Topnieje giełdowa wartość spółek Leszka Czarneckiego

Na środowej sesji gwałtowne spadki notują Idea Bank oraz Getin Noble Bank. Kapitalizacja obu spółek topnieje jednak nie od dziś, w niecałe trzy miesiące wartość giełdowych udziałów Leszka Czarneckiego spadła o blisko połowę.

Aż o 20 proc. tanieją dziś akcje Idea Banku. Jeden papier spółki jest obecnie wyceniany na 2,25 zł, a więc najniżej w historii. Od początku roku bank stracił już 90 proc. Spółka, która jeszcze pod koniec 2017 roku wyceniana była w okolicach 1,9 mld zł, teraz warta jest poniżej 200 mln zł.

Kliknij, by przejść do notowań
Kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Gwałtowną przecenę notuje również inny bank Leszka Czarneckiego - Getin Noble. Tylko dzisiaj skala spadków sięgnęła 17,65 proc. Tymczasem od początku roku Getin Noble stracił już blisko 75 proc., wartość spółki stopniała zaś w tym czasie z przeszło 1,5 mld zł do ledwie 423 mln zł. Bank wydał nawet komunikat w sprawie spadków, w którym przyczyn przeceny upatruje w "pojawianiem się, w ostatnich dniach, nazwy banku w medialnych doniesieniach".

Warto dodać, że za jedną akcję banku płaci się obecnie 42 grosze, co oznacza, że Getin Noble - jeżeli nie zacznie odrabiać strat bądź nie przeprowadzi scalenia - może być zagrożony przeniesieniem przez GPW na "alertowe" notowanie na dwóch fixingach (średnia cena z 3 miesięcy musi okazać się niższa niż 50 groszy). Notowany tam jest już Getin Holding, który GPW do grona "alertów" zakwalifikowała pod koniec września.

Kliknij, by przejść do notowań
Kliknij, by przejść do notowań (Bankier.pl)

Dzisiejsze spadki mogą mieć związek z wczorajszymi wydarzeniami. Najpierw "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagranie wspomnianego już Leszka Czarneckiego, czyli głównego właściciela zarówno Getin Noble, jak i Idei. Czarnecki zarzucił przewodniczącemu KNF, Markowi Chrzanowskiemu, zaoferowanie przychylności dla Getin Noble Banku w zamian za zatrudnienie polecanej osoby i wynagrodzenie jej odpowiednią kwotą. W internecie pojawiły się taśmy, w prokuraturze zaś zawiadomienie. Chrzanowski jeszcze przed końcem dnia złożył rezygnację. Banki Czarneckiego mocne spadki notowały zaś już na wczorajszej sesji, Getin Noble Bank potaniał o 5,6 proc., Getin Holding o 9,5 proc., a Idea Bank o 6,3 proc.

Leszek Czarnecki zdetonował bombę atomową

Inwestor zatrząsł fundamentem rynku finansowego. Dlaczego teraz zdecydował się ujawnić rozmowę z marca? Próbujemy znaleźć odpowiedź.

Po wczorajszej sesji pojawiła się jednak jeszcze jedna istotna informacja. We wtorek wieczorem Komisja Nadzoru Finansowego wpisała Idea Bank na listę ostrzeżeń. Wpis nie ma wprawdzie związku ze stricte działalnością bankową, pojawiły się jednak podejrzenia dotyczące złamania prawa w obszarze oferowania instrumentów finansowych i doradztwa.

"Podstawą wpisania Idea Banku na Listę ostrzeżeń publicznych KNF są zarzuty dotyczące podejrzenia wykonywania przez Idea Bank w okresie od sierpnia 2016 r. do marca 2018 r. czynności związanych z procesem dystrybucji obligacji GetBack bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF" - napisano w komunikacie prasowym Idea Banku.

Komunikat w sprawie ostatnich wydarzeń wydał także Getin Noble Bank. Ustami prezesa Artura Klimczaka bank zapewnia, że jego sytuacja jest stabilna.

"Sytuacja kapitałowa banku uległa w ostatnich miesiącach znaczącej poprawie. Wiodący akcjonariusz dokapitalizował bank zgodnie z planem ochrony kapitału, a bufory kapitałowe dla banku zostały obniżone. Operacyjnie bank jest bardzo sprawny, każdy kolejny miesiąc ze strony biznesowej jest coraz lepszy. Otwieramy bardzo dużo nowych kont, nasza produkcja kredytów gotówkowych jest bardzo zdrowa" - dodał.

Kurczące się imperium

Spadki wartości spółek przekładają się na spadek wartości giełdowego majątku Leszka Czarneckiego. W opublikowanym pod koniec sierpnia 2018 roku artykule "Czarne chmury nad imperium Leszka Czarneckiego" szacowaliśmy wartość giełdowych udziałów bankiera. Na giełdzie notowanych jest obecnie pięć spółek z imperium: Getin Noble, Getin Holding, Idea Bank, MW Trade oraz Open Finance. Struktura imperium jest jednak dosyć skomplikowana i by uniknąć tzw. "podwójnego liczenia", wzięliśmy pod uwagę tylko akcje posiadane przez samego Leszka Czarneckiego bądź kontrolowane przez niego podmioty, które nie są na giełdzie. 

Wartość wspomnianych wyżej akcji - a więc w uproszczeniu giełdowy majątek Leszka Czarneckiego - wynosił pod koniec sierpnia 2018 roku 578 mln zł. Dziś, po niecałych trzech miesiącach, jest to 317 mln zł. Warto jednak zauważyć, że obie wartości nie są do końca porównywalne - w międzyczasie Leszek Czarnecki dorzucił pieniędzy do Getin Noble Banku. W październiku spółka została dokapitalizowana kwotą 100 mln zł, dało to jednak Czarneckiemu tylko 36,6 mln nowych akcji, zgodnie z przepisami za jedną musiał bowiem płacić aż 2,73 zł. Dziś te nowe akcje są na rynku warte 15 mln zł. Gdy odejmiemy tę kwotę, okaże się, że akcje Czarneckiego, które w sierpniu warte były 578 mln zł, teraz warte są 302 mln zł. 

Leszek Czarnecki na liście najbogatszych Polaków
Leszek Czarnecki na liście najbogatszych Polaków (Bankier.pl)

W świetle powyższego zachodzi pytanie, czy Czarneckiego wciąż możemy nazywać miliarderem. Biznesmen z Wrocławia przez wiele lat znajdował się w czołówce rankingu najbogatszych Polaków, a jego majątek - zdaniem przygotowujących ranking - w 2011 roku przekraczał nawet 7 mld zł, co dało mu 3. miejsce w kraju. W najnowszym, opublikowanym pod koniec czerwca, rankingu „Wprost” właściciel Getinu spadł jednak na 22. miejsce listy najbogatszych Polaków, z wynikiem 1,5 mld zł. Oczywiście trudno o jednoznaczną wycenę aktywów, które wrocławianin posiada poza giełdą, lecz wiele wskazuje na to, że w kolejnym rankingu pozycja Czarneckiego będzie jeszcze słabsza.

Adam Torchała

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 macianet

to fenomen ,że ludzie upatrują ze prezes znów wszystko przewidział i miliarderzy tracą bo mu podpadli. Brawo za logikę!

! Odpowiedz
60 15 kaczka-po-smolensku

ktoś wie ile teraz pis płaci za pisanie postów w internecie które błogosławią Jarka i spółkę z Zeliborza ? interesuje mnie cena 1 postu i ile kosztuje minus na bankierze ?????

! Odpowiedz
14 42 grzegorzkubik

A Tobie ile płacą za twoje bzdety? Przypomnę ci coś. Lidl podwyższa wynagrodzenia do 4000 zł brutto nie dlatego, że rząd każe ale mamy niskie bezrobocie i większe wymogi potencjalnych pracowników. Za Tuska mieliśmy sytuację ,że było 1500 zł netto i 10 osób na jedno miejsce a dziś nie ma nikogo bo są za niskie stawki. Lidl właśnie dlatego podwyższa. Bezrobocie mamy wedle GUS 5,5% ale wedle Eurostatu 3,4%. Czy takie było za Tuska? Ano widzisz.Dziś możemy przebierać w ofertach pracy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 16 grzegorzkubik

PIS-ory interesują się giełdą i gospodarką. To cię boli. Afera KNF-u mnie nie interesuje tak jak to ,że mam teraz lepiej niż za PO.

! Odpowiedz
27 47 2kbb

PIS chce przejąc także wierzytelności Hajdarowicza i gazety Rzeczpospolitej... Czarnecki zbytnio rozleniwił się przy Pieńkowskiej... Takich błędów się nie popełnia....Agresja Tuska podczas ostatnich występów pokazuje że PO się kończy.... To wszystko jest z sobą powiązane... PIS dał stanowisko szefa Sejmiku Dolnośląskiego Niezależnym Samorządowcom mając ich jednocześnie pod kontrolą.... A tam centralę ma ma cała grupa Getin i Idea...Te banki w ciągu kilku miesięcy przejdą w zarządy komisaryczne....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
33 10 sel

Chcesz powiedzieć ,że dojna zmiana współczesnych bolszewików zaorze ten kraj kilka razy szybciej niż ci po wojnie?

! Odpowiedz
8 25 grzegorzkubik odpowiada sel

Na razie mamy wedle bankiera najwyższe tempo rozwoju w całej UE. Nigdy za Tuska nie mieliśmy takich wskaźników. Nigdy.

! Odpowiedz
0 1 pavulonx odpowiada grzegorzkubik

Nigdy, zerknij na lata 2006-2008
https://galeria.bankier.pl/p/c/2/0f038bd34646af-645-200-0-0-1419-440.png

! Odpowiedz
26 74 2kbb

A to mamy jeszcze jeden plus z tego że sypie się pseudo imperium finansowe bossa z Wrocławia ... Upadną wraz z nim kacyki SB-eckie które myślały że ich komunistyczny pupil da im zarobić... Czarnecki zalazł za skórę Kaczyńskiemu kiedy ten dał Hajdarowiczowi grubą kasę na przejęcie prestiżowej gazety - Rzeczpospolitej. ... To był błąd Panie Czarnecki.... To nie czasy z lat 70 tych czy 80 tych kiedy miał Pan ochronę sowieckich służb ....Dzisiaj PIS zdobył mocne poparcie USA a Polacy zmądrzeli na tyle że PIS-owi nie spadnie już ono przez 2-3 kadencje.... Po tym czasie po Pana interesach pozostanie tylko pył... Rosja jest w odwrocie i widać jak dzisiaj odpala w Polsce swoich śpiochów i agenturę....Jednak jest już za późno.... USA właśnie rzucili Putina na kolana obniżając cenę ropy o 20 % w ciągu kilkunastu dni.... Moskwa musi się nauczyć że nie "skacze" się do wielkiego zwierza które samo walczy o życie w starciu z Chinami bo można dostać rykoszetem.... USA czyszczą przedpole ... a Putin uliczny oprych i chuligan nie potrafił przewidzieć misternie przygotowanego planu...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
IDEABANK -5,33% 2,31
2019-06-18 09:32:35
WIG 0,00% 58 858,17
2019-06-18 09:32:00
WIG20 -0,12% 2 273,97
2019-06-18 09:47:45
WIG30 -0,12% 2 612,28
2019-06-18 09:47:00
MWIG40 -0,08% 4 007,68
2019-06-18 09:32:45
DAX -0,74% 11 995,89
2019-06-18 09:43:00
NASDAQ 0,62% 7 845,02
2019-06-17 22:03:00
SP500 0,09% 2 889,67
2019-06-17 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.