REKLAMA

Tauron zakłada w I kw. '24 przeprowadzenie testów PSE dla bloku w Jaworznie

2023-12-01 13:54
publikacja
2023-12-01 13:54

Tauron zakłada, że w pierwszym kwartale 2024 roku blok energetyczny 910 MW w elektrowni Jaworzno przejdzie testy odbiorowe PSE - poinformował prezes Tauron Wytwarzanie Trajan Szuladziński.

Tauron zakłada w I kw. '24 przeprowadzenie testów PSE dla bloku w Jaworznie
Tauron zakłada w I kw. '24 przeprowadzenie testów PSE dla bloku w Jaworznie
fot. Longfin Media / / Shutterstock

"Przejęliśmy od Rafako blok, który miał wady. W ramach zawartej ugody uzyskaliśmy kwotę, która pozwoli na wykonanie wielu napraw. Na I kwartał 2024 roku planujemy przeprowadzenie testów PSE. Do tego czasu większość prac będzie wykonana" - powiedział prezes Szuladziński dziennikarzom.

Wskazał, że naprawy wymaga m.in. układ odpirytowania.

"Pamiętajmy, że to jest mimo wszystko nowy blok, a każdy taki blok przechodzi choroby wieku dziecięcego. Patrząc na czas pracy, to nasz blok nie pracuje źle w stosunku do innych, odkąd go przejęliśmy" - powiedział prezes Tauron Wytwarzanie.

Blok został przekazany do eksploatacji w listopadzie 2020 r.

Od sierpnia 2022 r. Tauron prowadzi eksploatację bloku samodzielnie.

W marcu 2023 r. w ramach mediacji Tauron oraz Rafako, wykonawca, zawarły ugodę, która ustaliła sposób zakończenia kontraktu na budowę bloku i dokonania wzajemnych rozliczeń z tego tytułu. W wyniku zawartej ugody, spółka Tauron Wytwarzanie uzyskała możliwość samodzielnego, bez udziału Rafako, przeprowadzenia wszelkich prac na bloku 910 MW eliminujących zidentyfikowane problemy i zmniejszających prawdopodobieństwo jego awarii.

Jak podano, prowadzone są prace związane z optymalizacją i strojeniem jednostki pod kątem przygotowania bloku do pozostałych prób i testów odbiorowych z PSE.

Prezes Tauron Wytwarzanie odniósł się do informacji ze sprawozdania finansowego Tauronu za III kw., gdzie podano, że blok 910 MW może funkcjonować do 2035 roku.

"Trzeba pamiętać, że przyjmujemy różne warianty. Zgodnie ze standardami rachunkowości musimy przygotować ekonomikę funkcjonowania bloków. Na chwilę obecną ten blok, przy obecnych ścieżkach cenowych np. CO2, węgla, cen energii, w 2035 roku w zasadzie przestanie być ekonomicznie opłacalny" - powiedział Szuladziński.

Wyjaśnił, że nie oznacza to jednak, iż do tego czasu blok zakończy pracę. Jak zauważył, w ramach projektu NABE przyjęto, że blok będzie funkcjonował do 2050 roku, a maksimum techniczne funkcjonowania bloku jest określone na 2060 rok. (PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki