Nowa matryca stawek VAT od 1 lipca

Wychodząc naprzeciw postulatom podatników, Ministerstwo Finansów przesuwa termin stosowania nowej matrycy stawek podatku VAT - zacznie ona obowiązywać od 1 lipca br. - poinformował w poniedziałkowym komunikacie resort finansów.

(fot. Bartłomiej Pietrzyk / Shutterstock)

"Chcemy, by firmy nie musiały martwić się nowymi obowiązkami w tym trudnym dla nich czasie. Dlatego po decyzji o przesunięciu terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych zdecydowaliśmy się też przełożyć w czasie stosowanie nowej matrycy VAT" - powiedział cytowany w komunikacie minister finansów Tadeusz Kościński.

"Zaktualizowanie danych księgowych oraz magazynowych związanych z weryfikacją nowych symboli klasyfikacyjnych i nowych stawek podatku VAT, czy też wprowadzenie odpowiednich zmian w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas rejestrujących, mogą powodować dodatkowe trudności dla dużej liczby podatników" – wyjaśnił cytowany w komunikacie MF wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Resort finansów wytłumaczył, że do 30 czerwca br. będą stosowane dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku; do celów opodatkowania VAT będzie stosowana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008); a wydane do 30 czerwca br. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 r.

Ministerstwo Finansów w lipcu 2019 r. po przyjęciu przez Sejm nowelizacji ustawy o VAT, która wprowadza nową matrycę stawek tego podatku, zwracało uwagę, że dzięki nowelizacji uproszczone zostaną przepisy oraz obniżone stawki na niektóre popularne produkty. Wskazano wówczas, że stawki VAT zostaną obniżone m.in. dla: e-booków z 23 proc. na 5 proc., e-prasy z 23 proc. na 8 proc. Dodano, że niższy VAT obejmie także pieczywo, produkty dla niemowląt i dzieci (smoczki, foteliki, pieluszki), produkty higieniczne dla kobiet czy cytrusy.

Przepisy w zakresie nowego systemu stawek VAT miały być stosowane od 1 kwietnia 2020 r., poza obniżonymi stawkami VAT dla e-booków i e-prasy, które weszły w życie 1 listopada 2019 r.

Autor: Radosław Jankiewicz

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 andregru

"terminów związanych z nowym JKP VAT i Centralnym Rejestrem Beneficjentów Rzeczywistych" pozwólcie firmą pracować a nie doktoryzować się z finansów i to nie tylko z powodu epidemii .

! Odpowiedz
1 7 antek10

Cały ten VAT to gwałt w biały dzień na obywatelu.

! Odpowiedz
1 23 ferdynand_kiepski

No i o to chodzi, żeby się zamknęło wiele firm.... skomplikować, utrudnić, wnerwic. A można by od dawna tak jak kiedyś, z podatkiem obrotowym od sprzedaży: prosto, krotko , jasno ,czytelnie. Skoro już muszą podatki pobierać. A nie wiedzą jak - to Amerykanie mają podatek obrotowy, to sobie od nich wzorce wziąć. A ten vat to kiedyś ktoś ludziom wyjaśni dlaczego i dla kogo został wprowadzony. Kto wyjaśni? IPN i prokuratura. M nadzieję.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 44 bangladesznadwisla

wile firm się zamknie i zobaczycie dochody z vat jak świnia niebo

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.