REKLAMA

Tusk: początek produkcji polskiego grafenu to historyczna chwila

2013-12-18 13:15
publikacja
2013-12-18 13:15

Potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów i pomoc państwa - powiedział premier Donald Tusk podczas środowej uroczystości z okazji rozpoczęcia produkcji polskiego grafenu. To historyczne i polskie osiągnięcie - mówił.

Tusk podkreślił, że tak szybkie rozpoczęcie produkcji grafenu jest czymś w rodzaju "pilotażu dla innych tego typu przedsięwzięć".

Jak mówił szef rządu, w Polsce mamy wielu naukowców, a dzięki staraniom ministerstwa nauki "strumienie pieniędzy" będą coraz lepiej przekazywane polskim naukowcom. Ich osiągnięcia dają szansę na duże korzyści, w tym finansowe. "To wszystko układa się w pewien krajobraz, którego +latarnikiem+ jest ten projekt" - powiedział.

"Jeśli to udaje się dzisiaj w tak specyficznej, przyszłościowej dziedzinie, jak grafen, jeśli powstają takie spółki jak Nano Carbon, jeśli powstaje (...) patronat państwa, to znaczy, że jest to także możliwe w wielu innych dziedzinach" - dodał premier.

Zwrócił uwagę, że coraz częściej polskim atutem jest myśl naukowa i odwaga do finansowych przedsięwzięć. "Mam nadzieję, że dzięki temu nie tylko grafen, ale także odwaga i przedsiębiorczość w tego typu przedsięwzięciach, staną się polską specjalnością" - ocenił. Jego zdaniem dzięki takim osiągnięciom polska nauka ma szansę stać się "prawdziwym narodowym dobrem, a nie tylko marzeniem i zajęciem dla nielicznych wybrańców".

Wykorzystanie grafenu obejmuje praktycznie wszystkie dziedziny życia. To materiał sto razy bardziej wytrzymały od stali, jest jednocześnie elastyczny i rozciągliwy, jest hydrofobowy (odpycha cząsteczki wody - PAP), ma właściwości bakteriobójcze, jest przezroczysty, przewodzi elektryczność lepiej niż miedź czy srebro, transferuje elektrony sto razy szybciej niż krzem - poinformował prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Wojciech Dąbrowski.

"Posiadamy infrastrukturę, posiadamy produkt, (...), potrafimy go wytwarzać w konkurencyjnej cenie (...), ale to nie wystarczy dla utrzymania się w przyszłości. Potrzeba silnych i elastycznych działań, trzeba wykorzystywać wszelkie szanse, jakie przed nami stoją" - powiedział Dąbrowski.

Zapowiedział budowę Centrum Grafenowego. Wskazał, że została zamówiona maszyna, która w pierwszym kwartale 2014 r. zostanie zainstalowana i rozpocznie produkcję grafenu wysokiej jakości na miedzi. "Ta maszyna i nasza wiedza pozwoli na wytworzenie grafenu o rozmiarach 30x30 cm. Jeszcze niedawno marzyliśmy o grafenie wielkości paznokci" - zaznaczył prezes ARP. Dodał, że w 2015 r. ma być wytwarzany zredukowany tlenek grafenu. "Celujemy w czysty grafen płatkowy do zastosowań biomedycznych" - wyjaśnił. Dodał, że na 2016 r. planowane jest wytwarzanie wielkoformatowej produkcji grafenu na węgliku krzemu" - powiedział.

Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska mówiła o odwadze przekraczania granic myśli, podejmowania przedsięwzięć i odwadze inwestowania pieniędzy. Jej zdaniem polski grafen jest efektem marzeń o gospodarce opartej na wiedzy. "I taką właśnie gospodarkę chcemy w tej chwili budować" - zaznaczyła. Natomiast wiceminister skarbu Rafał Baniak ocenił, że mamy do czynienia z rewolucją. Wskazał, że do sprzedaży wchodzi produkt "superuniwersalny", który "nie leży ani w szafie naukowców, ani w szafie agendy rządowej, tylko jest pokazany polskiemu biznesowi".

Dyrektor Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME jest partnerem strategicznym spółki Nano Carbon) Zygmunt Łuczyński mówił o wydarzeniu bez precedensu, bowiem chodzi o sprzedaż komercyjną produktu zaledwie po trzech latach od nagrody Nobla za prace nad nim.

Łuczyński ostrzegł, że w Polsce miały miejsce przypadki, kiedy jakiś program naukowy bardzo dobrze się rozwijał, ale po jakimś czasie osoby odpowiedzialne za przyznawanie środków kierowały pieniądze na inne projekty. "Potrzebne są szybkie ścieżki podejmowania decyzji i realizowania decyzji o finansowaniu (...). Co rok powstaje kilkaset patentów w dziedzinie grafenu, to każdy zmarnowany miesiąc można przeliczyć na zmarnowane pieniądze" - mówił.

Szef ITME powiedział, że nie można zagwarantować, że grafen będzie tematyką wiodącą w polskiej gospodarce (...), natomiast pewne jest, że jeżeli projekt nie będzie się rozwijał, to grupa kilkudziesięciu naukowców, specjalistów w dziedzinie grafenu, na których wydano już dużo pieniędzy, znajdzie sobie pracę gdzie indziej.

Łuczyński poinformował, że obecnie instytut znajduje się w pierwszej dwudziestce placówek naukowych na świecie zajmujących się grafenem. Dodał, że ITME zajął się "dziwnym węglem" w 2006 r. - kiedy nikt za grafen nie dałby marnego grosza - m.in. dzięki wyższej dotacji statutowej, którą otrzymał z resortu nauki i szkolnictwa wyższego. "W głowie nam się nie poprzewraca, bowiem na 2014 r. mamy obiecaną obniżkę dotacji" - poinformował Łuczyński.

Grafen to nietypowy materiał, określany mianem 2D. Jest to pojedyncza warstwa atomów węgla, która wykazuje niespotykane właściwości mechanicznie i fizyczne. Grafen charakteryzuje się niskim ciężarem właściwym, dużą elastycznością i wytrzymałością, wysokim przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Grafen został wynaleziony w 2004 roku przez rosyjsko-brytyjską grupę fizyków.

Technologię pozwalającą na produkowanie taniego grafenu i otrzymywanie materiału o najwyższej jakości opracował i opatentował zespół pod kierownictwem dr inż. Włodzimierza Strupińskiego z ITME w 2011 r. Produkcją grafenu zajmie się firma utworzona przez Agencję Rozwoju Przemysłu, a także ITME. 51 proc. udziałów w Nano Carbon ma ARP, a 49 proc. fundusz inwestycyjny KGHM. W środę, oprócz oficjalnego uruchomienia produkcji grafenu, ruszył także internetowy kanał sprzedaży tego materiału poprzez sklep grafenshop.pl.(PAP)

dol/ rbk/ mmu/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~Nieżyczliwy
Zobaczymy po zmianie rządu. Będzie płacz i zgrzytanie zębami ze wściekłości i bezsilności. Te "rządy "zostaną poddane fachowej ocenie.Na razie tylko Balcerowicz i jego instytut nie zostawiają suchej nitki na "osiągnięciach ekonomicznych "rządów Tuska. Takie same opinie wydają Kołodko , Gilowska Zobaczymy po zmianie rządu. Będzie płacz i zgrzytanie zębami ze wściekłości i bezsilności. Te "rządy "zostaną poddane fachowej ocenie.Na razie tylko Balcerowicz i jego instytut nie zostawiają suchej nitki na "osiągnięciach ekonomicznych "rządów Tuska. Takie same opinie wydają Kołodko , Gilowska i wiele innych uznanych autorytetów nauk ekonomicznych.Kończę.PS.Nikt mi za moje prywatne opinie nic nie płaci.Jak każdy Polak muszę ponosić niepotrzebne koszty indolencji ekonomicznej rządów cwanych kolesiów, a taka sytuacja mnie wkurza.
~edek
nieżyczliwy duurniu, jedź sobie teraz pod centrum handlowe i zobacz co ten ledwo zipiący naród wyprawia. Schowaj się oszołomie i nieudaczniku. Do Korei Północnej na szczaw.
~Nieżyczliwy
Jeżeli Tusk wsadził nawet wstępnie swoje zaangażowanie w to przedsięwzięcie ,wróżę tu kompletną klapę.Nie wiem ,co jest w tym człowieku , ale czego się nie dotknie ,to wszystko obraca się w ruinę. Byłoby najlepiej ,gdyby tak pechowy człowiek najlepiej nic nie robił. Zrujnował i niesamowicie zadłużył Państwo Jeżeli Tusk wsadził nawet wstępnie swoje zaangażowanie w to przedsięwzięcie ,wróżę tu kompletną klapę.Nie wiem ,co jest w tym człowieku , ale czego się nie dotknie ,to wszystko obraca się w ruinę. Byłoby najlepiej ,gdyby tak pechowy człowiek najlepiej nic nie robił. Zrujnował i niesamowicie zadłużył Państwo , wyprzedał ogromną część majątku narodowego ,tak niesamowicie "dokręcił śrubę " w zakresie poziomu życia społeczeństwa ,że Naród ledwie zipie.Nie będę tu przytaczał przykładów negatywnych skutków rządów Tuska ,ale jest tego cały ogrom.Skutki tego odbiją się bardzo negatywnie na poziomie życia całych pokoleń ,a naprawa tego ,co spaprał Tusk będzie trwała przez dziesięciolecia .
~ron
kto ci durniu płaci za te brednie ? Powiem tylko ci jedno : wzrost dlugu Polski w czasie kryzysu był jednym z najmniejszych (5-ty od konca) posród 27 krajow Unii, ale bezmyslne jolopy jak ty dalej uprawiaja swoją debilna propagandę o rzekomym strasznym zadlużeniu.
Jest rzecza oczywista, że zawsze szybkosc narastania dlugu
kto ci durniu płaci za te brednie ? Powiem tylko ci jedno : wzrost dlugu Polski w czasie kryzysu był jednym z najmniejszych (5-ty od konca) posród 27 krajow Unii, ale bezmyslne jolopy jak ty dalej uprawiaja swoją debilna propagandę o rzekomym strasznym zadlużeniu.
Jest rzecza oczywista, że zawsze szybkosc narastania dlugu należy odnosić do warunkow w jakich dziala gospodarka i porównywać do szybkosci innych krajoiw, bo nic nie dzieje się
greenhornie bez przyczyny panie niezyczliwy durniu
~endi
a do czego się to wykorzystuje ? na giełdzie jest wiele spółek nowoczesnych technologii , czy ten produkt może wpłynąć na nie , a pośrednio na akcjonariat ? co się z tego grafenu robi młotki ?
~Obywatel
Z grafenu można zrobić układy scalone o niebo lepsze od krzemowych. Wyobraź sobie że masz tablet, który działa nonstop przez dwa tygodnie bez ładowania baterii. 100 razy szybciej...
~endi odpowiada ~Obywatel
łał !
~Kubek
Dochód ze sprzedaży tej domeny będzie jedynym przychodem z całego tego cyrku.
~Obywatel
Grafenu nie można "wynaleźć". Tak samo jak nie można "wynaleźć" DNA. To jest odkrycie naukowe, Wynalazkiem może być technologia produkcji na skalę przemysłową...
~Darek
tusk złodzieju 150 miliardów nie mów że to twoja zasługa

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki