Tym będą żyły rynki: nie tylko Davos

W nadchodzącym tygodniu polityka znów może wpływać na rynki mocniej niż fundamenty ekonomiczne. W cieniu szczytu w Davos, na którym pojawi się Donald Trump, przemknie kilka istotnych danych z gospodarek. Z kolei na GPW rozpocznie się pierwszy w tym roku sezon wyników.

(ingimage)

Poniedziałek, 22 stycznia

Makroekonomiczny tydzień rozpocznie się dosyć leniwie. W kalendarium wyróżnić można jedynie dane GUS-u o koniunkturze w przemyśle, usługach, handlu i budownictwie (14.00). Ponadto Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa po listopadzie.

Wyniki spółek: Netflix

Wtorek, 23 stycznia

Dzień rozpoczniemy od decyzji Banku Japonii w sprawie dalszego kształtu polityki monetarnej. Konferencja prasowa po posiedzeniu banku centralnego Kraju Kwitnącej Wiśni rozpocznie się o 07.30.

O 11.00 w Niemczech opublikowany zostanie indeks instytutu ZEW, który zobrazuje nastroje analityków i inwestorów instytucjonalnych. O 14.00 natomiast NBP zaprezentuje dane o podaży pieniądza.

23 stycznia w Davos rozpocznie się Światowe Forum Ekonomiczne. Doroczne spotkanie ludzi świata wielkiej polityki i biznesu potrwa do piątku. Swój przyjazd zapowiedzieli m.in. Donald Trump, Angela Merkel, Theresa May, Emmanuel Macron, Jean-Claude Juncker, Narendra Modi, Paolo Gentiloni czy Justin Trudeau.

Środa, 24 stycznia

W środę zaczniemy przegląd wstępnych odczytów indeksów PMI dla sektorów przemysłowych i usługowych głównych gospodarek. Zaczniemy od Japonii (01.30), następnie przejdziemy do Francji (09.00), Niemiec (09.30), strefy Euro (10.00) oraz USA (15.45).

O 10.00 GUS przedstawi biuletyn statystyczny, który pozwoli podsumować nie tylko grudzień, ale i cały miniony rok. Wśród danych znajdzie się m.in. stopa bezrobocia rejestrowego.

W kalendarium ponadto znajdziemy japoński handel zagraniczny (00.50), brytyjski rynek pracy (10.30) oraz amerykański rynek nieruchomości: wnioski o kredyt hipoteczny (13.00), indeks cen nieruchomości FHAFA (15.00) i sprzedaż domów na rynku wtórnym (16.00).

Wyniki spółek: Ford

Czwartek, 25 stycznia

O 00.00 poznamy dane o wzroście PKB w Korei Południowej w przededniu zimowych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. Czwartek to także dzień publikacji raportu rocznego PKN Orlen. Tym samym paliwowy potentat na dobre zainauguruje pierwszy w tym roku sezon wyników na GPW.

W Europie dominować będą dane z Niemiec. O 08.00 przekonamy się, w jakich nastrojach są tamtejsi konsumenci, zaś o 10.00 indeks instytutu Ifo zaprezentuje nastroje wśród przedsiębiorców.

O 13.45 Europejski Bank Centralny podejmie decyzję ws. stóp procentowych. Nikt nie spodziewa się ich zmian, znacznie więcej wagi przywiązuje się do tego co na konferencji prasowej powie Mario Draghi (14.30).

W popołudniowym zestawie danych z USA znajdziemy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (ostatni odczyt był najniższy od 1973 r.), sprzedaż nowych domów (16.00) oraz wskaźniki Conference Board (16.00) i Fed z Kansas (17.00).

Wyniki spółek: Orlen, Intel, Starbucks

Piątek, 26 stycznia

Ostatni roboczy dzień tygodnia zaczniemy od rozpakowania paczki z Japonii. Znajdziemy w niej odczyt inflacji (00.30), inflacji bazowej w regionie Tokio (00.30) oraz protokół z posiedzenia Banku Japonii (00.50).

O 10.30 Wielka Brytania jako pierwszy kraj w Europie przedstawi dane o dynamice PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku. O 14.30 analogiczny raport napłynie z USA. Danom o PKB największej gospodarki świata towarzyszyła będzie informacja o zamówieniach na dobra trwałe (14.30).

Michał Żuławiński

Źródło:

Przeczytaj więcej na temat: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 open_mind

Że względu że kluczowe wpisy moderant usuwa. Napiszę coś takiego: Prośmy aby dzielnym rządzącym, biznesmeną i polityką była dana siła i jeszcze większe zdolności aby w dalszym ciągu mogli prowadzić świat ku świetlanej prospericie. Za wszystko co dotychczas zrobili dla nas dziękujemy bardzo że poświęcali swój czas i zaangażowanie dla słusznej naszej prawy nie bacząc na to jakie ofiary sami ponieśli. Jak również za walkę z „terroryzmem” która na bliskim wschodzie zaprowadziła ład, sprawiedliwość i pokój.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl