Zwrot pieniędzy za odwołaną wycieczkę po 180 dniach od rozwiązania umowy

Projekt ustawy z pakietu tarczy antykryzysowej, który zakłada zwrot pieniędzy za odwołaną imprezę turystyczną, będzie możliwy z mocy prawa po upływie 180 dni od rozwiązania umowy. Alternatywnie, zamiast pieniędzy klient będzie mógł otrzymać od organizatora roczny voucher na inną imprezę turystyczną.

(fot. Craig Adderley / Pexels)

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, regulacje będą dotyczyć umów rozwiązanych w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2.

Ma to powstrzymać lawinowe ogłaszanie niewypłacalności przez organizatorów turystyki, a tym samym pozwoli uniknąć setek tysięcy poszkodowanych klientów. Takie rozwiązanie powstrzyma w najbliższych dniach i tygodniach lawinowe ogłaszanie niewypłacalności przez organizatorów turystyki, a tym samym pozwoli to uniknąć setek tysięcy poszkodowanych klientów – podkreślono.

W uzasadnieniu wskazano, że wiele umów zostanie przeniesionych na przyszłe terminy, co w konsekwencji pomoże ochronić większość organizatorów turystyki, przesunąć ewentualne niewypłacalności i rozłożyć je w czasie.

Według projektodawcy takie rozwiązanie da możliwości na zorganizowanie odpowiednich kredytów pomostowych czy skorzystanie ze specjalnej pomocy państwa w celu zapewnienia płynności branży turystycznej.

Projektowana ustawa przewiduje, że klient będzie mógł skorzystać z vouchera na realizację imprezy turystycznej w przyszłości, w ciągu roku od dnia, w którym miała się odbyć odwołana impreza.

Jak czytamy w uzasadnieniu, przyjęcie przez klienta vouchera nie powoduje rozwiązania umowy z organizatorem turystyki, dlatego środki wpłacone przez klientów będą podlegały ochronie przed niewypłacalnością.

Dodatkowo wpłacone środki nie będą traktowane jako nowe wpłaty klientów, stąd nie znajdzie zastosowania regulacja dotycząca przedpłat na poczet modyfikacji gwarancji ubezpieczeniowych, bankowych czy ubezpieczeń na rzecz klientów przez organizatorów turystyk – dodano.

18 marca br. odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki w związku z negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa. Po posiedzeniu premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 asdf3416

Specustawa , w której Państwo Polskie robi skok na kasę klientów biur podróży - jest niezgodna z dyrektywą 2015/2302 i KE nakazuję zwrót pieniędzy za odwołaną wycieczkę w terminie 14 dni. skierowałam sprawę do kancelarii adwokackiej i nie planuję zgody na okradanie mnie z moich pieniędzy i finansowania z niej działalności biura podróży. To karygodne bezprawie i zarządzanie nieswoimi pieniędzmi - to pospolite oszustwo!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 igła

Słabo widzę dalsze funkcjonowanie dużych biur podróży. A o rezydentach nawet nie wspomnę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne