REKLAMA

To koniec. Po 60 latach eksploatacji zamknięto największe pole gazowe w Europie

2023-10-01 20:25
publikacja
2023-10-01 20:25

Po 60 latach zakończyła się w niedzielę eksploatacja pola gazowego Groningen (Groningenveld) w północnej Holandii. Było to nie tylko największe pole gazowe w Europie, ale także jedno z największych na świecie. Decyzja o zamknięciu była związana ze szkodami górniczymi.

To koniec. Po 60 latach eksploatacji zamknięto największe pole gazowe w Europie
To koniec. Po 60 latach eksploatacji zamknięto największe pole gazowe w Europie
fot. Michael Kooren / / Reuters

Kurek z gazem zakręcono ostatecznie w niedzielę o godz. 6 rano. Odkryte w 1959 r. złoża zawierają - w zależności od źródła - od 2800 do 4500 mld m sześc. gazu.

Przez lata dochody z Groningenveld pomagały budować siłę Holandii. Jak szacuje dziennik „Financieele Dagblad”, państwo i międzynarodowe koncerny Shell i ExxonMobil zarobiły w ciągu prawie sześćdziesięciu lat na gazie z tego złoża ponad 428 miliardów euro. Sytuacja zaczęła się komplikować w 1991 r., kiedy pojawiły się trzęsienia ziemi, które powodowały szereg szkód górniczych - m.in. uszkodzenia domów. Najsilniejsze trzęsienie ziemi miało miejsce w 2021 r. - miało magnitudę 3,6/

Dlatego w 2014 r. rząd premiera Marka Ruttego ogłosił stopniowe zaprzestanie wydobycia, a w 2018 r. zapadła decyzja, iż 2022 r. będzie ostatnim rokiem eksploatacji pola. Wojna na Ukrainie skomplikowała sytuację i pomimo ograniczenia wydobycie było kontynuowane.

Prawie roku temu parlamentarna komisja śledcza orzekła, że lata wydobycia gazu były katastrofalne dla mieszkańców Groningen a "Holandia ma wobec Groningen dług honorowy". Komisja stwierdziła także, że przez dziesięciolecia bezpieczeństwo mieszkańców Groningen było podporządkowane finansowym i ekonomicznym interesom wydobycia gazu, a zbyt mało uwagi poświęcano szkodom i obawom wywołanym przez trzęsienia ziemi. W czerwcu ogłoszono, że 1 października nastąpi ostateczne zakończenie wydobycia.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (5)

dodaj komentarz
mirek6504
Zostały tylko rosyjskie albo syntetyk z USA
pozhoga
Samozaorania lewactwa ciąg dalszy: nie pomogła plandenmia, nie pomogła wojna u granic, zobaczymy co Pan Bóg przygotował teraz (strach się bać).
gronostaj
To nie mogli ludziom nowych domków i nowej ziemii dać w zamian?
Co będzie następne? Rezygnacja z prądu elektrycznego, bo linie przesyłowe szpecą krajobraz?
secundus
Dług honorowy... to tak jak Bóg zapłać.

S.
prs
Anglicy niedlugo otworza nowe pole gazowe..

..to bardzo dobra wiadomosc dla farmiarzy..lol..

Powiązane: Holandia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki