele spółki ripostowali, że pomysł jest zgodny z dokumentem pt. „Strategia działalności spółki KCI SA po zakończeniu restrukturyzacji na lata 2017-20".

W księstwie Hajdarowicza są m.in. takie tytuły jak "Rzeczpospolita" czy "Gazeta Giełdy Parkiet".
W księstwie Hajdarowicza są m.in. takie tytuły jak "Rzeczpospolita" czy "Gazeta Giełdy Parkiet". (fot. SKLODOWSKI KRZYSZTOF/FOTORZEPA / FORUM)

Warto jednak dodać, że same oszczędności z tytułu przeniesienia się na NewConnect nie wydają się zbyt duże. Dodatkowo na NewConnect także obowiązuje MAR, który tak nie podoba się emitentom z głównego parkietu. Ciężko więc rzeczywistej motywacji podjętych działań szukać w tych dwóch obszarach. Zdecydowanie większe korzyści w tych kwestiach można by osiągnąć, kompletnie wycofując spółkę z giełdy.

To jednak na rynku głównym wymaga ogłoszenia wezwania. Na rynku NewConnect zasady te są dużo bardziej korzystne dla głównego akcjonariusza, stąd obawy inwestorów mniejszościowych. Ci ostatni zwracali nawet uwagę, że przejście na NewConnect może być próbą opuszczenia giełdy tylnymi drzwiami bez konieczności ogłaszania wezwania.

GPW ma dwa warunki

Przy Książęcej nabrano wody w usta, sprawa była bowiem precedensowa. Po ponad dwóch miesiącach pojawił się jednak komunikat, w którym zarząd GPW poinformował, że może przychylić się do propozycji KCI, ma jednak pewne warunki. Oto one:

1) podjęcia przez Walne Zgromadzenie KCI uchwały w sprawie wyrażenia zgodę na zmianę rynku notowań akcji spółki większością 9/10 głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego;

 2) ogłoszenia przez akcjonariusza większościowego/akcjonariuszy większościowych wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich pozostałych akcji spółki KCI.

Prawo nie tylko dla KCI

Wygląda więc na to, że przy Książęcej usłyszano głosy akcjonariuszy mniejszościowych, w warunkach stawianych przez GPW można bowiem dostrzec przede wszystkim próbę uniemożliwienia przeprowadzenia wspomnianego "wyjścia tylnymi drzwiami". Jednocześnie giełda daje zielone światło spółkom, które z racji wymogów formalnych rzeczywiście chciałyby kontynuować swoją giełdową przygodę nie na głównym rynku, a na NewConnect. Warto bowiem zauważyć, że w całej sprawie chodzi nie tylko o KCI, ale i o wypracowanie procedury dla ewentualnych kolejnych podmiotów, które chciałby pójść podobną drogą. Pozostawienie przez GPW luk mogłoby sprawić, że na giełdzie mogliby pojawić się gracze, którzy próbowaliby je wykorzystać.

Jednocześnie zarząd GPW zastrzegł, że ostateczna decyzja w przedmiotowym zakresie może zostać podjęta po otrzymaniu przez GPW wniosku KCI o wykluczenie jej akcji z obrotu giełdowego na rynku głównym. Zarząd KCI poinformował z kolei, że analizuje przesłane stanowisko giełdy celem podjęcia decyzji o dalszych działaniach.

KCI jest spółką giełdową tworzącą grupę kapitałową, której działalność skoncentrowana jest w dwóch obszarach: segmencie nieruchomościowym opartym o posiadane kompleksy przy ul. Romanowicza oraz ul. Wrocławskiej w Krakowie oraz w segmencie medialnym zbudowanym wokół tytułów prasowych, takich jak "Rzeczpospolita" i "Gazeta Giełdy Parkiet".

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
36 2 ~LeonZ

Jego firma, jego prawo. I ta zasada powinna być świętsza od 10 przykazań.

! Odpowiedz
0 26 ~toti

Ale pieniądze z emisji akcji już nie. To forma pożyczki którą trzeba spłacić.Kupował z tych pieniędzy firmy ale dzielić się nie chce. Co tu robisz nie rozumiejąc takich podstaw.

! Odpowiedz
0 21 ~ppłk

"Moja firma" można powiedzieć kiedy ma się 100%. A tu problem polega na tym, że spółka jest na giełdzie.

! Odpowiedz
2 49 ~abel

W dupie miał czytelników przekształcając "Rzepę" w tubę propagandową PO, a teraz w dupie ma akcjonariuszy

! Odpowiedz
2 32 ~Maurycy

Właściciel (udziałowiec) i wydawca "Gazeta Giełdy Parkiet" swojej gazecie udziela wywiadu i twierdzi, że ...."Nie widzę w tej chwili żadnej wartości dodanej w byciu firmą z głównego parkietu - mówił wówczas w rozmowie z "Parkietem" kontrolujący spółkę Grzegorz Hajdarowicz...." To chyba jakaś paranoja. Czy ktoś rozumie tą nowomowę o wartości dodanej??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~hehe

To po co mu gazeta GGP? Niech sprzeda-żadnej wartości dodanej

! Odpowiedz
3 16 ~Tom

A wygląda na takiego słodziaka

! Odpowiedz
1 18 ~Tom

Wilk w owczej skórze

! Odpowiedz
2 19 ~akcjonariusz

Panie Grzegorzu. Może już wystarczy tego ssania? Garstka wiernych akcjonariuszy czeka na jakiś wzrost. W tej chwili cena KCI nawet nie jest cieniem swojej wartości księgowej więc może wystarczy już tej kołomyi? Niech Pan już odpuści i pozwoli drobnym na odrobinę radości...

! Odpowiedz
0 27 ~tuuuskk

Hajdar, idź do Adama, bo wy z jednej gminy :) On ci pożyczy. Adam, pozdrów brata !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
KCI 24,18% 0,57
2020-05-28 13:12:51
WIG 1,63% 48 669,61
2020-05-28 13:44:00
WIG20 1,93% 1 740,49
2020-05-28 13:57:45
WIG30 1,71% 2 006,85
2020-05-28 13:59:00
MWIG40 0,82% 3 423,48
2020-05-28 13:44:45
DAX 0,49% 11 715,00
2020-05-28 13:54:00
NASDAQ 0,77% 9 412,36
2020-05-27 22:03:00
SP500 1,48% 3 036,13
2020-05-27 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.