REKLAMA

Pożegnamy Facebooka i Instagrama? Meta "grozi" wyłączeniem portali w UE

2022-02-07 09:21
publikacja
2022-02-07 09:21
Pożegnamy Facebooka i Instagrama? Meta "grozi" wyłączeniem portali w UE
Pożegnamy Facebooka i Instagrama? Meta "grozi" wyłączeniem portali w UE
fot. carballo / / Shutterstock

Już nie będziemy mogli podzielić się "wspomnieniami sprzed 4 lat". Nikt nam nie przypomni o urodzinach znajomego, przy okazji podpowiadając tło dla życzeń. Koniec z relacjami "Make life harder" w drodze "do Mordoru". Na to niestety wygląda. Mark Zuckerberg "obraził się" na UE.

Przyjdzie nam wykasować Facebooka i Instagrama z komputerów i smartfonów? Zgodnie z doniesieniami londyńskiej gazety "City A.M", Meta nie będzie w stanie oferować "najważniejszych produktów i usług" na terenie UE, jeśli nie będzie miała możliwości przesyłania, przechowywania i przetwarzania danych swoich europejskich użytkowników na serwerach w USA. To jest jeden z głównych wniosków, jakie można wysnuć z raportu przygotowanego przez koncern dla Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych. 

Nic więc dziwnego, że kluczowe dla Mety są regulacje dotyczące transferu danych za pomocą tzw. Tarczy Prywatności ("Privacy Shield") i innych umów modelowych, których używa. "Tarcza prywatności" została unieważniona przez Trybunał Sprawiedliwości UE w 2020 roku z powodu naruszeń ochrony danych, a umowy modelowe są w części niezgodne z rozporządzeniem RODO (co potwierdza m.in. irlandzka Komisja Ochrony Danych). Szach i prawie mat. Już od roku trwają rozmowy między USA a Unią, by wypracować wspólne regulacje. W praktyce nic jeszcze nie ustalono. 

Meta chciałaby, by europejskie dane wciąż były przechowywane i przetwarzane na serwerach za oceanem, tak jak robiła to dotychczas. "Brak bezpiecznych i legalnych międzynarodowych transferów danych zaszkodzi gospodarce i utrudni rozwój firm opartych na danych w UE" - można przeczytać w oświadczeniu Nicka Clegga, wiceprezesa Meta ds. globalnych i komunikacji. Następnie roztoczył pesymistyczną wizję przyszłości, w które "mały start-up technologiczny z Niemiec nie będzie w stanie korzystać z usług dostawcy w chmurze z siedzbią w USA, hiszpańska firma zajmująca się rozwojem produktów nie byłaby w stanie prowadzić działalności w wielu strefach czasowych, a francuski detalista nie będzie w stanie utrzymać call center w Maroku". Swoje pismo zakończył apelem do dysydentów, pracujących nad długoterminowym rozwiązaniem, do przyjęcia "proporcjonalnego i pragmatycznego podejścia w celu zminimalizowania zakłóceń dla wielu tysięcy firm, które podobnie jak Facebook polegają na tych mechanizmach w dobrej wierze, przesyłając dane w bezpieczny sposób".

UE powinna podjąć decyzję do połowy 2022 roku. Jeśli potwierdzi się, że praktyki stosowane przez Meta nie są zgodne z unijnym prawem, Facebook, Instagram i WhatsUp zostaną zablokowane.

aw

Źródło:
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (34)

dodaj komentarz
lebero654
Apel do decydentów nie do "dysydentów".
langdon25
Panie Marku,
Pan też wyłączy TVP Szczujnia .

PS. A kartofel dopiero wczoraj założył sobie konto na FB i już chcą je zamknąć .
W banku konta wciąż nie ma.
pstrzezek
Clickbait zrobiony na podstawie artykuliku z gazetki o której nikt nie słuszał. Czym niby grozi? Że ukarze UE odcinając sobię nogę i pół ręki. Bo takie znaczenie ma rynek UE w w obrotach FB. Ale widze że prawoskrętni pod spodem już dostaja orgazmów ;) Oj niewiele potrzeba przy długiej abstynencji.
gruking
Matko bosko jak żyć. Nie bede wiedzieł co somsiad wiesiek zjadł na obiad.
wilanow
WOW! czy to znaczy, że ludzie zaczną wychodzić do knajpek i spotykać się na pogadanie o d...e Maryny? Czy to już koniec trąbienia na zielonym świetle na tych co kończą posta na fb? Czy to już koniec włażenia pod samochody na przejściach dla pieszych?
koperytko
to niech to zrobi od razu zeby "nowoczesna" młodzież nie traktowała smartfona jako własnego mózgu
kiwixix
Ta "nowoczesna" młodzież została wychowana przez kogoś, a może raczej wyhodowana. Czego oczekujesz od ludzi bezrozumnie rozmnażających się, a potem mających swoje dzieci gdzieś?
bangladesznadwisla
Oby. Europa odetchnie od tego szajsu

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki