REKLAMA

Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca

2020-03-23 18:55, akt.2020-03-23 19:44
publikacja
2020-03-23 18:55
aktualizacja
2020-03-23 19:44

Wychodząc naprzeciw postulatom podatników, Ministerstwo Finansów przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT - zacznie ona obowiązywać od 1 lipca br. - poinformował w poniedziałkowym komunikacie resort finansów.

fot. Bartłomiej Pietrzyk / / Shutterstock

"Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT" - powiedział cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.

"Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników" – wyjaśnił cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Resort finansów wytłumaczył, że do 30 czerwca br. będą stosowane dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku; do celów opodatkowania VAT będzie stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008); a wydane do 30 czerwca br. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 r.

Ministerstwo Finansów w lipcu 2019 r. po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadza nową matrycę stawek tego podatku, zwracało uwagę, że dzięki nowelizacji uproszczone zostaną przepisy oraz obniżone stawki na niektóre popularne produkty. Wskazano wówczas, że stawki VAT zostaną obniżone m.in. dla: e-booków z 23 proc. na 5 proc., e-prasy z 23 proc. na 8 proc. Dodano, że niższy VAT obejmie także pieczywo, produkty dla niemowląt i dzieci (smoczki, foteliki, pieluszki), produkty higieniczne dla kobiet czy cytrusy.

Przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT miały być stosowane od 1 kwietnia 2020 r., poza obniżonymi stawkami VAT dla e-booków i e-prasy, które weszły w życie 1 listopada 2019 r.

Autor: Radosław Jankiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
andregru
"terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych" pozwólcie firmą pracować a nie doktoryzować się z finansów i to nie tylko z powodu epidemii .
antek10
Cały ten VAT to gwałt w biały dzień na obywatelu.
ferdynand_kiepski
No i o to chodzi, żeby się zamknęło wiele firm.... skomplikować, utrudnić, wnerwic. A można by od dawna tak jak kiedyś, z podatkiem obrotowym od sprzedaży: prosto, krotko , jasno ,czytelnie. Skoro już muszą podatki pobierać. A nie wiedzą jak - to Amerykanie mają podatek obrotowy, to sobie od nich wzorce wziąć. A ten No i o to chodzi, żeby się zamknęło wiele firm.... skomplikować, utrudnić, wnerwic. A można by od dawna tak jak kiedyś, z podatkiem obrotowym od sprzedaży: prosto, krotko , jasno ,czytelnie. Skoro już muszą podatki pobierać. A nie wiedzą jak - to Amerykanie mają podatek obrotowy, to sobie od nich wzorce wziąć. A ten vat to kiedyś ktoś ludziom wyjaśni dlaczego i dla kogo został wprowadzony. Kto wyjaśni? IPN i prokuratura. M nadzieję.
bangladesznadwisla
wile firm się zamknie i zobaczycie dochody z vat jak świnia niebo

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki