REKLAMA

Rolnicy będą zwolnieni ze składki do KRUS-u

2020-03-23 13:23
publikacja
2020-03-23 13:23

Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy pierwszą pomocą dla rolników, która uzyskała zgodę rządu, jest zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS - poinformował PAP w poniedziałek minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

/ fot. Amr Abdallah Dalsh / FORUM

Dodał, że Polska oczekuje dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków z PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich).

Minister rolnictwa podkreślił, że według prezydenta, jeżeli pomagamy całej sferze gospodarki, małym i mikro przedsiębiorstwom, to także trzeba pomóc rolnikom.

Jak mówił Ardanowski, także rolnicy ponoszą straty z powodu epidemii koronawirusa poprzez utrudnienia w sprzedaży swoich surowców, spadku cen. Kłopoty mają całe branże, np. kwiaciarstwo czy szkółkarstwo, dlatego także tym producentom rolnym trzeba dać wsparcie.

"Zwolnienie ze składek KRUS, analogicznie jak to ma miejsce w przypadku ZUS, to pierwsza pomoc, która uzyskała zgodę rządu z inicjatywy prezydenta" - powiedział minister. Wyjaśnił, że do KRUS składki są wpłacane co trzy miesiące, a więc zwolnienie będzie dotyczyło jednego kwartału. Dodał, że "to propozycje na ten stan epidemii, bo nie wiadomo, jak się ona będzie rozwijała".

W projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, znalazł się zapis o "zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. osób objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym". Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że "trwają prace nad innymi rozwiązaniami w porozumieniu z innymi ministrami".

Ardanowski zaznaczył, że rolnictwo jest w sytuacji szczególnej, ponieważ obejmuje go jeszcze Wspólna Polityka Rolna. "W tym tygodniu w środę jest wideokonferencja posiedzenia ministrów rolnictwa UE i my zgłaszamy szereg żądań do Unii" - poinformował.

Jak mówił, "oczekujemy dodatkowych środków z UE na wsparcie rolnictwa dotkniętego spadkiem dochodów, również przesunięcia niewykorzystanych środków PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) na te działania, które są w poszczególnych krajach szczególnie istotne".

Wyjaśnił, że nie chodzi tylko o uproszczenie procedur i rozliczania środków na inwestycje w rolnictwie, ale aby pieniądze, których rolnicy nie wykorzystali do tej pory z powodu mniejszego zainteresowania niektórymi działaniami mogły być przesunięte na wsparcie dochodów w gospodarstwach.

Dodał, że choć w czasach kryzysów, takich jak zaraza, żywność zawsze będzie potrzebna i zawsze będzie na nią zbyt, to jednak zrywające się łańcuchy dostaw, kłopoty z przetwórstwem i eksportem mogą odbijać się na dochodach poszczególnych gospodarstw. Rząd w Tarczy Antykryzysowym pomaga zakładom skupowym i przetwórczym, więc logiczne jest, że rolnicy uzależnieni od takiego zakładów powinni otrzymać pomoc państwa - argumentował minister.

Rządowy pakiet rozwiązań, mających ograniczyć skutki dla gospodarki epidemii koronawirusa, jest przedmiotem konsultacji, a w najbliższy piątek ma być rozpatrywany przez Sejm - tak wynika ze wstępnego harmonogramu izby.

W sobotę prezydent Andrzej Duda informował, że projekt uwzględni także m.in. rozwiązanie, zgodnie z którym zwolnieni z płacenia składek ZUS przez 3 miesiące będą wszyscy samozatrudnieni, mikroprzedsiębiorcy, jeśli ich przychody spadły o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego br.

autor: Anna Wysoczańska

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
jes
Żywność zdrożała 100% i więcej. Żadne postoje im nie grożą ale na potrzeby kampanii zwolni się tych co pójdą do urn choćby kosmici porywali krowy. Kampania tak bezczelna, że aż obraża ludzi ale co się nie zrobi za pińcset plus.
jangcy
Rolnictwo to jest akurat działka która ten cały kryzys dotknie najmniej. Zreć przecież trzeba.
Na wsiach prawdopodobienstwo zarażenia jest mniejsze.

Zajmowanie sie teraz rolnikami uważam za nietakt
rafa987
Nie pluj na to rolnictwo na tych ludzi....za chwile jak wielkie korporacje zamkną fabryki to będziesz jeździł bezpośrednio do rolnika kupić cokolwiek do żarcia. Trochę pokory....
cyganoitaliano
Trzeba im pomóc bo zamknęli im pola uprawne, koronawirus wpierdziela im uprawy, paliwo do ciągników i kombajnów jest najdroższe w historii, dotacje po 1000 zł za hektar unia też odwołała, a żywność jest tania jak barszcz w sklepach, więc nie mają z czego żyć... To nie jest wcale kampania Adriana. Oni naprawdę cierpią :) :) :)
rafa987
Nie martw się takich korpo-szczurów jak ty też będą "ratować" obniżając im wynagrodzenie do średniej krajowej....może jeszcze bardziej.....kwik baranów idących na rzeź już słychać.....
cyganoitaliano odpowiada rafa987
Ja nie pracuję chłopcze bo już nie muszę. Ale gdyby wszyscy byli mądrzy to nie miałby kto pracować. Ty będziesz harował do końca życia niestety :) :)
rafa987 odpowiada cyganoitaliano
Rozumiem z zasiłku też można egzystować....więc pracować nie musisz.... państwo prowadząc transfer moich podatków do takich jak ty zaspokaja ich podstawowe potrzeby.
rafa987 odpowiada cyganoitaliano
Pijesz tak że to jeszcze kontrolujesz czy już nie ?

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki