USA grożą ograniczeniem wiz dla indyjskiego sektora IT

USA przekazały Indiom, że rozważają znaczne ograniczenie wydawania wiz dla wysoko wykwalifikowanych pracowników z tego kraju. Nowe regulacje mają wymusić na Delhi zmianę przepisów o przechowywaniu danych finansowych indyjskich obywateli wyłącznie w Indiach.

(fot. Carlos Barria / FORUM)

Agencja Reutera podała w czwartek, powołując się na źródła w Waszyngtonie, że restrykcje wizowe są wymierzone nie tylko w Indie, ale i w państwa, które nałożyły na zagraniczne firmy obowiązek przechowywania wrażliwych danych finansowych na serwerach znajdujących się w tych krajach.

Celem takich regulacji, wprowadzonych przez Indie w ubiegłym roku, jest zachowanie sądowej kontroli nad danymi. W efekcie takie firmy jak Mastercard i Visa, które obsługują transakcje kartami płatniczymi, maja obowiązek przechowywania danych obywateli indyjskich tylko w Indiach.

Amerykańskie firmy mocno zabiegają o zmianę przepisów w innych państwach, szczególnie w Indiach, Chinach, Wietnamie i Indonezji. Ich zdaniem przepisy ograniczają swobodny przepływ danych przez granice krajów, hamując innowacje i podnosząc koszty firm.

Według agencji to lobby firm płatniczych ma stać za pomysłem ograniczenia wiz H-1B dla wysoko wykwalifikowanych pracowników indyjskiego sektora IT, wartego 150 mld dol. Ograniczenia najbardziej dotkną działające w USA firmy takie jak Tata Consultancy Services i Infosys. Amerykańskie firmy technologiczne z Doliny Krzemowej chętnie zatrudniają zagranicznych inżynierów i również korzystają z tego rodzaju wiz.

Obecnie nie ma „narodowościowego” limitu na wizy H-1B i ok. 70 proc. z 85 tys. przyznawanych każdego roku wiz otrzymują indyjscy inżynierowie. Nowy limit ma wynieść 10-15 proc. wszystkich wiz pracowniczych.

Groźba wprowadzenia ograniczeń wizowych to kolejne starcie w wojnie handlowej między USA i Indiami. W ostatnich miesiącach USA zdjęła ten kraj z listy uprzywilejowanych partnerów handlowych, a wcześniej wprowadziły podwyższone cła na indyjską stal i aluminium. Z kolei Indie odpowiedziały wyższymi taryfami na 28 produkty z USA.

Informacje Reutera o możliwych ograniczeniach wizowych pojawiły się na kilka dni przed wizytą sekretarza stanu Mike'a Pompeo w Indiach.

Paweł Skawiński 

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 infinum

Uuu amerykańskim korporacjom nie podoba się, że muszą przestrzegać przepisów krajów, w których działają, więc podejmują próby polityczno-ekonomicznego nacisku na te państwa.

Jeżeli to nie jest klasyczny ekonomiczny terroryzm, to co nim jest?

Z drugiej strony w Indiach za używanie kryptowalut można dostać 10 lat więzienia - dziki kraj w dzikim świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil