REKLAMA

Producenci: na Wielkanoc jaj będzie mniej i będą droższe

2020-03-23 06:30
publikacja
2020-03-23 06:30

W tym roku nie należy czekać do ostatniej chwili z zakupem jaj na Wielkanoc, może być ich mniej i mogą być droższe - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

/ fot. Kaboompics / Pexels

Izba zaznacza, że od kilku tygodni popyt na jaja jest bardzo duży.

"O towar z supermarketami konkuruje przemysł przetwórczy oraz kupcy zagraniczni. Prowadzi to do stopniowego wzrostu cen i pewności zbytu wśród producentów, którzy mogą się w tym roku nie zgodzić na udział w akcjach promocyjnych największych sieci handlowych, które chcą kupować jaja po kosztach wytwarzania" – tłumaczy dyrektor KIRDiP Katarzyna Gawrońska.

Jak wyjaśniła, nie chodzi tylko o sytuację związaną z epidemią koronawirusa w naszym kraju i wzmożone zakupy konsumenckie, ale także o problemy hodowców kur nieśnych na północy Włoch. Włochy są bowiem trzecim największym producentem jaj w Europie. Kłopoty z produkcją i dystrybucją jaj w tym kraju odbijają się również na sytuacji rynkowej w Polsce, ponieważ polscy producenci w wielu miejscach zastępują włoskich.

Hodowcy kur nieśnych podkreślają także, że zmagają się obecnie z brakiem pracowników, z istotnym wzrostem kosztów sanitarnych oraz z problemami transportowymi. Wszystko to powoduje, że producenci jaj są mniej skłonni do udziału w akcjach promocyjnej sprzedaży jaj, gdyż muszą dbać o płynność swoich firm na wypadek dłuższego trwania tej nadzwyczajnej sytuacji.

Od kilkunastu już tygodni nadwyżki jaj z Unii Europejskiej trafiają do Azji. Popyt z tego regionu bije historyczne rekordy, głównie ze strony Japonii. Na rynki dalekowschodnie trafiają jednak nie jaja w skorupkach, lecz produkty przetwórstwa jaj wykorzystywane w przemyśle spożywczym i restauracjach. Powoduje to, że zakłady przetwarzające jaja w Europie walczą między sobą o surowiec, podnosząc ceny - podkreśliła Gawrońska.

Zwiększone zapotrzebowanie na jaja trafiło na zmniejszoną podaż. Wylęgi piskląt kur nieśnych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku były wyraźnie niższe niż wcześniej.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz szacuje, że na rynku może być nawet o milion kur mniej niż rok temu, biorąc pod uwagę nioski do intensywnej produkcji oraz ogólnoużytkowe.

"Specyfika produkcji jaj jest niestety taka, że podaż nie może elastycznie reagować na sygnały popytowe. Innymi słowy nie da się w krótkim czasie zwiększyć produkcji jaj, bo czas potrzebny do wychowania dojrzałej kury nioski to co najmniej 18 – 20 tygodni" - powiedziała dyrektor.

Dodała, że taka sytuacja powoduje, że rynek podatny jest na gwałtowne zmiany. Tak było po wykryciu w jajach w zachodniej Europie niedozwolonej substancji – fipronilu, wówczas na polskim rynku zabrakło jaj, bo sieci handlowe nie chciały uwzględnić faktu, iż producenci na rynkach zagranicznych uzyskują zdecydowanie wyższe ceny niż w Polsce.

W Krajowej Izbie Producentów Drobiu i Pasz zrzeszone są firmy odpowiadające za ok. 65 procent rynku jaj w Polsce. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
and-owc
Mają racje (powiedział kogut do kury). Ludziom dają 500+ za zapłodnienie, a mnie nic za wysiłek (na darmo cię obskakuję). Z twoich zniesionych jaj robią sobie pisanki i się nimi obrzucają (dla jaj). Kura pomyśli i się zastanowi czy pomagać ludziom i znosić jaja. Woli kąpać się w rosole - ugotowana. Zawsze gdakała Mają racje (powiedział kogut do kury). Ludziom dają 500+ za zapłodnienie, a mnie nic za wysiłek (na darmo cię obskakuję). Z twoich zniesionych jaj robią sobie pisanki i się nimi obrzucają (dla jaj). Kura pomyśli i się zastanowi czy pomagać ludziom i znosić jaja. Woli kąpać się w rosole - ugotowana. Zawsze gdakała że pierwsza była ona, a póżniej jajako (spór filozofów). Jajka są najzdrowsze i najtańsze w/g mnie.
kozey
Muszę z moimi kurami podpisać jakiś kontrakt długoterminowy na dostawę jaj zanim ceny podniosą, mam nadzieję, że rząd nie będzie wciskał swojego upudrowanego niskimi stopami noska w te interesy.
rafa987
W związku z epidemii Twoje kury będą musiały spełnić jakieś nowe wyśrubowane normy sanitarne z pewnością napisane przez speców z UE to podniesie koszty produkcji a kury przeniosą te koszty na Ciebie.....negocjacje kontraktu mogę być trudne :) :) :)
33karol33
nakupowaliście tych makaronów to teraz ich chociaż nie wyrzucajcie

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki