REKLAMA

#LOTdodomu za darmo? Polska aktywowała unijny mechanizm

2020-03-23 11:35, akt.2020-03-23 14:05
publikacja
2020-03-23 11:35
aktualizacja
2020-03-23 14:05

Polska aktywowała unijny mechanizm obrony ludności, żeby sprowadzać obywateli, którzy utknęli za granicą w związku z pandemią koronawirusa - poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

/ fot. Yuri Smityuk / TASS

Tym samym Warszawa dołącza do innych stolic, które zwróciły się wcześniej do Komisji Europejskiej w tej sprawie. Dzięki temu niektórzy Polacy będą mogli wrócić do kraju za darmo lotami, których koszty do 75 proc. zostaną pokryte przez UE. W zeszłym tygodniu KE poinformowała, że Niemcy zwróciły się już o zrealizowanie 27 takich lotów.

"UE w dalszym ciągu pomaga państwom członkowskich w repatriacji obywateli, którzy utknęli za granicą ze względu na rosnącą liczbę restrykcji w krajach trzecich" - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Balazs Ujvari. "Polska będzie repatriować swoich obywateli z Czadu, Sudanu, Nepalu i Malediwów" - dodał.

Do tej pory nasi rodacy byli repatriowani w ramach operacji "LOT do Domu" realizowanej przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Nie są to jednak darmowe przeloty - stawki za rejs wahają się od 400 do 800 zł w granicach Europy i od 1,6 tys. do 2,4 tys. zł za przelot dalekiego zasięgu.

Polskie krajowe działania mają dużo większą skalę niż te, o jakie rząd zwrócił się do KE. W ramach operacji "LOT do Domu" narodowy przewoźnik wykonuje kilkadziesiąt rejsów dziennie. Tylko w niedzielę odbyło się 27 lotów czarterowych do Warszawy. Na poniedziałek zaplanowano 25 rejsów m.in. z Amsterdamu, Bangkoku, Chicago, Edynburga, Miami, Sztokholmu, Zurychu i Barcelony. W kolejnych dniach rejsy zaplanowano m.in. z Cancun, Denpasaru, Kapsztadu, Malediwów, Dubaju, Trondheim, Varadero i Zanzibaru.

W minionym tygodniu przewodnicząca KE Ursula von der Leyen informowała, że ponad 100 tys. Europejczyków utknęło za granicą i próbuje wrócić do domów w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

UE nie ma własnych samolotów, ale w ramach wspierania krajów, które się o to zwrócą ponosi do 75 proc. kosztów przelotów ewakuacyjnych. Ci, którzy z nich skorzystają nie są obciążani za nie finansowo. Samoloty wysyłane po obywateli jednego kraju członkowskiego mogą zabierać też innych.

Rzecznik KE poinformował, że w weekend Belgia sprowadziła w ten sposób 223 obywateli z Tunezji, Niemcy organizują loty z Egiptu, Maroka, Tunezji, Filipin, Argentyny i Dominikany; Łotwa planuje sprowadzić swoich (i innych unijnych) obywateli z Gruzji, Litwa z Indonezji, a Wielka Brytania z Peru.

Do tej pory w ramach mechanizmu ochrony ludności repatriowano 1381 obywateli UE z miasta Wuhan w Chinach, Japonii, Maroka, Tunezji i innych krajów.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
sawkaa
Spotkałam się z opinią, że #LotDoDomu kosztuje ciut za dużo, co moim zdaniem jest kompletną bzdurą. To nie są regularne loty turystyczne, a specjalnie zaplanowane rejsy po osoby które czekają na pomoc w powrocie do Polski. To specjalne działania w pełni kontrolowane, szczegółowo zaplanowane. To bardziej można porównać Spotkałam się z opinią, że #LotDoDomu kosztuje ciut za dużo, co moim zdaniem jest kompletną bzdurą. To nie są regularne loty turystyczne, a specjalnie zaplanowane rejsy po osoby które czekają na pomoc w powrocie do Polski. To specjalne działania w pełni kontrolowane, szczegółowo zaplanowane. To bardziej można porównać do wyczarterowania samolotu, co kosztowało by dużo więcej.
khh
Akcja #LOTkoronawirusadodomu trwa! Gdziekolwiek na swiecie zlapales lub mogles zlapac koronawirusa, zbierz sie do kupy z innymi Polakami z okolicy, stloczcie sie razem w samolocie i przylatujcie do kraju podzielic sie z rodakami! Premier Morawiecki czeka! Jak bardzo trzeba gardzic wlasnym narodem, zeby organizowac takie bezmyslne akcje??
staryznajomy
Płaca podatki za granica, podcieraja tylko niemcom i anglikom, wydają pieniadze tam a teraz ich sciagaja by ich ZA MOJE PIENIADZE leczyć ! I jeszcze z wirusem zaraza najblizsza rodzine !
jarekzbyszek
Cały PIS to same Dyzmy jak ten Bezmajtek z Orlenu. Gdyby nie dziennikarze opozycyjni, Ci by nawet niezauważyłi, że jest taki unijny program.
loool
No faktycznie ci z Malediwów są najbardziej potrzebują pomocy innych podatników . Bo nie ma nic ZA DARMO !
gregzacha
Masz rację, niektórzy ludzie ciągle wierzą, ze może być coś za darmo, takie stwierdzenia w prasie i internecie jak "za darmo" powinny być ścigane prawnie.
siunek
wracający ze zmywaka z Londynu to bambry w porównaniu do wyrobników rzuconych przez los na Malediwy

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki