REKLAMA
WEBINAR

Trzy lata złotego milczenia Chin

Maciej Kalwasiński2022-10-07 10:30analityk Bankier.pl
publikacja
2022-10-07 10:30

Od trzech lat chiński bank centralny nie raportuje zmiany rezerw złota. To jednak nie oznacza, że nie gromadzi "królewskiego metalu". W przeszłości Chińczycy "przypominali sobie" o setkach ton złota co kilka lat.

Trzy lata złotego milczenia Chin
Trzy lata złotego milczenia Chin
/ Reuters

Oficjalnie Ludowy Bank Chin ma w swoich rezerwach 1948,3 ton złota. Taki sam stan posiadania raportuje od 7 października 2019 r.

Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

Większymi zasobami "królewskiego metalu" dysponują oficjalnie władze tylko 5 państw: USA (8133,47 t), Niemiec (3355,14 t), Włoch (2451,84 t), Francji (2436,5 t) i Rosji (2298,53 t).

Jednak chińskie dane budzą spore wątpliwości. W przeszłości bowiem Chińczycy nagle "odnajdowali" setki ton złota. W maju 2009 r. stwierdzili, że mają w skarbu ponad 454 tony więcej, niż podawali do publicznej wiadomości miesiąc wcześniej. W lipcu 2015 r. ogłosili wzrost rezerw o 604 tony. Chyba nikt nie sądzi, że faktycznie w raptem 30 dni nabyli tak ogromne ilości metalu. Byłoby to nie lada wyzwanie, a do tego działanie pozbawione sensu. Łatwiej i rozsądniej rezerwy gromadzić stopniowo. Takie kroki Ludowy Bank Chin raportował w latach 2015-16 i w 2019 r.

Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin

Spekulacjom sprzyjają również oficjalne dane o poziomie rezerw walutowych chińskiego banku centralnego. Mimo że już od przeszło dwóch lat Państwo Środka notuje rosnące i idące w dziesiątki miliardów miesięcznie nadwyżki handlowe, którym przez kilkanaście miesięcy towarzyszył napływ zagranicznego kapitału na rynki akcji i obligacji za Murem, to wartość rezerw walutowych Ludowego Banku Chin oscyluje w pobliżu poziomu 3 bln dol. Zmiany wartości przypisuje się raczej zmianom wycen aktywów wchodzących w skład portfela, a nie zwiększaniu czy zmniejszaniu portfela. Co zatem dzieje się z dewizami?

Może są przeznaczane na niejawne zakupy złota. Ale odpowiedź na to pytanie może być dużo prostsza, a sprawa - nie tak tajemnicza. W ostatnich latach gromadzenie zagranicznych aktywów wzięły na siebie inne instytucje, choć również kontrolowane przez Pekin. Rezerwy walutowe banku centralnego co prawda były na koniec sierpnia o blisko 40 mld dol. mniejsze niż na koniec kwietnia 2020 r., ale w tym samym okresie aktywa netto banków "komercyjnych" wzrosły o blisko 300 mld dolarów. Do tego dochodzą banki rozwojowe i fundusz majątkowy. Gdyby zaszła taka konieczność one również mogą pozbywać się zasobów, interweniując na rynkach na polecenie Pekinu.

Źródło:
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
midas69
A niektórzy tutaj myślą, że Chiny gotujące sie na nadchodzący kryzys i konflikt z zachodem będą sobie odkładaly jakieś góry papieru, które Anglosasi im unieważnią 2 kliknięciami XD XD
kch002
Przestancie z tym zlotem, zyjemy w innych czasach, teraz liczy sie to np. kto produkuje najnowsze mikroprocesory, potrzebne, zeby wyprodukowac cokolwiek, bez nich nie ma zaawansowanej broni i wielu innych rzeczy. USA ma najwieksza armie swiata i to jest najwiecej warte, bo co takiemu panstwu po zlocie, jak wejdzie najwieksza armia Przestancie z tym zlotem, zyjemy w innych czasach, teraz liczy sie to np. kto produkuje najnowsze mikroprocesory, potrzebne, zeby wyprodukowac cokolwiek, bez nich nie ma zaawansowanej broni i wielu innych rzeczy. USA ma najwieksza armie swiata i to jest najwiecej warte, bo co takiemu panstwu po zlocie, jak wejdzie najwieksza armia swiata i "zaprowadzi" wlasciwa demokracje.
mikimysz
Procesory, broń? Popatrz co było w czasie II wojny światowej amerykanie produkowali broń dla wszystkich sprzymierzonych armii świata ale nie brali od nich zapłaty w miejscowych walutach tylko w złocie, srebrze lub ewentualnie w dolarze, innych opcji nie było nawet od braci anglików nie brali funtów tylko skrzyneczki wypełnione kruszcami.Procesory, broń? Popatrz co było w czasie II wojny światowej amerykanie produkowali broń dla wszystkich sprzymierzonych armii świata ale nie brali od nich zapłaty w miejscowych walutach tylko w złocie, srebrze lub ewentualnie w dolarze, innych opcji nie było nawet od braci anglików nie brali funtów tylko skrzyneczki wypełnione kruszcami. Jeśli świat jest inny to po co każdy bank centralny stara się aby mieć w skarbcu choc trochę takiego bezużytecznego złomu?
mikimysz
co parę pokoleń przychodziły "takie czasy" kiedy myśleli że złoto będzie bezwartościowe i jakimś cudem zawsze złoto prędzej czy później wracało aby dać początek nowej światowej walucie
midas69
Masz trochę racji - dlatego napadane kraje jak Irak czy Libia najpierw były ograbiane ze złota - to się jednak skończyło. Kraje które pozostały albo złota juz nie mają albo atakowanie ich spowoduje koniec świata. Za największą armie trzeba niestety sporo zapłacić aby ja utrzymać. O tyle jak sprzedaż UST przez ostatnie 50 lat to fundowała Masz trochę racji - dlatego napadane kraje jak Irak czy Libia najpierw były ograbiane ze złota - to się jednak skończyło. Kraje które pozostały albo złota juz nie mają albo atakowanie ich spowoduje koniec świata. Za największą armie trzeba niestety sporo zapłacić aby ja utrzymać. O tyle jak sprzedaż UST przez ostatnie 50 lat to fundowała to teraz zbrojenia fundują już jedynie drukarki... Zobaczymy jak długo
mikimysz
Spójrzcie na cmegroup jakie cuda na comex-ie w zeszły piątek traderzy zażądali fizycznej deliverki ok. 20 tyś kontaktów tj, ok 2mln uncji (62 tony!) złota, poziom 2-krotnie większy od maksimów jakie do tej pory widziałem
midas69
99% użytkowników scamexu ma takie kontrakty, że mozna im bezproblemowo pokazac palec i wypłacić jeszcze ciepłe pachnące farbą papierki zamiast złota. Oni nie maja nawet 0.5% zlota ktorym handlują więc wiedzą, że to rodzaj gry w brakujące krzesła XD
pikawka
czemu wasze statystyki nie uwzgledniaja zawartosci wolframu w zlocie? :D bideta sie obawiacie?
zene
Jankesi maja piekne zloto plastikowe
Inwentaryzacji nie ma dziesieciolecia, na wymaganie zwrotu "depozytu",
oddaja nieco innych sztab, przetopionych
hfast
Czasy są takie, że część inwestycyjnego portfela powinna zawierać fizyczne złoto. Kupić, zakopać i czekać ;)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki