USA: możliwe dodatkowe sankcje na Nord Stream 2

2020-05-30 18:22
publikacja
2020-05-30 18:22

Możliwe jest wprowadzenie dodatkowych amerykańskich sankcji na gazociąg Nord Stream 2; ich projekt rozważany był w 2019 roku i ma on poparcie rządu w Waszyngtonie - potwierdziło PAP źródło w Kongresie USA.

/ fot. Axel Schmidt / Reuters

Dwoje amerykańskich senatorów, Republikanin Ted Cruz oraz Demokratka Jeanne Shaheen, planuje przedstawić projekt sankcji w przyszłym tygodniu - poinformował Reuters, powołując się na źródło zaangażowane w sprawę. By weszły w życie konieczne jest przegłosowanie ich przez Kongres oraz podpisanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zastrzegające anonimowość źródło PAP w Kongresie potwierdziło, że rozważane dodatkowe nowe sankcje to projekt "sporządzony i dyskutowany" w 2019 roku i cieszy się on poparciem amerykańskiego rządu.

W środę rzeczniczka senatora Cruza Lauren Blair Aronson powiedziała agencji Reutera, że w kwestii sankcji "wszystkie opcje pozostają na stole". Oceniła, że nowa propozycja "znacząco poszerzy zakres sankcji".

W oświadczeniu z połowy maja biuro senatora Cruza stwierdziło, że jeśli "Gazprom użyje statku Akademik Czerski do zakończenia gazociągu Nord Stream 2, to prezydent będzie musiał i nałoży sankcje na Gazprom zgodnie z obowiązującym amerykańskim prawem". Dodano, że zgodnie z nowymi restrykcjami urzędnicy Gazpromu "nie będą mieli możliwości przyjazdu do USA, a wszystkie ich aktywa zostaną zamrożone".

W wypowiedzi dla środowego wydania dziennika "Handelsblatt" ambasador USA w Berlinie Richard Grenell oświadczył, że Stany Zjednoczone przygotowują nowe sankcje mające udaremnić dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec.

"Dalsze sankcje spotkały się z ponadpartyjną akceptacją. Mimo kampanii wyborczej (w USA - PAP) proces legislacyjny może zostać szybko zrealizowany" - powiedział Grenell, który rozmawiał w ubiegłym tygodniu w Waszyngtonie z członkami Kongresu USA.

Jak pisze "Handelsblatt", nie jest jasne, jaką formę przybrałyby nowe sankcje. Zdaniem niemieckiej gazety ekonomicznej, mogłyby to być kary handlowe dla firm prowadzących bieżącą obsługę gazociągu przy pomocy specjalistycznego wyposażenia, ale "dyskutuje się w Waszyngtonie także nad sankcjami dla nabywców rosyjskiego gazu".

Stany Zjednoczone uzasadniają swą negatywną postawę wobec Nord Stream 2 tym, że jeszcze bardziej uzależniłby on Europę od dostaw gazu z Rosji. Stanowisko to podzielają również Polska i Ukraina.

W rezultacie ogłoszonych w grudniu 2019 roku amerykańskich sankcji szwajcarska firma Allseas wycofała swe układające rury na dnie morskim statki z dalszego udziału w budowie Nord Stream 2. Długość brakującego jeszcze podmorskiego odcinka gazociągu wynosi w przypadku jednej z jego nitek 65 kilometrów, a drugiej 85 kilometrów.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jes
ajajwajek z talmudem aż się zapluli w obronie matuszki rossiji. Dzielne maładcy :)
ajwaj
temat skumal?
ZERO
przeszkadzasz, na forum LGBT cie pewnie lubia
ajwaj odpowiada ajwaj
marazm senilis
ile masz lat?
ajwaj
A co z tym gazem i gazem :)
Przekrety Buisma Huntera Bidena, Kwasniewski. Joe Biden bez konca.
A konca nie ma
__________
Dziennikarze ZN.UA dowiedzieli się, że firma Louisiana Natural Gas Exports, która podpisała Memorandum ze strony USA, jest oficjalnie uznawana za oszusta podatkowego nawet w Delaware offshore.
A co z tym gazem i gazem :)
Przekrety Buisma Huntera Bidena, Kwasniewski. Joe Biden bez konca.
A konca nie ma
__________
Dziennikarze ZN.UA dowiedzieli się, że firma Louisiana Natural Gas Exports, która podpisała Memorandum ze strony USA, jest oficjalnie uznawana za oszusta podatkowego nawet w Delaware offshore. Jego zadłużenie podatkowe na dzień 1 marca 2020 r. przekraczało 340 tys. dolarów, a roczne zobowiązanie podatkowe wynosiło 200 tys. dolarów, tzn. nie płacili oni podatków, ponieważ byli zajęci podpisywaniem Memorandum z Ukrainą.

Według gazety, William Miller, współwłaściciel firmy i współdyrektor Louisiana Natural Gas Exports, która ma dostarczać gaz na Ukrainę w ramach kontraktu, siedzial 8 lat. W latach 80. był sądzony za oszustwo i fikcyjną sprzedaż akcji firmy, w której pracował. Dostał 10 lat, odsiedział 8.

W 2019 r. został pozwany w innej ważnej sprawie sądowej, również związanej z oszustwami dotyczącymi papierów wartościowych. Ta historia prawna jeszcze się nie skończyła.""
ajwaj
Ukraiński gabinet ministrów podpisał memorandum z nieznaną amerykańską firmą Louisiana Natural Gas Exports o dostawach 5,5 mld m3 gazu skroplonego rocznie z USA na Ukrainę.

Dokument przewiduje roczne dostawy ok. 5,5 mld m3 gazu w postaci LNG na Ukrainę przez 20 lat oraz budowę nowego gazociągu pomiędzy polskimi
Ukraiński gabinet ministrów podpisał memorandum z nieznaną amerykańską firmą Louisiana Natural Gas Exports o dostawach 5,5 mld m3 gazu skroplonego rocznie z USA na Ukrainę.

Dokument przewiduje roczne dostawy ok. 5,5 mld m3 gazu w postaci LNG na Ukrainę przez 20 lat oraz budowę nowego gazociągu pomiędzy polskimi Germanowicami a podziemnymi magazynami gazu Bilce Wolice.

Umowy ostateczne mogą zawierać długoterminową umowę na dostawę LNG z USA na Ukrainę, umowę na magazynowanie gazu w ukraińskich podziemnych magazynach gazu oraz umowę na budowę i eksploatację niezbędnej infrastruktury pomiędzy Polską a Ukrainą.
ajwaj odpowiada ajwaj
Cos komu to dzwoni? Samo uzaleznienie od hazu :)
Smaczny, wolnosciowy gaz Jankesów
__________
Memorandum "Gaz": dajemy infrastrukturę w zamian za najdroższy gaz.
Koszt gazu będzie przedmiotem handlu, ale nie gwarantuje nam to żadnych korzyści.

Sam gaz jest dwa razy tańszy niż gaz europejski
Cos komu to dzwoni? Samo uzaleznienie od hazu :)
Smaczny, wolnosciowy gaz Jankesów
__________
Memorandum "Gaz": dajemy infrastrukturę w zamian za najdroższy gaz.
Koszt gazu będzie przedmiotem handlu, ale nie gwarantuje nam to żadnych korzyści.

Sam gaz jest dwa razy tańszy niż gaz europejski w USA, nawet teraz, gdy gaz europejski szybko staje się tańszy.
Ale gaz z Unii Europejskiej to gazociąg, a żeby go dostarczyć na Ukrainę, trzeba go skraplać, zabrać tankowcem do portu, zregazyfikować. I każdy z tych etapów podnosi cenę gazu kupionego dla nas tak bardzo, że będziemy musieli wydać 250 - 300 dolarów, aby dostarczyć to, co kupiliśmy za 20 dolców. Jest to kosztowne nawet teraz, kiedy ceny spadają i przewiduje się, że będą spadać jeszcze przez dwa lub trzy kwartały.""

https://zn.ua/ECONOMICS/gazovyy-memorandum-otdaem-infrastrukturu-v-obmen-na-samyy-dorogoy-gaz-355968_.html
gregzacha
ajwaj i talmud to ten sam rusek piszący z Petersburga.
ajwaj odpowiada ajwaj
wiesej THE BRAIN nie wymyli?
talmud
jak chcesz to możemy spotkać sie w sadzie ......LMAO

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki