REKLAMA

UE: Nie mamy wątpliwości co do prawomocności SN. Mamy co do TK

2020-01-24 14:40
publikacja
2020-01-24 14:40

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand oświadczył w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma takie w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego.

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Jak powiedział rzecznik, KE wie o decyzji Sądu Najwyższego w sprawie sędziów KRS i nie komentuje jej. Zaznaczył, że nie jest rolą KE komentowanie czy interpretowanie decyzji sądów.

Wskazał jednocześnie, że rozwój sytuacji dotyczący praworządności w Polsce jest dowodem na to, że potrzebny jest natychmiast konstruktywny i uczciwy dialog w tej kwestii. Wigand dodał, że wiceszefowa KE Viera Jourova będzie w Polsce w przyszłym tygodniu i jest gotowa na taki dialog.

Pytany, czy polski rząd powinien dostosować się do orzeczenia SN, odpowiedział, że KE ma obawy co do przedstawionych przez polskie władze stanowisk w sprawie dalszych działań związanych z orzeczeniem SN. Zaznaczył też, że niezależność i prawomocność TK w Polsce została "poważnie podważona" i nie może on wydawać już "efektywnej konstytucyjnej oceny". Wezwał też, w imieniu KE, do "przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego".

Dopytywany, czy to oznacza, że KE nie ma wątpliwości co do prawomocności SN, ale ma wątpliwości - biorąc od uwagę procedurę art. 7 traktatu - co do prawomocności TK, Wigand odpowiedział, że tak.

W czwartek trzy Izby SN - Karna, Cywilna i Pracy - podjęły uchwałę, w której uznano, że nienależyta obsada sądu występuje wtedy, gdy w składzie sądu znajduje się osoba wyłoniona na sędziego przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie.

Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN, w odniesieniu do której ma zastosowanie do orzeczeń tej Izby bez względu na datę ich wydania.

W posiedzeniu nie uczestniczyli sędziowie z Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN oraz siedmioro sędziów z Izby Cywilnej SN. Uchwała została podjęta przy udziale 59 sędziów; do uchwały zgłoszone zostało sześć zdań odrębnych.

W piątek premier Mateusz Morawiecki zdecydował o skierowaniu do TK wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów prawa, które zostały zastosowane do wydania czwartkowej uchwały trzech izb Sądu Najwyższego.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Partia zamawia. Trolle minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą.
znawca_inwestor
Pisowe boto trolle się uaktywniły.
eagleeye
Szkoda ze UE nie jest zaniepokojona iż w Polsce jest 3 lub 4 razy niższa płaca. Bo jeśli by tym się choć raz zainteresowała wtedy bym im uwierzył w obecne dobre intencje.

A tu wychodzi na to że próbują przez swoich "przydupasów" z POKOmuny wmówić Polakom ze ""świat i praworządność się
Szkoda ze UE nie jest zaniepokojona iż w Polsce jest 3 lub 4 razy niższa płaca. Bo jeśli by tym się choć raz zainteresowała wtedy bym im uwierzył w obecne dobre intencje.

A tu wychodzi na to że próbują przez swoich "przydupasów" z POKOmuny wmówić Polakom ze ""świat i praworządność się wali ", ale sorry memory ale Polaków coraz bardziej działania UE zniechęcają do tego towarzystwa.
1a2b
Wigant! zrobimy to z wami albo bez was i przestań się wtrącać!
doombolt
Co UE powie nie ma jeszcze znaczenia problemy Polski zaczna sie w momencie gdy TSUE albo inne uprawnione cialo miedzynarodowe potwierdzi stan prawny w interpretacji SN. To bedzie oznaczalo ze kazdy wyrok sedziow NEO-KRS bedzie w momencie zakonczenia drogi prawnej skutkowal prawem dochodzenia odszkodowania od panstwa polskiego poza Co UE powie nie ma jeszcze znaczenia problemy Polski zaczna sie w momencie gdy TSUE albo inne uprawnione cialo miedzynarodowe potwierdzi stan prawny w interpretacji SN. To bedzie oznaczalo ze kazdy wyrok sedziow NEO-KRS bedzie w momencie zakonczenia drogi prawnej skutkowal prawem dochodzenia odszkodowania od panstwa polskiego poza terytorium RP.

I nie tylko obywatel RP. Policja w polsce zatrzymuje obywatela federacji rosyjskiej po 48h decyzja sedziego neo-KRS orzekany jest areszt tymczasowy. W tym momencie Rosja przesyla do Polskiego MSZ wezwanie do uwolnienia bezprawnie przetrzymywanego obywatela rosyjskiego .
igła
Ja też nie mam wątpliwości, że gdyby istniała Armia UE to by została zaproszona do naszego kraju przez Sąd Najwyższy i opozycję.
To idzie w kierunku stanu wojennego.
rimet1
Niestety masz racje. Opozycja dałaby zgodę na zrzucenie 100 bomb atomowych na Polskę gdyby to pozwoliło obalić PIS.
marxs
Zaznaczył też, że niezależność i prawomocność TK w Polsce została "poważnie podważona" i nie może on wydawać już "efektywnej konstytucyjnej oceny". Wezwał też, w imieniu KE, do "przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego".
hahaha a PISty już chwaliły
Zaznaczył też, że niezależność i prawomocność TK w Polsce została "poważnie podważona" i nie może on wydawać już "efektywnej konstytucyjnej oceny". Wezwał też, w imieniu KE, do "przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego".
hahaha a PISty już chwaliły się jak to KE wykiwały i chlały z radości za "swój" TK i Panią Wolfgangową a tu ZONK okazuje się że poza nielegalną Izbą Dyscyplinarną jest też nielegalny Trybunał Konstytucyjny i co na to firma Moravietz & Co?

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki