Trump: Gdyby nie ja, Hongkong byłby zmiażdżony w 14 minut

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek w wywiadzie dla kanału Fox News, że gdyby nie on, to "Hongkong byłby zmiażdżony w 14 minut" przez chińskie wojska, które nie wkraczają, ponieważ Trump poprosił o to prezydenta Chin Xi Jinpinga - relacjonuje Reuters.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

"On ma milion żołnierzy stojących pod Hongkongiem, którzy nie wkraczają tylko dlatego, że powiedziałem mu: proszę nie rób tego, bo zrobisz wielki błąd, będzie to miało niezwykle negatywny wpływ na porozumienie handlowe, a on chce zawrzeć porozumienie handlowe" - powiedział prezydent, odnosząc się do Xi.

Trump został zapytany o to, co ma zamiar zrobić w związku z pewnymi apelami, by zawetował projekt ustawy Kongresu wspierającej demonstrantów w Hongkongu, która bardzo zirytowała Pekin. Prezydent nie udzielił jasnej odpowiedzi - pisze Reuters.

"Musimy stanąć po stronie Hongkongu, ale ja również staję po stronie prezydenta Xi. To mój przyjaciel. To niewiarygodny facet" - powiedział Trump.

"Ale chciałbym, żeby się im udało. (...) Ale jestem po stronie Hongkongu, po stronie wolności, po stronie tych wszystkich rzeczy, które chcemy zrobić. Ale jesteśmy też w trakcie zawierania największego dealu w historii i gdybyśmy mogli tego dokonać, byłoby wspaniale. (...) Gdyby nie ja, tysiące ludzie byłoby zabitych w Hongkongu właśnie teraz i nie byłoby żadnych zamieszek, byłoby państwo policyjne" - kontynuował prezydent.

W środę Kongres USA zaaprobował projekt ustawy, która wiązałaby specjalny status, jaki w amerykańskim prawie ma Hongkong, z zakresem jego autonomii wobec Chin; politycy odpowiedzialni za łamanie praw człowieka mogliby zostać na mocy tej ustawy obłożeni sankcjami. Prezydent ma 10 dni - nie licząc niedzieli - na podpisanie tej legislacji.

(fot. Tyrone Siu / Reuters)

W sobotę na ulicach Hongkongu po raz pierwszy od czerwca, gdy w regionie rozpoczęła się fala antyrządowych protestów, pojawili się stacjonujący tam żołnierze chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej - pomagali w usuwaniu barykad z ulic.

Pierwotną przyczyną trwających protestów był kontrowersyjny projekt nowelizacji prawa, który miał umożliwić ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych. Teraz demonstranci domagają się między innymi demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie działań policji. Hongkoński rząd, popierany przez władze w Pekinie, wykluczył jednak ustępstwa.

Wielu mieszkańców Hongkongu uważa, że Pekin stopniowo ogranicza autonomię ich regionu. Chińskie władze deklarują tymczasem poszanowanie dla zasady „jeden kraj, dwa systemy”, która przyznaje Hongkongowi szeroki zakres autonomii co najmniej do 2047 roku. Według Pekinu do eskalacji protestów w regionie przyczyniły się ingerencje „obcych sił”, szczególnie Stanów Zjednoczonych. (PAP)

fit/ kar/

arch.

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 14 and00

Być może naprawdę USA zainicjował i pomaga w utrzymywaniu się tych zamieszek, tak jak już kilka rewolucji przeprowadzili, ale co dla nas w tym złego?
Oni są z naszej bandy
Dzięki wojnie Ukrainy z Rosją mamy pracowników z Ukrainy, bo przedtem do Ruskich jeździli
Czyli + dla nas

! Odpowiedz
4 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 and00 odpowiada (usunięty)

ja coś takiego napisałem?

Bo nie wiem ,do czego się odnosisz?

! Odpowiedz
2 14 pkc

TW Bolek?

! Odpowiedz
3 14 and00

Dokładnie, mi też zaczyna wypowiedziami przypominać Wałęsę

Zawsze był symbolem obciachu, kiczu, oraz miał manię wielkości ale teraz to już zaczyna w paranoje wpadać

! Odpowiedz
48 23 ajwaj

Trump wlasnie atakuje deep-state = devil-state, zródlo wszelkich Majdanów, kolorowych rewolucji Sorosa, "niesienia demokracji" w Syrii, Iraku, HongKongu Jugoslawii itd. Bolton np. podzegacz wojenny (patron PISy) wykopany, reszta wkrótce

Bedzie OK . Do wyborów deep-state bedzie znacznie oslabiony, albo martwy

! Odpowiedz
43 12 ajwaj

22.11.2019
""Horowitz: FISA (komisja wywiadów) ukaże się 9 grudnia. Graham: To na pewno! (zbrodnia zdrady stanu deep-state, tez z wywiadami)

QAnon: Pułapka jest zatrzaśnięta. Nic nie może zatrzymać tego, co nadchodzi.
„Raport IG zostanie wkrótce opublikowany, a my zobaczymy, co się stanie ... Ale przewiduję, że zobaczysz rzeczy, których poziomu korupcji nie możesz sobie wyobrazić.""

https://tagesereignis.de/2019/11/politik/horowitz-fisa-wird-am-9-dezember-veroeffentlicht-graham-das-ist-sicher/12959/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 24 zan

W Chinach jest zamordyzm, ale ci protestujący to mi zalatują protestami w Libii, Syrii itd. tzn. w naszej propagandzie mają etykietkę szlachetnych bojowników, a w praktyce to ciemne typki mające zdestabilizować Chiny + naiwni, podpuszczeni studenci - jak u nas w 1968 gdy stalinowcy stracili władzę i nagle zrobili się demokratyczni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 12 2kbb

Dla Polski dzisiaj najważniejsza jest Białoruś. Jestem pewny że Polska wraz z USA pracują nad utrzymaniem niezależności Białorusi i wykorzystują do tego ukryte metody wywiadowcze i dyplomatyczne... USA powinny przeznaczyć do Polski 10-20 mld USD aby Polska mogła zaproponować Białorusi pożyczkę i spłatę długów czy szybkie wybudowanie infrastruktury zwiększające szanse rozwoju gospodarczego Białorusi... Polacy i inne narody mogą także jeździć do Białorusi do całego pasa zachodniego od Grodna do Brześcia i Pińska... to zwiększy wpływy z turystyki...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 29 zan

Białorusini właśnie zbudowali sobie elektrownię jądrową, a Polska kupuje prąd za granicą. Poza tym zajmijcie się lepiej infrastrukturą na Ukrainie zamiast bredzić o "pomocy" dla Białorusi. W ogóle czego ty się naczytałeś kolego. Planujesz jak Napoleon z Tworek. USA dają kasę Polsce aby Polska pożyczała Białorusi? Kto cię lajkował, co za ofermy. Co za upadek umysłowy. To jest portal dla nastolatków czy co?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil