REKLAMA

Tarcza branżowa i finansowa 2.0 dla branży eventowej. Nabór wniosków tylko do końca lutego

2021-02-25 21:44
publikacja
2021-02-25 21:44
fot. Stockcrafterpro / Shutterstock

Zarówno Tarcza Branżowa jak i Finansowa PFR 2.0 mają dla firm eventowych oraz turystyki niską skuteczność - ocenia Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń. Przypomina, że w niedzielę 28 lutego kończy się nabór wniosków o wsparcie z obu Tarcz.

Według Rady, zarówno Tarcza Branżowa jak i Finansowa PFR 2.0 mają dla firm z szeroko rozumianego przemysłu spotkań i wydarzeń oraz turystyki niską skuteczność, głównie z powodu limitów, które z rządowych narzędzi pomocowych wykluczają wiele firm z najwyższymi spadkami i najdłużej dotkniętych ograniczeniami jak hotele miejskie, agencje eventowe, organizatorów wydarzeń, turystykę biznesową, firmy targowe, firmy przewozowe.

Jak dodano, mowa o limitach pomocy de minimis, limitach pomocy PFR 2.0, limitach PKD.

Rada podkreśla w komunikacie, że w niedzielę 28 lutego kończy się nabór wniosków o wsparcie z obu Tarcz. "Tymczasem z 13 mld zł w puli dostępnych subwencji w ramach PFR 2.0 banki wypłaciły dotychczas nieco ponad 6 mld zł, czyli w programie wykorzystano niecałe 50 proc. środków dedykowanych dla branż najbardziej dotkniętych" - podano.

Zdaniem Łukasza Adamowicza z Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń "TUgether", liczby pokazują, że program ewidentnie nie dotarł do ogromnej części beneficjentów i to nie dlatego, że jest za mało firm, które tej pomocy potrzebują, ale dlatego, że wiele z nich nie spełnia ustanowionych w regulaminie limitów finansowych.

Jak wyjaśnił, główną przyczyną odrzucenia lub braku możliwości złożenia wniosków o pomoc z Tarczy PFR 2.0, zgłaszaną przez firmy, jest brak właściwego PKD lub formy działalności (w tym zatrudnianie personelu na umowy cywilnoprawne) oraz trudność zmieszczenia się w limitach pomocy.

"Z kolei z tarczy branżowej 6.0, przewidującej m.in. zwolnienia z ZUS czy dofinansowania do wynagrodzeń, nie może skorzystać wiele firm z nieodpowiednim dominującym PKD lub tych większych, które przekroczyły wysokość niskiego progu dopuszczalnej kwoty pomocy publicznej de minimis. Tymczasem Komisja Europejska dwukrotnie podniosła tę kwotę już kilka tygodni temu, jednak nie wprowadzono nowych przepisów" - podkreślił.

"Wprowadzenie nowych przepisów, przedłużenie pomocy ze zwiększoną systemowo skutecznością, a także przedłużenie naborów muszą nastąpić niezwłocznie i tego właśnie oczekujemy" - czytamy.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń powstała w lipcu 2020 roku, zrzesza 23 organizacje z branż: eventowej, konferencyjnej, wyjazdowej, hotelowej, rozrywkowej oraz ślubnej wraz z usługami towarzyszącymi.

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kiniaa
Dla mnie udało się wyrwać pomoc z tej tarczy, więc o programie mam dobre zdanie. Procedury całkiem proste, a taki zastrzyk gotówki znacząco mi pomógł.

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki