USA dostarczą Ukrainie "rozszerzone środki obronne"

Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie "rozszerzone środki obronne", aby wzmocnić potencjał obronny tego kraju - głosi opublikowane w piątek oświadczenie Departamentu Stanu USA. Mają to być m. in. pociski przeciwczołgowe.

(fot. Gleb Garanich / Reuters)

W oświadczeniu podkreślono, że pomoc amerykańska "ma charakter całkowicie defensywny". "Jak zawsze mówiliśmy, Ukraina jest suwerennym krajem i ma prawo do własnej obrony" - czytamy w oświadczeniu.

Dokument precyzuje, że decyzja jest częścią podejmowanych przez Stany Zjednoczone starań aby pomóc Ukrainie obronić jej terytorium i odstraszyć dalszą agresję".

Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert zapewniła przy tym, że Waszyngton "deklaruje pełne poparcie dla porozumień z Mińska", mających na celu rozwiązanie konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy.

Według anonimowych źródeł w administracji USA, na które powołuje się Associated Press, prezydent Donald Trump zaaprobował plan sprzedaży Ukrainie śmiercionośnej broni, w tym rakietowych pocisków przeciwczołgowych Javelin za ok. 47 mln dolarów.

Jakiekolwiek transakcje dotyczące sprzedaży broni będą musiały być zaaprobowane przez Kongres USA. Jak zauważa AP, zgoda obu izb Kongresu będzie w tym przypadku prawie pewna bowiem kongresmeni, zarówno demokraci jak i republikanie, od dawna apelowali do Białego Domu o udzielenie pomocy Ukrainie w walce ze wspieranymi przez Rosję separatystami.

Rosja: to niebezpieczna decyzja

Decyzja amerykańskich władz o dostarczeniu Ukrainie uzbrojenia jest niebezpieczna i sprowokuje Kijów do użycia siły w konflikcie na wschodzie Ukrainy - oświadczył w sobotę wiceszef rosyjskiego MSZ Grigorij Karasin, cytowany przez agencję RIA.

Dostawy jakiejkolwiek broni zachęcają teraz tych, którzy popierają konflikt na Ukrainie, do użycia "scenariusza siłowego" - ocenił Karasin.

Z kolei wiceprzewodniczący Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Franc Klincewicz powiedział, że Kijów uzna dostawy broni jako wsparcie swoich działań - podała agencja Interfax.

"Właściwie to Amerykanie bezpośrednio popychają ukraińskie siły do wojny" - ocenił Klincewicz.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że amerykańska decyzja po raz kolejny podkopuje porozumienia z Mińska - podała w sobotę agencja TASS.

W odpowiedzi władze w Moskwie oświadczyły w czwartek, że są "nadzwyczaj rozczarowane" z powodu doniesień o wydaniu licencji. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oceniła, że "po raz pierwszy w Waszyngtonie oficjalnie czynniki ogłosiły fakt przekazywania broni Ukrainie". Wcześniej zaś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że dostawy broni śmiercionośnej z USA na Ukrainę mogą zachęcić "nacjonalistów", którzy - jak ocenił - "dążą do tego, by znów przejść do metod siłowych uregulowania (konfliktu) w Donbasie" i do "ponownego rozlewu krwi".

Komentatorzy podkreślają, że decyzja na pewno zwiększy napięcia w stosunkach z Kremlem. Prezydent Rosji Władimir Putin mówił we wrześniu, że jakakolwiek decyzja Waszyngtonu dostarczenia Ukrainie broni defensywnej zaogni konflikt na wschodzie tego kraju i może nawet skłonić separatystów do nasilenia walk.

Ocenia się, że w ciągu trzech lat walk separatystów z ukraińskimi siłami rządowymi zginęło ponad 10 tys. osób. Kijów oskarża Moskwę o wspieranie separatystów ciężką bronią i regularnymi siłami wojskowymi. Moskwa odrzuca te oskarżenia. (PAP)

jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 11 che

Każdy Javelin może sprowokować pojawienie się po przeciwnej stronie kilku Kornetów,a to już nie będą przelewki.

! Odpowiedz
14 34 tindala

Te rakiety przeciwczołgowe to chyba dla dekoracji, bo przecież separatyści nie mają czołgów - skoro Rosja ( jak twierdzi), im ich nie dostarcza. Bo przeciaż nie dostarcza, czyż nie ??

! Odpowiedz
13 63 ajwaj

"Prawdziwych przyjaciól poznaje sie w biedzie" :)

Kiedy juz nawet UE, MFW, Bank Swiatowy itd. nie daje kasy, a "kacapy" bezczelnie wygrali miliardy $ w Trybunale w Stockholmie za dostarczony Ukrainie gaz - na USA mozna polegac.
Zachwycajacy dowód przyjazni i celowej pomocy dla narodu w skrajnej biedzie, przed niewyplacalnoscia 2018...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 24 mb-1

Dzisiaj tu moderuje czyba jakiś Rosjanin.

! Odpowiedz
8 30 ajwaj

A jak Rosjanin czy Kubanczyk, Czukcza, Zyd, Japonczyk itd. to co ???
W tym nie bylem nigdy up-to-date, jacy sa dozwoleni na koniec 2017

! Odpowiedz
27 25 wizytator

" pomoc amerykańska "ma charakter całkowicie defensywny" Oto bełkot naszych czasów. Ja też jak komuś wpier... to powiem, że miało to charakter defensywny.

! Odpowiedz
4 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 8 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil