To nie szybkie płatności, to polowanie na nasze loginy

2019-05-16 14:46, akt.2019-05-17 09:54
publikacja
2019-05-16 14:46
aktualizacja
2019-05-17 09:54

Tylko w marcu odnotowano ponad 100 różnych stron udających pośredników płatności - podaje Europejskie Centrum Konsumenckie Polska. Problem jest poważny, metody stosowane przez "cyberzłodziei" coraz bardziej wyrafinowane, a rozmiar potencjalnych strat - ogromny.

ECK alarmuje o wysypie zidentyfikowanych prób podszywania się pod strony obsługujące szybkie płatności (np. Dotpay, PayU, Przelewy24), które w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z oficjalnymi platformami. Wzorowane na dobrze znanych standardach strony mają za zadanie udawać operatorów płatności, a w rzeczywistości pomóc w zebraniu wrażliwych danych, które następnie posłużą do np. wyprowadzenia środków pieniężnych z kont nieuważnych klientów banków.

Przykład strony, która udaje platformę obsługującą szybkie płatności / konsument.gov.pl

To polowanie na klientów banków

Wspólne ostrzeżenie w tej sprawie wydało w czwartek kilka instytucji: Prokuratura Krajowa, Komenda Główna Policji, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP i właśnie ECK. Informację tej samej treści wysłały do swoich klientów banki - przykładowo PKO Bank Polski powiadomił użytkowników bankowości mobilnej pushem, Getin Bank zamieścił informację na swojej stronie internetowej.

Uczulają, że na działania cybeprzestępców szczególnie uczuleni są użytkownicy bankowości internetowej i mobilnej, dokonujący zakupów w sieci. To ich bowiem - różnymi metodami (linki w SMS-ach, e-mailach, fałszywe sklepy internetowe) - próbuje się przekierować zamiast na właściwą stronę, z poziomu której można zalogować się do banku, żeby dokonać płatności, na "podstawioną" witrynę, która tylko platformę do szybkich płatności udaje.

Na celowniku złodziei są loginy i hasła logowania do systemów bankowości elektronicznej. Będąc w ich posiadaniu, mogą pozbawić klienta banku środków zdeponowanych na rachunku, które często stanowią oszczędności całego życia. A to tylko jedno z ryzyk. Tożsamość nieświadomych klientów banków może zostać wykorzystana do zawierania różnorakich umów (np. o udzielenie pożyczki), których konsekwencjami zostaną obarczone w przyszłości ofiary.

Kosztowna naiwność

Jak zminimalizować ryzyko wpadnięcia w podobne pułapki zastawiane przez cyberprzestępców? Wielokrotnie uczulaliśmy, żeby nie klikać w linki kierujące do takich stron a pochodzące z niepewnych źródeł. Szczególną ostrożność należy zachować, odczytując powiadomienia z rzekomo konieczną do uregulowania płatnością - zaległą fakturą, mandatem etc.

W przypadku podejrzenia, że wiadomość nie pochodzi od firmy, za którą podaje się jej nadawca (np. niepokojąca jest domena, z której wysłano e-mail), przed wykonaniem przelewu warto skontaktować się z operatorem telekomunikacyjnym, sklepem czy serwisem internetowym w sprawie rzekomego wezwania do zapłaty. Konsekwencje braku czujności w takich przypadkach opisywaliśmy m.in. w artykułach:

– Jeśli podejrzewasz, że jesteś ofiarą internetowego oszustwa, zgłoś to jak najszybciej do swojego banku, a następnie zespołowi reagowania na incydenty CERT.PL (pod adresem https://incydent.cert.pl/) oraz najbliższej jednostce policji. Wskazane powyżej instytucje przekażą ci informacje na temat kolejnych działań. Masz też prawo złożyć reklamację do swojego banku – informują instytucje zaangażowane w akcję edukacyjną.

Kliknij, żeby przejść do artykułu na ten temat / Bankier.pl

MW

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marcin321
Biorąc pod uwagę, że ludzie przeglądający Bankiera są wyczuleni na takie rzeczy (przynajmniej tak mi się wydaje) jeśli traficie na taką lewą stronę - zgłaszajcie. Może kogoś uda się oszczędzić.
https://safebrowsing.google.com/safebrowsing/report_phish/?hl=pl
wnr
Oczywiście powinniśmy uważać i być czujni, ale co dzieje się z drugiej strony? Jaka jest wykrywalność tego typu przestępstw? Jakie kary im grożą? Jednym słowem jakie ryzyko ponosi oszust, z którym musi się liczyć? Moim zdaniem znikome i to problem
aspargin
A czy my mamy w ogóle jakiś wydział w Policji do walki z cyberprzestępczością? Znowu zaspaliśmy. Wiadome było, że ze wzrostem cyfryzacji pojawią się takie zagrożenia. Co myśmy z tym zrobili? Nic. Zero szkół do szkolenia policjantów, zero pomysłu na to i przede wszystkim brak pieniędzy. Dopiero w ostatnim czasie A czy my mamy w ogóle jakiś wydział w Policji do walki z cyberprzestępczością? Znowu zaspaliśmy. Wiadome było, że ze wzrostem cyfryzacji pojawią się takie zagrożenia. Co myśmy z tym zrobili? Nic. Zero szkół do szkolenia policjantów, zero pomysłu na to i przede wszystkim brak pieniędzy. Dopiero w ostatnim czasie powołano do życia wojsko cybernetyczne. To za mało.
sel
A co z tym robi nasza Policja wycina konfeti?

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki