Trigon DM rekomenduje "kupuj" Cyfrowy Polsat i Play, "trzymaj" Netię i Orange Polska

2020-07-13 11:22
publikacja
2020-07-13 11:22
fot. Krystian Maj / FORUM

Analitycy Trigon DM, w raporcie z 6 lipca, wznowili wydawanie rekomendacji dla telekomów i zalecają "kupuj" Cyfrowy Polsat i Play Communications oraz "trzymaj" dla Netii i Orange Polska.

W poniedziałek o godz. 11.13 kurs Cyfrowego Polsatu wynosi 27,90 zł, Play 31,50 zł, Orange 6,57 zł, a Netii 3,80 zł.

Poniżej przedstawiamy rekomendacje i ceny docelowe (w zł) wydane przez analityków Trigon DM. Wcześniej rekomendacje dla telekomów były zawieszone.

SPÓŁKA REKOMENDACJA CENA DOCELOWA
CYFROWY POLSAT kupuj 31
NETIA trzymaj 4,1
ORANGE POLSKA trzymaj 7
PLAY kupuj 37,9

"Spodziewamy się, że 5G będzie wykorzystane przez operatorów do dalszego stopniowego podnoszenia cen, natomiast konsolidacja kapitałowa graczy mobilnych i stacjonarnych może być jednym z potencjalnych triggerów w przyszłym roku (Play vs. Orange Polska). Mniejsza ekspozycja na klienta biznesowego w obliczu spowolnienia gospodarczego, większa efektywność kosztowa oraz wyższe powtarzalne przepływy pieniężne i stopy dywidendy premiują Play i Cyfrowy Polsat wobec Orange Polska i Netii. Wzrost odpisów należności, spadek przychodów z roamingu czy spowolnienie odbudowy segmentu mobilnego traktujemy jako przejściowe, bez istotnego wpływu na długoterminowe trendy w sektorze" - napisano w rekomendacji.

Analitycy oceniają, że - za przykładem innych krajów - przy okazji wprowadzania usług 5G operatorzy mogą podejmować próby podnoszenia cen, co powinno w perspektywie dwóch lat skutkować podwyżkami.

"Odbudowa sektora mobilnego i silna konkurencja w biznesie stacjonarnym/konwergencji to argument za zakupem Playa, a przeciwko Orange Polska czy Netii" - dodano.

Ryzyko droższej aukcji 5G - jak podano - skutkowałoby relatywnie większym negatywnym wpływem (jako procent kapitalizacji) na Play i Orange, natomiast ryzyka związane z eskalacją kwestii dostawców komponentów 5G premiują Cyfrowy Polsat. Z kolei dalsze opóźnienie aukcji mogłoby dać przewagę Cyfrowemu w kwestii rozbudowy sieci 5G w pasmie 2,6 GHz.

Zdaniem autorów raportu, w średnim terminie Play, najbardziej efektywny kosztowo operator, może połączyć się z graczem stacjonarnym (co analitycy oceniają jako negatywny scenariusz dla Orange Polska), ale także pozostać przy strategii mobile centric i z powodzeniem konkurować bazując na hurtowym dostępie do linii stacjonarnych.

"Zakładamy, że ostatnie wydatki budżetowe nie będą powodem większych obciążeń dla sektora np. w formie dodatkowego opodatkowania. Przykłady z Europy pokazują, że branża telekomunikacyjna należy raczej do beneficjentów pakietów antykryzysowych" - dodano.

Depesza jest skrótem rekomendacji. Pierwsza dystrybucja raportu, którego autorami są Dominik Niszcz i Martyna Szymczykowska miała miejsce 6 lipca, o godz. 8:35.

W załączniku do depeszy zamieszczamy plik PDF z wymaganymi prawem informacjami Trigon DM. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes

Do pobrania

36612321_Disclaimer Telko.pdfpdf
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki