REKLAMA
BADANIE

USA sprzedadzą Polsce blisko 500 zestawów HIMARS

2023-02-08 18:11
publikacja
2023-02-08 18:11

Departament Stanu USA zaaprobował potencjalną sprzedaż Polsce blisko 500 zestawów artylerii HIMARS - zgodnie z zapytaniem ofertowym; 18 wyrzutni może zostać dostarczonych na pojazdach amerykańskich, 468 w wersji do montażu na polskich pojazdach – powiedział dyrektor Centrum Operacyjnego MON Mateusz Kurzejewski.

USA sprzedadzą Polsce blisko 500 zestawów HIMARS
USA sprzedadzą Polsce blisko 500 zestawów HIMARS
/ Wikimedia Commons

We wtorek podległa Pentagonowi agencja współpracy obronnej DSCA poinformowała o zgodzie departamentu Stanu na sprzedaż Polsce 484 wyrzutni HIMARS, z tego 18 w konfiguracji amerykańskiej. Maksymalna wartość możliwego kontraktu to 10 mld dolarów.

Jak powiedział PAP w środę Kurzejewski, zgoda dotyczy takiej liczby, o jaką Polska zwróciła się w ubiegłym roku w zapytaniu ofertowym, z czego 18 wyrzutni może zostać dostarczonych na ciężarówkach Oshkosh – takich jakie przenoszą ten system w amerykańskim wojsku - a pozostałe w wariancie do posadowienia na pojazdach z Jelcza. Jak dodał, jest to element polonizacji.

Zgoda Departamentu Stanu dotyczy także pocisków różnego kalibru o zasięgu do 300 km, zestawów testowych, sprzętu komputerowego i łączności, szkoleń i wsparcia w integracji systemu.

"Propozycja została przygotowana zgodnie z procedurą FMS, pozostała jeszcze zgoda Kongresu i będziemy przystępować do negocjacji" – powiedział Kurzejewski. Przypomniał, że wymieniona w zgodzie kwota to wartość maksymalna, która jest punktem wyjścia do rozmów, nie oznacza to, że taka będzie wartość kontraktu.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Gen. Andrzejczak: HIMARS to absolutny game changer, ich zakup to dobra wiadomość dla polskich żołnierzy

Systemy HIMARS, to absolutny game changer, ich zakup to dobra wiadomość dla polskich żołnierzy - oświadczył w środę szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak po rozmowie z najwyższym rangą amerykańskim dowódcą gen. Markiem Milleyem. Jak dodał, polskie zakupy zbrojeniowe są według USA przykładem dla innych sojuszników.

"To była naprawdę bardzo dobra wiadomość dla wszystkich żołnierzy, czekaliśmy na nią. Ona będzie miała szereg konsekwencji, na początku politycznych, potem ekonomicznych (...) Dziś nikt nie ma wątpliwości, nie ma nikogo rozsądnego, który nie wie, co to HIMARS. To absolutny game changer, system który powoduje, że Ukraińcy mogą razić cele na dużej odległości" - powiedział generał podczas spotkania z polskimi dziennikarzami w Waszyngtonie.

Jak dodał, Polsce zależy na jak najszybszej polonizacji tych systemów, zaś polskie podejście do tych zakupów - kupienie zarówno całych zestawów, jak i ponad 460 modułów wyrzutni, które będą montowane na polskich wozach - jest chwalone przez USA.

"Sami Amerykanie mówią, że nasze podejście do zakupów takich zdolności operacyjnych, skala tych zakupów jest absolutnym przykładem dla innych państw" - zaznaczył.

Wyjaśnił też, że tak duża liczba kupowanych przez Polskę systemów ma na celu odstraszenie Rosji przed atakiem.

W maju ubiegłego roku MON zwróciło się do USA o przygotowanie oferty blisko 500 zestawów HIMARS. W 2019 r. Polska za 414 mln dolarów kupiła 20 zestawów (z 18 wyrzutniami bojowymi i dwiema ćwiczebnymi), które według producenta powinny być dostarczone w tym roku. Z uwagi na potrzeby USA i innych zainteresowanych państw oraz czas konieczny na realizację zamówienia blisko 500 zestawów Polska zamówiła w ubiegłym roku 218 wyrzutni K239 Chunmoo z Korei Południowej.

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to wysokiej mobilności system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu produkowany przez koncern Lockheed Martin. W odróżnieniu od zestawu MLRS Multiple Launch Rocket System montowanego na podwoziu gąsienicowym, HIMARS wykorzystuje podwozie kołowe.

Wprowadzenie do polskiej armii wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z pociskami o zasięgu do 300 km przewidywał przygotowywany od 2007 r. program Homar. System miał zostać opracowany przez krajowy przemysł, później zakładano produkcję licencyjną ze znacznym udziałem krajowych zakładów skupionych w konsorcjum pod przewodnictwem PGZ. Rozmowy z potencjalnymi kontrahentami trwały od początku 2015 r. Gotowość złożenia oferty wyrażały firmy ze Stanów Zjednoczonych i Izraela, początkowo w rozmowach brali udział także Turcy. W 2018 r. MON postanowiło o przyspieszeniu programu i rozpoczęciu bezpośrednich negocjacji ze stroną amerykańską.(PAP)

brw/ par/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (34)

dodaj komentarz
Raffmo
Bardzo dobrze. Jedynie silna Polska odstraszy roSS.ję od ataku na nasz kraj.

https://www.krzysztofwojczal.pl/geopolityka/europa-centralna/polska-europa-centralna/to-jest-nasza-wojna/
od_redakcji
Zagadka. Kto to powiedział. "Jeśli Rosja wejdzie siłami zbrojnymi na teren Ukrainy, my zakończymy działalność rurociągów Nord Stream". Ale jak to zrobicie? Pada pytanie z sali. "Nie zamartwiaj się tym, my mamy sposób, aby to zrobić!" Jeśli masz, pewną odpowiedz, kliknij zielony.
od_redakcji
Słynny dziennikarz i zdobywca nagrody Pulitzera Seymour Hersh, który przez dziesięciolecia był gwiazdą reporterską piszącą dla The New York Times i New Yorker, w środę opublikował nową bombę jako swój pierwszy post w Substack, wywołując szybką reakcję Białego Domu

Po przeprowadzeniu własnego śledztwa w sprawie tego, kto sabotował
Słynny dziennikarz i zdobywca nagrody Pulitzera Seymour Hersh, który przez dziesięciolecia był gwiazdą reporterską piszącą dla The New York Times i New Yorker, w środę opublikował nową bombę jako swój pierwszy post w Substack, wywołując szybką reakcję Białego Domu

Po przeprowadzeniu własnego śledztwa w sprawie tego, kto sabotował rurociąg Nord Stream poprzez serię podwodnych wybuchów 26 września, Hersh doszedł do wniosku, że Stany Zjednoczone wysadziły gazociąg Rosja-Niemcy w ramach tajnej operacji pod przykrywką ćwiczenia NATO BALTOPS 22 .

Hersh, opierając się na nienazwanych źródłach bezpieczeństwa narodowego, opisuje miesiące dyskusji z udziałem Białego Domu Bidena, CIA i Pentagonu. Raport mówi, że planowanie trwało aż do grudnia 2021 r. , ze specjalną grupą zadaniową utworzoną pod egidą amerykańskiego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana.

„Marynarka wojenna zaproponowała użycie nowo powołanej łodzi podwodnej do bezpośredniego ataku na rurociąg. Siły Powietrzne dyskutowały o zrzuceniu bomb z zapalnikami opóźnionymi, które można było odpalić zdalnie. CIA twierdziła, że ​​cokolwiek zostanie zrobione, będzie musiało być tajne. stawki ”, czytamy w raporcie zatytułowanym Jak Ameryka pokonała rurociąg Nord Stream .
od_redakcji odpowiada od_redakcji
Kurtyna w górę, podjechał samochodzik i klaun za klaunem wychodzi, a paradę zamyka znajomy wszystkim watażka z Kijowa.
zenonn
"Teza o zniszczeniu tej infrastruktury przez Rosjan również znajduje swoje uzasadnienie."
https://energetyka24.com/gaz/analizy-i-komentarze/to-usa-wysadzily-nord-stream-wyniki-dziennikarskiego-sledztwa-komentarz

"Polski minister spraw zagranicznych skrytykował byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego,
"Teza o zniszczeniu tej infrastruktury przez Rosjan również znajduje swoje uzasadnienie."
https://energetyka24.com/gaz/analizy-i-komentarze/to-usa-wysadzily-nord-stream-wyniki-dziennikarskiego-sledztwa-komentarz

"Polski minister spraw zagranicznych skrytykował byłego szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego, który na Twitterze podziękował USA za uszkodzenie gazociągów. "
https://gloswielkopolski.pl/wyciek-z-nord-stream-radoslaw-sikorski-wskazywal-na-udzial-usa-departament-stanu-usa-odrzuca-oskarzenia/ar/c1-16918281
od_redakcji
To wszystko jest cyrk dla naiwnych! Obserwując postępowanie naszych przywódców światowych, jasno i logicznie wyciągamy wniosek, że żyjemy w dekadzie chaosu. Gdzie rządy instytucje i finansjera przemieniły się w wielkie organizacje mafijne o charakterze, wojenno-zbrojnym. A całą swoją siłę włożyły w niszczenie ekonomii poprzez nieograniczony To wszystko jest cyrk dla naiwnych! Obserwując postępowanie naszych przywódców światowych, jasno i logicznie wyciągamy wniosek, że żyjemy w dekadzie chaosu. Gdzie rządy instytucje i finansjera przemieniły się w wielkie organizacje mafijne o charakterze, wojenno-zbrojnym. A całą swoją siłę włożyły w niszczenie ekonomii poprzez nieograniczony dodruk I narzucony dług i Kowalski albo jakiś francuz czy inny Jon im nie podskoczy, chociaż by się zaprotestował na śmierć. Tak gwarantuje, że PIS przejdzie do trzeciej kadencji. Tusk z namaszczenia UE miał przejąć władze i wygrać w polsce, ale USA do tego nie dopuszczą.

Zachodni prezydenci i oficjele mają ogromne góry własnych problemów w ich krajach, (na czele z demokracją i ekonomią), lecz nie zwracają na nie uwagi, ale jak mantry trzymają się przyrzeczeń, z jaką to pomocą przeznaczą na pomoc watażce z Kilowa. A wszystko pod hasłem suwerenność i demokracja, które powtarzają jak w malignie. Nie jest im straszne, że sami nie mają pieniędzy, a zadłużają własne kraje jak szaleni. Hm jeśli coś jest, nielogiczne to nie znaczy, że politycy tego nie zrobią, i nie jest to suwerenność i demokracja, które jako takie dawno zostały wymazane z naszego życia. A walka pomiędzy zachodem a wschodem o dominację.
kerad_
Tylko twoja Rosja walczy o pokój! :-)
jas2
500 to jest naprawdę dużo.
men24a
Jak mają popychadło polskie pchnąć na wschód to musi być tego dużo
jas2 odpowiada men24a
Nie wiem czy myślimy o tym samym, ale mnie też to martwi.

Powiązane: Wydatki na zbrojenia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki