UOKiK wszczął postępowanie przeciw firmie Dannte sprzedającej filtry do wody

2019-01-08 11:43
publikacja
2019-01-08 11:43

UOKiK wszczął postępowanie przeciw firmie Dannte z Nowego Tomyśla, która sprzedawała urządzenia filtrujące wodę. Kwestionuje bowiem postanowienia w zawieranych umowach, które mówiły o braku możliwości odstąpienia od tych umów po dokonaniu montażu urządzenia.

/ YAY Foto

Jak podał we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postępowanie przeciw firmie Dannte z Nowego Tomyśla wszczęto w październiku 2018 roku, w związku ze skargami wpływającymi do Urzędu.

Według UOKiK firma sprzedaje urządzenie filtrujące wodę. Przyjmuje zamówienia jedynie telefonicznie lub mailowo, a wcześniej sprzedawała produkt na prezentacjach. Przy zakupie rewitalizatora konsument otrzymuje do podpisu umowę o świadczenie usług rozbudowy instalacji wodnej. Firma montuje urządzenie w bardzo krótkim czasie. W umowie znajdują się postanowienia, że po wykonaniu usługi, za zgodą klienta nie przysługuje mu prawo do odstąpienia od niej.

Tymczasem - jak podkreśla Urząd w komunikacie - zgodnie z ustawą o prawach konsumenta od umowy sprzedaży zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa oraz na odległość (czyli przez telefon, internet) można odstąpić w terminie 14 dni od jej zawarcia. W myśl tej samej ustawy, nie można odstąpić od umowy o świadczenie usług, jeśli usługa została w całości wykonana, a konsument zgodził się na to, wiedząc że utraci prawo do odstąpienia. Jednak z przepisów wynika, że gdy przedsiębiorca sprzedaje towar i jednocześnie wykonuje usługę, stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży rzeczy.

Oznacza to, że w ocenie UOKiK zgodnie z ustawą konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umów zawieranych z firmą Dannte w terminie 14 dni od zakupu. Zdaniem UOKiK przedsiębiorca może wprowadzać klientów w błąd, gdyż mogą oni sądzić, że po zamontowaniu urządzenia taka możliwość im nie przysługuje. Zakwestionowane działanie firmy może naruszać zbiorowe interesy konsumentów.

Postępowanie UOKiK może zakończyć się nałożeniem na przedsiębiorcę kary finansowej w wysokości do 10 proc. obrotu, a także nakazaniem zaprzestania stosowania praktyki i usunięcia jej skutków. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: UOKiK karze nieuczciwe firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki