To był dzień. Najważniejsze fakty z 23 marca

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

W natłoku informacji łatwo zgubić wiadomości najważniejsze. Redaktorzy Bankier.pl podsumowują mijający dzień, wybierając najważniejsze fakty związane z epidemią koronawirusa i jej znaczeniem dla gospodarki w Polsce i na świecie. Wszystko krótkiej i skondensowanej formie.

Epidemia koronawirusa trwa i nic nie zapowiada jej rychłego zakończenia, z czym wiążą się duże ograniczenia w sferze życia prywatnego i gospodarczego wprowadzone przez rząd. Dlatego coraz głośniej komentowanym tematem jest tzw. tarcza antykryzysowa planowana przez rządzących. Kilka dni temu zebraliśmy opinie przedsiębiorców na ten temat, dziś Weronika Szkwarek zebrała opinie związków zawodowych. Mocnych słów, ale i konkretnych propozycji nie brakuje.

Tymczasem namiastka ułatwień dla przedsiębiorców – ZUS przygotował prostszy wniosek o odroczenie płatności składek – szczegóły w naszym artykule.

Ignacy Morawski stawia przed nami jeszcze trudniejszy temat, przed którym staje rząd i całe społeczeństwo – ratować życie czy dobrobyt? Czy można przedłużać zamknięcie gospodarki, co może w pewnym momencie spowodować jeszcze większe koszty społeczne, niż „odpuszczenie” epidemii?

Na rynkach finansowych wciąż niespokojnie. Osłabienie złotego nie odpuszcza, na polskiej giełdzie mocne spadki, a Fed podejmuje coraz bardziej rozpaczliwe próby ratowania rynków finansowych. Bessa na GPW trwa już miesiąc – Adam Torchała podsumowuje branże, które najbardziej ucierpiały.

A poniżej w telegraficznym skrócie inne ważne informacje dzisiejszego dnia. Na koniec tekstu dział „Jest życie poza koronawirusem”, w którym m.in. piszemy o rekordowym lutym w budownictwie mieszkaniowym i frankowcach idących na bój sądowy z bankami.

Koronawirus w Polsce i na świecie 

19:33 Aplikacja "Kwarantanna domowa" - korzysta z niej ponad 10 tys. osób

W systemie aplikacji "Kwarantanna domowa" jest niemal 72 tys. osób; ponad 15 tys. zalogowało się do niej, a przeszło 10 tysięcy wykonało już zadanie startowe, co oznacza rozpoczęcie pełnego korzystania z aplikacji - poinformował w poniedziałek.

18:55 Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca

Wychodząc naprzeciw postulatom podatników, Ministerstwo Finansów przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT - zacznie ona obowiązywać od 1 lipca br. - poinformował w poniedziałkowym komunikacie resort finansów.

18:50 Biedronka: seniorzy mają pierwszeństwo wejścia do sklepu rano

W pierwszej godzinie od otwarcia sklepów pierwszeństwo wejścia mają seniorzy – poinformowała w poniedziałek w komunikacie sieć. Dodano że, seniorzy potrzebujący pomocy w zrobieniu zakupów mogą skorzystać ze wsparcia wolontariuszy.

17:53 KE: 15 minut na kontrolę i przekroczenie granicy. Nowe wytyczne dla państw UE

Maksymalnie 15 min. na przekroczenie granicy, specjalne korytarze otwarte dla pojazdów niezależnie od rodzaju przewożonych towarów, zawieszenie rządowych ograniczeń i mniej papierkowej pacy - w ten sposób można streścić cele najnowszych wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie granic.

17:30 Gowin: Obawiam się, że skala kryzysu będzie głębsza niż w roku 2008

Obawiam się, że skala kryzysu będzie głębsza niż w roku 2008. Przewiduję, że wychodzenie z kryzysu będzie trwało kilka lat. Musimy przemyśleć na nowo sposób życia, Polskę, wiele instytucji międzynarodowych - ocenił w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin. 

17:19 Prokuratura wzięła się za oszustwa "na koronawirusa"

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie oszustw dotyczących fałszywych SMS-ów związanych z przekazaniem środków pieniężnych pod pozorem ich chronienia przed utratą w warunkach zagrożenia epidemicznego na rzecz rezerwy NBP. 

16:17 Orlen obsłuży służby medyczne poza kolejką

Pracownicy pogotowia ratunkowego, policji, straży pożarnej, straży miejskiej, wojska, straży granicznej oraz Inspekcji Transportu Drogowego obsługiwani będą na stacjach paliw PKN Orlen poza kolejnością i otrzymają bezpłatnie wybrany gorący napój. 

16:11 MC: nie wywieramy żadnego nacisku na decyzje gospodarcze Chin

Nie prosiliśmy chińskiego rządu o wprowadzenie zakazu sprzedaży maseczek i środków ochronnych przez chińskie platformy online - poinformowało PAP Ministerstwo Cyfryzacji. Prośba dotyczyła zwrócenia uwagi na nieuczciwe praktyki handlowe, które pojawiły się w ostatnim czasie. 

15:59 Deloitte: tarcza antykryzysowa w niewielkim stopniu odnosi się do dużych firm

Proponowane rozwiązania w niewielkim stopniu odnoszą się do dużych przedsiębiorców – wskazała w poniedziałek firma doradcza Deloitte po zapoznaniu się z projektem rządowego pakietu osłonowego tzw. tarczy antykryzysowej w związku z pandemią. 

14:45 "Nie odwołuj podróży, zmień termin" ma pomóc branży turystycznej przetrwać koronawirusa

Polska Organizacja Turystyczna wspiera akcję „Nie odwołuj podróży, zmień termin". Wspierajmy turystykę! – poinformowała w poniedziałek w komunikacie organizacja. Akcja ma dać klientom pewność, że nie stracą pieniędzy, a branży pomoże utrzymać płynność finansową.

14:00 Zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę po 180 dniach od rozwiązania umowy

Zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy – zakładają m.in. propozycje składające się na tzw. tarczę antykryzysową. 

13:57 Ropa reaguje za Fed. Kurs w górę

Ropa na rynkach w poniedziałek kontynuowała trend spadkowy z ostatnich tygodni, jednak około południa ceny gwałtownie zareagowały na deklarację amerykańskiej Fed. Rezerwa Federalna zapowiedziała agresywne działania, w tym skup aktywów. 

13:23 Rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS-u

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS - poinformował PAP w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Arendarski. 

12:45 Zatłoczone autobusy w Warszawie. Ratusz: obserwujemy sytuację

Po tym, jak w stolicy wprowadzono weekendowy rozkład jazdy, w mediach społecznościowych w poniedziałek rozpowszechniane są zdjęcia zatłoczonych autobusów. Rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka zapewnia PAP, że władze Warszawy monitorują sytuację. 

11:35 #LOTdodomu za darmo? Polska aktywowała unijny mechanizm

Polska aktywowała unijny mechanizm obrony ludności, żeby sprowadzać obywateli, którzy utknęli za granicą w związku z pandemią koronawirusa - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska. 

11:02 SNB zwiększył interwencje na rynku walutowym

Szwajcarski Bank Narodowy w ubiegłym tygodniu zwiększył skalę interwencji walutowych mających na celu zatrzymanie aprecjacji franka. 

09:48 Zapomoga dla studentów "za pandemię"

Studenci otrzymają pomoc od państwa. 2 tys. zł dla osób pracujących i zapomoga z powodu epidemii koronawirusa.

09:00 Gowin: Być może zdecydujemy się na jakieś przedłużenie roku akademickiego

Jeżeli wrócimy do normalnego funkcjonowania państwa po świętach, to wtedy nie będzie istniała potrzeba przekładania zajęć na następny semestr - powiedział w poniedziałek wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin. Być może zdecydujemy się na jakieś przedłużenie roku akademickiego.

09:50 Komornicy ponownie pochylą się nad dłużnikami dotkniętymi skutkami pandemii

Komornicy umożliwiają dłużnikom, których dotknęły skutki pandemii, ustalenie nowych zasad regulacji należności - poinformował PAP rzecznik komorników Krzysztof Pietrzyk. Jeśli twoja sytuacja uległa zmianie w związku z koronawirusem, to nie bój się komornika i zadzwoń do niego – zaapelował.

08:59 Koronawirus uderzy w klientów ubezpieczycieli. "Odroczmy składki na OC"

Skoro jest program wsparcia dla klientów banków na czas epidemii koronawirusa, powinien być też analogiczny dla klientów zakładów ubezpieczeń – proponuje Rzecznik Finansowy. Mówi o składkach za OC, które trzeba płacić, choć auta stoją. 

08:40 Szef KPRM: Moce przerobowe Polski to 4 tys. testów na koronawirusa na dobę

Moce przerobowe Polski to 3,5-4 tys. testów na koronawirusa na dobę - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk o możliwościach, jakie Polska ma w zakresie prowadzenia testów genetycznych na obecność SARS-CoV-2. Podkreślił, że taka liczba jest adekwatna do etapu epidemii w Polsce. 

07:31 Kontrole kominiarskie i instalacji gazowej poczekają

Zarządcy budynków, którzy przerwali przeglądy techniczne budynków ze względu na koronawirusa, mogą z nimi poczekać do czasu, aż minie zagrożenie - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita". 

07:23 Domowym finansom grozi demolka

Aż 780 tys. osób jest zagrożonych utratą pracy lub spadkiem dochodów w wyniku epidemii – uważają ekonomiści Centrum Analiz Ekonomicznych, o czym pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

07:22 Gabinety lekarskie pozamykały się przed kobietami w ciąży

Przyszłe matki odbijają się od zamkniętych drzwi gabinetów ginekologicznych. Brakuje im wskazówek, gdzie się zgłosić - czytamy w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". 

07:20 Wiceminister finansów: Deficyt budżetowy istotnie wzrośnie

Scenariusz bazowy zakłada spadek PKB w relacji kdk w II kwartale, a odbicie powinno nastąpić w III i IV kwartale - powiedział w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej, wiceminister finansów Leszek Skiba. 

07:05 „Bezrobocie w USA może wzrosnąć do 30 proc.”

Gospodarcze załamanie będące następstwem epidemii koronawirusa może doprowadzić do wzrostu stopy bezrobocia w USA nawet do 30 proc. – uważa James Bullard, szef oddziału Rezerwy Federalnej w St. Louis. 

06:30 Producenci: Na Wielkanoc jaj będzie mniej i będą droższe

W tym roku nie należy czekać do ostatniej chwili z zakupem jaj na Wielkanoc, może być ich mniej i mogą być droższe - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

06:00 Zapaść najmu krótkoterminowego. Co się stanie z mieszkaniami?

Zamknięte granice, wstrzymane loty, a w konsekwencji ograniczony do minimum ruch turystyczny  oraz podróże biznesowe i wreszcie specustawa zakazująca najmu krótkoterminowego spowodowały tąpnięcie na rynku. Stojący pod ścianą właściciele zaczęli chwytać się brzytwy i wynajmować swoje mieszkania na… kwarantannę. 

04:22 Firmy kosmetyczne potrzebują alkoholu

Na rynek mogłoby trafić co najmniej 100 ton środków dezynfekujących miesięcznie. Jest jeden problem: wyparował alkohol – informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu".

Jest życie poza koronawirusem

18:00 Zysk netto Asseco Poland w IV kw. wyniósł 84,2 mln zł

Zysk netto grupy Asseco Poland w czwartym kwartale 2019 roku spadł do 84,2 mln zł z 98 mln zł przed rokiem - poinformowała grupa w raporcie. Średnia prognoz analityków, ankietowanych przez PAP Biznes, wynosiła 81,4 mln zł.

16:00 Rekordowy luty w budownictwie mieszkaniowym

Tegoroczny luty był najlepszym dla polskiego budownictwa mieszkaniowego w ostatniej dekadzie. Deweloperzy i inwestorzy prywatni oddali rekordową liczbę mieszkań i rozpoczęli najwięcej budów – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

06:00 Frankowcy pójdą do sądów – wyrok TSUE był iskrą. Raport Bankier.pl

Tylko jedna trzecia spłacających kredyty oparte na frankach i nie spierających się jeszcze w sądzie nie rozważała ostatnio wystąpienia na drogę sądową przeciwko bankowi, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Bankier.pl.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne