REKLAMA

Turcja: sąd nakazał formalne aresztowanie 9 szefów i dziennikarzy dziennika

2016-11-05 10:34
publikacja
2016-11-05 10:34

Turecki sąd nakazał w sobotę formalne aresztowanie do czasu procesu dziewięciu członków kierownictwa i dziennikarzy opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet". W poniedziałek zatrzymano redaktora naczelnego gazety Murata Sabuncu.

Turcja: sąd nakazał formalne aresztowanie 9 szefów i dziennikarzy dziennika / fot. Osman Orsal / FORUM

Zatrzymano też wydawcę Kadriego Gursela i rysownika Musę Karta. Stawia im się zarzuty popełnienia przestępstw w imieniu kurdyjskich bojowników i organizacji terrorystycznej FETO, a także związki z ruchem Fethullaha Gulena. Ankara oskarża go o zorganizowanie nieudanego puczu z 15 lipca, a także o to, że stworzył w Turcji tzw. struktury równoległe, zwane teraz przez władze FETO. Gulen odrzuca te oskarżenia.

Łącznie do tej pory zatrzymano 13 osób - kierownictwo gazety i dziennikarzy.

Według tureckiej agencji Dogan dwaj z zatrzymanych - główny księgowy i jego poprzednik - zostali zwolnieni. Dwaj inni - publicyści Hikmet Cetinkaya i Aydin Engin również zostali zwolnieni z powodu wieku i problemów ze zdrowiem i znajdują się pod nadzorem sądu.

W mieszkaniach szefów dziennika i części dziennikarzy dokonano przeszukań.

W Turcji w ostatnim czasie zamknięto, głównie w południowo-wschodniej części kraju, zamieszkałej przez Kurdów, 15 dzienników, magazynów i agencji prasowych.

W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag poinformował, że po udaremnionej próbie puczu ze względu na podejrzenia o powiązania z Gulenem zawieszono w obowiązkach lub zwolniono w Turcji ponad 100 tys. urzędników, nauczycieli, sędziów, prokuratorów.

Formalnie aresztowano 35 tys. osób, a postępowania sądowe wszczęto już wobec 82 tys. osób. 26 tys. spośród tych, wobec których toczy się śledztwo, zostało zwolnionych z aresztu, lecz jest objętych nadzorem sądowym. Te bezprecedensowe czystki wywołują krytykę Zachodu. (PAP)

jo/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~silvio_gesell
Erdogan to tyran. Kolejny na którym chce zarobić międzynarodowy kartel zbrojeniowy. Ale to jest droga do apokalipsy. Należy skupować obligacje Turcji, tam jest eksplozja demograficzna i to dąży do wojny!

Powiązane: Próba zamachu stanu w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki