UOKiK: trzy banki zrekompensują klientom straty za zmiany w umowach

Eurobank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska, zmieniając umowy z klientami, nie informowały o podstawach swoich decyzji - ustalił UOKiK. Banki te, informuje Urząd, zobowiązały się do zmiany tych praktyk i wypłacenia klientom rekompensat na łączną kwotę do 80 mln zł.

Prezes UOKiK-u Marek Niechciał
Prezes UOKiK-u Marek Niechciał (fot. Darek Golik / FORUM)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w czwartek w komunikacie, że sprawdzał, jak banki zmieniają warunki umów z konsumentami. Wątpliwości Urzędu wzbudziły praktyki 18 banków, a zakończyły się już postępowania w sprawie Eurobanku, Banku Handlowego i Banku Ochrony Środowiska - informuje komunikat.

"Najczęściej modyfikacje dotyczą podwyżek w tabelach opłat i prowizji. Zarzuty UOKiK dotyczą tego, że banki, wprowadzając zmiany, nie informują klientów o podstawach prawnych i faktycznych takich działań. Urząd kwestionuje również to, że propozycje tych zmian są udostępniane tylko w wewnętrznym systemie e-bankowości, który nie spełnia obecnie cech trwałego nośnika" - czytamy w komunikacie.

Z ustaleń UOKiK-u wynika np., że Eurobank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska informowały klientów o podwyżkach, ale nie wskazywały konkretnych podstaw prawnych umożliwiających im takie działanie ani okoliczności, które miały na nie wpływ.

"Zdarzało się, że w piśmie bank odsyłał klienta jedynie do ogólnego paragrafu w umowie. W efekcie konsument mógł nie wiedzieć, z czego wynika podwyżka za opłatę gotówki w bankomacie i czy została wprowadzona prawidłowo" - czytamy w komunikacie.

Cytowany w komunikacie prezes UOKiK-u Marek Niechciał dodaje, że jeżeli np. podwyżka opłat wynikała ze wzrostu inflacji, to bank powinien o tym poinformować klienta. "Musi on też wiedzieć, w jakim okresie i o ile zmienił się ten czynnik i w jakim zakresie mogło to mieć wpływ na zmianę obowiązującej tabeli opłat i prowizji" - dodaje Niechciał.

Ponadto, zdaniem UOKiK-u, banki niejednokrotnie przekazywały informacje klientom tylko za pomocą wewnętrznych systemów e-bankowości.

"Zdaniem Urzędu, wewnętrzne systemy bankowości elektronicznej są całkowicie pod kontrolą banków, a zastosowana w nich technologia nie daje konsumentom gwarancji, że przedsiębiorcy nie zmienią treści udostępnionych tam dokumentów. Ponadto instytucje finansowe nie zapewniają dostępu do tych informacji po zakończeniu umowy, a także wymuszają na konsumentach dowiadywanie się, czy informacja o zmianach została zamieszczona w serwisie" - głosi komunikat.

Stąd, uważa UOKiK, wewnętrzne systemy e-bankowości nie mogą stanowić jedynego kanału do przesyłania konsumentom informacji o planowanych zmianach umów. Cytowany w komunikacie Marek Niechciał dodaje, że nie chodzi o powrót do papierowych listów, ale komunikaty w systemie e-bankowości muszą spełniać cechy trwałego nośnika, czyli "informacje muszą być przechowywane w niezmienionej postaci, przez odpowiedni czas, bank nie może ich usuwać".

"Eurobank, Bank Handlowy i Bank Ochrony Środowiska zobowiązały się do usunięcia negatywnych skutków kwestionowanych praktyk, w tym zrekompensowania klientom strat, które mogły z nich wynikać. Łączna suma tych rekompensat może wynieść nawet ok. 80 mln zł. Konsumenci, w zależności od banku, będą mogli np. za darmo korzystać z bankomatów, bezpłatnych powiadomień SMS, dostaną zwrot nadpłat. O szczegółach poinformują klientów banki w osobnej korespondencji" - czytamy w komunikacie.

autor: Piotr Śmiłowicz

edytor: Dorota Kazimierczak

pś/ pad/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 kolumb1234

Czy to nie przypadkiem syn Jarka

! Odpowiedz
1 1 palestrina

hahahaha, młody naczelnik już ma postawe przywódcy, coś w deseń koreii pn :D

! Odpowiedz
0 4 malineczka

Jest jeszcze czwarty bank-Credit Agricole.Wczoraj dostałem z banku list-dotyczy tego samego.Pozdrawiam.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne