REKLAMA

UE: 29 mln aut z silnikiem Diesla przekracza normy emisji spalin

2016-09-19 16:56
publikacja
2016-09-19 16:56
UE: 29 mln aut z silnikiem Diesla przekracza normy emisji spalin
UE: 29 mln aut z silnikiem Diesla przekracza normy emisji spalin
/ YAY Foto

Ok. 29 mln samochodów wyposażonych w silniki Diesla przekracza obowiązujące normy emisji spalin Euro 5 i Euro 6 - wynika z opublikowanych w poniedziałek rezultatów badania przeprowadzonego przez organizację pozarządową Transport & Environment .

Publikacja raportu zbiega się w czasie z pierwszą rocznicą ujawnienia skandalu wokół praktyk koncernu Volkswagen, który przyznał się do fałszowania pomiarów emisji spalin podczas testów.

Z raportu wynika, że 80 proc. aut sprzedanych w latach 2010-14, które powinny były spełniać normy Euro 5 w zakresie emisji tlenków azotu (NOx), przekraczało trzykrotnie dopuszczalny poziom podczas testów w warunkach laboratoryjnych. W grupie aut objętych normami Euro 6, sprzedawanych od 2015 roku, odsetek ten wynosił ok. dwóch trzecich.

Najwięcej takich samochodów jeździ po drogach Francji (5,5 mln), Niemiec (5,3 mln), Wielkiej Brytanii (4,3 mln) oraz Włoch (3,1 mln). Po polskich drogach jeździ 430 tys. takich "brudnych" aut z silnikiem Diesla.

Jeśli chodzi o poszczególne marki, to według raportu Volkswagen wypada najlepiej, "tylko" dwukrotnie przekraczając obecnie obowiązujące normy Euro 6. Najgorzej wypadają Fiat, Alfa Romeo i Suzuki (15-krotne przekroczenie norm), Renault, Dacia i Nissan (ponad 14 razy) oraz Opel-Vauxhall (10 razy).

Raport Transport & Environment powstał na podstawie danych dotyczących 230 modeli samochodów. Zgromadzono je w wyniku dochodzeń we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech, a także zaczerpnięto z publicznie dostępnych baz danych. (PAP)

kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~polak2
A na polskim paliwie przekroczenie wzrasta podwójnie ??????????
~miro
wataszka juncker nie pisze petycji o wycofanie trucicieli, jak to sie ma do ochrony zdrowia europejczyków, czy moze jest zajęty wyłącznie "krulem" rzeplinskim
~nkk
Mój diesel jak mu depnę to kopci jak lokomotywa .Pękł intercooler czy co?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~right
wiekszym problemem jest to czym ludzie pala w piecach,tu normy sa przekroczone 3876 razy
~zez
Zaczyna się rozwadnianie tematu. "Wszyscy oszukują" więc karanie VW będzie "nieuczciwe"
~Dżejms
Nie jesteśmy suwerenni bo już VW powinien u nas bulić miliardami. I powinniśmy stawiać własną fabrykę. Nie robimy tego.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki