REKLAMA

W Etiopii "kryzys humanitarny na pełną skalę"

2020-11-17 13:38
publikacja
2020-11-17 13:38
W Etiopii "kryzys humanitarny na pełną skalę"
W Etiopii "kryzys humanitarny na pełną skalę"
fot. Thomas Mukoya / / Reuters

"Kryzys humanitarny na pełną skalę" ma miejsce w Etiopii; ponad 27 tys. osób uciekło stamtąd przed ciężkimi walkami do sąsiedniego Sudanu - poinformował we wtorek rzecznik Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR) Babar Baloch.

Tempo exodusu, ok. 4000 osób dziennie, może również wskazywać na "masowe przesiedlenia" w regionie Tigraju na północy Etiopii - podała agencja ONZ.

"UNHCR ostrzega, że kryzys humanitarny na pełną skalę ma miejsce, gdy tysiące uchodźców codziennie uciekają z toczących się walk w Tigraju w poszukiwaniu bezpieczeństwa we wschodnim Sudanie" - powiedział Baloch na konferencji prasowej w Genewie.

Zapewnił, że UNHCR "czeka w gotowości, aby zapewnić pomoc w Tigraju", gdy pozwoli na to bezpieczeństwo; musi też być zapewniony dostęp do tego regionu.

Rzecznik Biura NZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Jens Laerke powiedział ze swej strony, że w Tigraju "może dojść do masowych wysiedleń". "Jest to, oczywiście, problem i staramy się przygotować najlepsze możliwe rozwiązanie" - dodał.

Tymczasem premier Etiopii Abiy Ahmed ostrzegł we wtorek, że właśnie minął termin na złożenie broni przez siły w Tigraju i sprzymierzone z nimi milicje, co - jak pisze Reuters - toruje drogę do ostatecznego ataku sił federalnych na stolicę regionu Makalle.

Tymczasem przywódca regionu Debretsion Gebremichael powiedział we wtorek, że wokół miasta Alamata na południu Tigraju wciąż toczą się walki. Według sił etiopskich miasto to zostało przejęte w poniedziałek. Jak pisze Reuters, może to wskazywać, że ofensywa etiopskich sił w Tigraju nie postępuje tak szybko, jak na to wskazywano.

Eksperci uważają, że konflikt może przerodzić się w wojnę domową i zdestabilizować Róg Afryki. (PAP)

cyk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
xiven
można się teraz pukać w głowe że po co się te afrykańce tłuką zamiast pracować i budować ale sami niecałe 100 lat temu zrobiliśmy to samo z europą

i jak zwykle nikt nie dojdzie do żadnych wniosków, stronę wygraną będzie się czcić jako bohaterów i nagradzać medalami a przegrani będa rżnąć głupa że
można się teraz pukać w głowe że po co się te afrykańce tłuką zamiast pracować i budować ale sami niecałe 100 lat temu zrobiliśmy to samo z europą

i jak zwykle nikt nie dojdzie do żadnych wniosków, stronę wygraną będzie się czcić jako bohaterów i nagradzać medalami a przegrani będa rżnąć głupa że kosmici ich opętali
_xyz
Kilkadziesiąt lat pomocy, zbiórek $ i innych w akcji charytatywnych a na czarnym lądzie bez zmian. Korupcja, terroryzm, fanatyzm religijny i wciąż prośby o więcej, więcej.

Kiedy te kraje się ogarną w końcu?
hfjdj
Kiedyś wojsko US robiło testy IQ i wyszło im że osobnicy z IQ poniżej bodaj 87 nie nadają się nawet do obierania ziemniaków. Że co by nie robili, nawet jakby mieli zadanie nic nie robić, to więcej z nimi problemów niż pożytku. Brali wszystkich jak leci, ale odrzucali tych co mieli poniżej 87. Weź sobie spójrz na Kiedyś wojsko US robiło testy IQ i wyszło im że osobnicy z IQ poniżej bodaj 87 nie nadają się nawet do obierania ziemniaków. Że co by nie robili, nawet jakby mieli zadanie nic nie robić, to więcej z nimi problemów niż pożytku. Brali wszystkich jak leci, ale odrzucali tych co mieli poniżej 87. Weź sobie spójrz na mape IQ na świecie i zobacz ile mają średnią kraje afrykańskie. Im żadna pomoc nic nie pomoże.
samsza
Czyżby Afroafrykanie uciekali od Afroafrykanów w ramach BLM ?

Powiązane: Absurdy podatkowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki