USA dostarczą Ukrainie "rozszerzone środki obronne"

2017-12-23 03:58, akt.2017-12-23 16:06
publikacja
2017-12-23 03:58
aktualizacja
2017-12-23 16:06

Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie "rozszerzone środki obronne", aby wzmocnić potencjał obronny tego kraju - głosi opublikowane w piątek oświadczenie Departamentu Stanu USA. Mają to być m. in. pociski przeciwczołgowe.

/ fot. Gleb Garanich / Reuters

W oświadczeniu podkreślono, że pomoc amerykańska "ma charakter całkowicie defensywny". "Jak zawsze mówiliśmy, Ukraina jest suwerennym krajem i ma prawo do własnej obrony" - czytamy w oświadczeniu.

Dokument precyzuje, że decyzja jest częścią podejmowanych przez Stany Zjednoczone starań aby pomóc Ukrainie obronić jej terytorium i odstraszyć dalszą agresję".

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert zapewniła przy tym, że Waszyngton "deklaruje pełne poparcie dla porozumień z Mińska", mających na celu rozwiązanie konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy.

Według anonimowych źródeł w administracji USA, na które powołuje się Associated Press, prezydent Donald Trump zaaprobował plan sprzedaży Ukrainie śmiercionośnej broni, w tym rakietowych pocisków przeciwczołgowych Javelin za ok. 47 mln dolarów.

Jakiekolwiek transakcje dotyczące sprzedaży broni będą musiały być zaaprobowane przez Kongres USA. Jak zauważa AP, zgoda obu izb Kongresu będzie w tym przypadku prawie pewna bowiem kongresmeni, zarówno demokraci jak i republikanie, od dawna apelowali do Białego Domu o udzielenie pomocy Ukrainie w walce ze wspieranymi przez Rosję separatystami.

Rosja: to niebezpieczna decyzja

Decyzja amerykańskich władz o dostarczeniu Ukrainie uzbrojenia jest niebezpieczna i sprowokuje Kijów do użycia siły w konflikcie na wschodzie Ukrainy - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiego MSZ Grigorij Karasin, cytowany przez agencję RIA.

Dostawy jakiejkolwiek broni zachęcają teraz tych, którzy popierają konflikt na Ukrainie, do użycia "scenariusza siłowego" - ocenił Karasin.

Z kolei wiceprzewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Franc Klincewicz powiedział, że Kijów uzna dostawy broni jako wsparcie swoich działań - podała agencja Interfax.

"Właściwie to Amerykanie bezpośrednio popychają ukraińskie siły do wojny" - ocenił Klincewicz.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że amerykańska decyzja po raz kolejny podkopuje porozumienia z Mińska - podała w sobotę agencja TASS.

W odpowiedzi władze w Moskwie oświadczyły w czwartek, że są "nadzwyczaj rozczarowane" z powodu doniesień o wydaniu licencji. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oceniła, że "po raz pierwszy w Waszyngtonie oficjalnie czynniki ogłosiły fakt przekazywania broni Ukrainie". Wcześniej zaś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że dostawy broni śmiercionośnej z USA na Ukrainę mogą zachęcić "nacjonalistów", którzy - jak ocenił - "dążą do tego, by znów przejść do metod siłowych uregulowania (konfliktu) w Donbasie" i do "ponownego rozlewu krwi".

Komentatorzy podkreślają, że decyzja na pewno zwiększy napięcia w stosunkach z Kremlem. Prezydent Rosji Władimir Putin mówił we wrześniu, że jakakolwiek decyzja Waszyngtonu dostarczenia Ukrainie broni defensywnej zaogni konflikt na wschodzie tego kraju i może nawet skłonić separatystów do nasilenia walk.

Ocenia się, że w ciągu trzech lat walk separatystów z ukraińskimi siłami rządowymi zginęło ponad 10 tys. osób. Kijów oskarża Moskwę o wspieranie separatystów ciężką bronią i regularnymi siłami wojskowymi. Moskwa odrzuca te oskarżenia. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
che
Każdy Javelin może sprowokować pojawienie się po przeciwnej stronie kilku Kornetów,a to już nie będą przelewki.
tindala
Te rakiety przeciwczołgowe to chyba dla dekoracji, bo przecież separatyści nie mają czołgów - skoro Rosja ( jak twierdzi), im ich nie dostarcza. Bo przeciaż nie dostarcza, czyż nie ??
ajwaj
"Prawdziwych przyjaciól poznaje sie w biedzie" :)

Kiedy juz nawet UE, MFW, Bank Swiatowy itd. nie daje kasy, a "kacapy" bezczelnie wygrali miliardy $ w Trybunale w Stockholmie za dostarczony Ukrainie gaz - na USA mozna polegac.
Zachwycajacy dowód przyjazni i celowej pomocy dla narodu w skrajnej biedzie,
"Prawdziwych przyjaciól poznaje sie w biedzie" :)

Kiedy juz nawet UE, MFW, Bank Swiatowy itd. nie daje kasy, a "kacapy" bezczelnie wygrali miliardy $ w Trybunale w Stockholmie za dostarczony Ukrainie gaz - na USA mozna polegac.
Zachwycajacy dowód przyjazni i celowej pomocy dla narodu w skrajnej biedzie, przed niewyplacalnoscia 2018...
mb-1
Dzisiaj tu moderuje czyba jakiś Rosjanin.
ajwaj
A jak Rosjanin czy Kubanczyk, Czukcza, Zyd, Japonczyk itd. to co ???
W tym nie bylem nigdy up-to-date, jacy sa dozwoleni na koniec 2017
wizytator
" pomoc amerykańska "ma charakter całkowicie defensywny" Oto bełkot naszych czasów. Ja też jak komuś wpier... to powiem, że miało to charakter defensywny.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki