REKLAMA

Jak Uber nie zatrudnia kurierów

2019-07-05 06:00
publikacja
2019-07-05 06:00

Na ulicach miast coraz częściej widuje się rowerzystów z plecakami Uber Eats. W teorii to kurierzy, którzy zajmują się dostawą posiłków, a w praktyce — często formalnie tylko najemcy rowerów. 

Rzecznik Praw Obywatelskich pokazał, co pozwala kurierom Ubera obchodzić obowiązek zezwolenia na pracę w Polsce. Jak się okazało, po interwencji Państwowej Inspekcji Pracy Uber nie zatrudnia nikogo poza pracownikami biurowymi, ani nie zajmuje się rozwożeniem jedzenia. RPO przyjrzał się sprawie, aby sprawdzić, czy dowożenie posiłków w tym systemie jest zgodne z warunkami pracy w Polsce, ponieważ jedzenie rozwożą głównie obywatele Indii ze statusem studenta. 

/ Uber Eats

Kurier na samozatrudnieniu?

Kurierzy rozwożący jedzenie w Polsce formalnie, jak wynika z informacji PIP, prowadzą działalność gospodarczą lub też wykonują tzw. działalność nieewidencjonowaną - z uwagi na to, że ich przychód nie przekracza 50 proc.  kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Mogą powierzać pracę zarobkową innym osobom i dlatego też mogą być zleceniodawcami innych kurierów.

Działania RPO zostały podjęte po publikacji reportażu "Pracowałem na czarno w Uber Eats" na łamach Dużego Formatu, w którym podano, że tylko niektórzy kurierzy są samozatrudnieni, większość dostarczała jedzenie na podstawie umów-zleceń, które były połączone z umową o najmem rowerów. 

"Kurierami Uber Eats w Polsce są głównie Hindusi o statusie studentów, którzy zachęceni obietnicami lepszych warunków życia płacą wysokie czesne i w celu zdobycia środków utrzymania podejmują pracę w charakterze kuriera. Dodatkową motywację stanowi to, że od osób świadczących tego typu usługi nie jest wymagana znajomość języka polskiego. Status studenta umożliwia natomiast mniejsze obciążenia podatkowe oraz z tytułu ubezpieczeń społecznych"-  pisał RPO we wniosku skierowanym do Głównego Inspektora Pracy.

– Podsumowując, należy stwierdzić, że wykonywanie pracy z wykorzystaniem aplikacji internetowych jest nową formą związaną z pracą cudzoziemców. W tym modelu trudno mówić o istnieniu typowego związku między podmiotem powierzającym pracę a cudzoziemcem. Jest to relacja zbliżona raczej do wykonywania zleceń w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – odpowiedział RPO Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek.

Państwowa Inspekcja Pracy dodaje, że skomplikowany system rozliczeń finansowych prowadzi do sytuacji, że osoby wykonujące pracę nie otrzymują należnego wynagrodzenia na pracę. 

 Jako dostawca jednej z najpopularniejszych aplikacji do mobilności miejskiej w Polsce rozumiemy, że bycie partnerem dla miast wiąże się z wielką odpowiedzialnością. A ta zaczyna się od kierowców i kurierów korzystających z aplikacji Uber oraz Uber Eats. Chcemy mieć pewność, że zarówno kierowcy, jak i kurierzy, którzy zdecydowali się na współpracę z Uberem poprzez partnerów, na każdym kroku czują wsparcie z naszej strony oraz dysponują zarówno wiedzą, jak i narzędziami, dzięki którym będą mogli tę współpracę ocenić. Jednocześnie chcemy, aby taką samą odpowiedzialność za zgodność z polskim prawem podatkowym i prawem pracy odczuwały firmy partnerskie. Dlatego wysyłamy do nich silny i czytelny sygnał, że będziemy traktować sprawy potencjalnego nieprzestrzegania Kodeksu Postępowania niezwykle poważnie – podaje spółka w komunikacie przesłanym Redakcji Bankier.pl.

Lex Uber

Pomimo protestów zorganizowanych przez związki zawodowe taksówkarzy w czerwcu prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym, która liberalizuje przepisy. Od 1 stycznia 2020 roku będzie funkcjonowała definicja pośrednictwa przy przewozie osób, klienci Ubera czy Bolta będą mogli rozliczać opłaty za przewód przy użyciu aplikacji mobilnej, osoba wykonująca przewóz nie będzie musiała posiadać certyfikatu kompetencji zawodowych oraz nie będzie musiała potwierdzać swojej sytuacji finansowej. Dodatkowo zniesiono obowiązek posiadania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką, który to potwierdzany był zdanym egzaminem potwierdzającym znajomość topografii miejscowości oraz przepisów prawa miejscowego.

W „lex Uber” utrzymano za to wymóg posiadania licencji, a Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała zadanie kontroli przestrzegania ustalonych przez radę gminy cen za przewozy taksówkami i stawek taryfowych obowiązujących przy przewozie osób i ładunków. Za pobór opłat niezgodnie z ustalonymi cenami, przedsiębiorcy będzie grozić grzywna w wysokości 2 tysięcy złotych.

„Od momentu zmiany zarządu w 2018 roku Uber wprowadza zmiany w swoim modelu biznesowym na całym świecie, starając się być przystępniejszym partnerem dla miast, w których oferuje swoją aplikację. W Polsce w ubiegłym roku również wprowadził szereg zmian. Wśród nich wymienić należy m.in. wdrożenie wymogów licencji na przewóz osób czy licencji taxi, a także wdrożenie w aplikacji Uber nowych funkcji z zakresu bezpieczeństwa, takich jak Lista Kontaktów, Współdzielenie trasy przejazdu w czasie rzeczywistym czy Przycisk Bezpieczeństwa” podał Uber w komunikacie przy okazji wprowadzenia Kodeksu Postępowania Partnerów, czyli dokumentu zobowiązującego wszystkich partnerów Ubera i Uber Eats do przestrzegania polskiego prawa oraz wszystkich innych wyróżników marki.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
dostawca_uber_eats
Od roku pracuję w Uber eats, i nie mam pojęcia o co chodzi ludziom którzy twierdzą że Uber działa nielegalnie. Jestem zatrudniony na umowę o zlecenie w Uberze, a rozliczam się przez partnera bo tak jest łatwiej niż zakładać własną działalność. Partner za mnie płaci WSZYSTKIE wymagane podatki które widzę w rozliczeniach.Od roku pracuję w Uber eats, i nie mam pojęcia o co chodzi ludziom którzy twierdzą że Uber działa nielegalnie. Jestem zatrudniony na umowę o zlecenie w Uberze, a rozliczam się przez partnera bo tak jest łatwiej niż zakładać własną działalność. Partner za mnie płaci WSZYSTKIE wymagane podatki które widzę w rozliczeniach. Ale pewnie i tak lepiej zaufać człowiekowi posiadającemu jedynie wiedzę teoretyczną, którą zdobył na bazie artykułu który został zapisany przez osobę stronniczą która "przepracowała" max miesiąc. Jeżeli coś jest nielegalne to idzie się z tym do sądu, a nie samosądu
skasowane_konto
W naszym kraju aby pracować musisz otrzymać pozwolenie.

Gorzej !

Przedsiębiorco uważaj bo czekają Cię testy i nawet gdy prowadzisz działalność w 100% rzetelnie i zgodnie z prawem w przypadku ich nierozwiązania czekają Cię negatywne konsekwencje.

Nie chcesz pracować ? to dobrze, czeka Cię zasiłek i pomoc.
loool
teraz sobie wyobraźcie jak eksplodowała by w góre Polska gospodarka gdyby nie te wszystkie ograniczenia biurokratyczne?? jak widać ludzie chcą pracować ( nie tylko Hindusi) ale państwo im od razu na poczatku podcina skrzydła. Pod tym wzgędem podoba mi się system w Chinach. Tam jak masz małą dzialalność to państwo nic teraz sobie wyobraźcie jak eksplodowała by w góre Polska gospodarka gdyby nie te wszystkie ograniczenia biurokratyczne?? jak widać ludzie chcą pracować ( nie tylko Hindusi) ale państwo im od razu na poczatku podcina skrzydła. Pod tym wzgędem podoba mi się system w Chinach. Tam jak masz małą dzialalność to państwo nic od ciebie nie chce. kazdy może spróbować bez zadnych rejestracji. Dopiero ci którym się uda wyjść wyżej są obciążani podatkowo. I tym sposobem nie ma bezrobocia , usługi są tanie , każdy ma szanse spróbować a podatki płaca ci co już mogą płacić. Niestety w eurosocjalizmie tylko można pomażyć o takim czymś.
andregru
Pomyśl firma A istniejąca już na rynku płacąca ZUS , podatki , wynajmująca lokal jak będzie konkurować z firmą B która nic nie płaci a wykonuje te same np. usługi za dużo niższą cenę ? Tobie się to będzie podobało szczególnie jak jesteś z grupy która dostaje różne programy socjalne np.500+ bo będziesz miał Pomyśl firma A istniejąca już na rynku płacąca ZUS , podatki , wynajmująca lokal jak będzie konkurować z firmą B która nic nie płaci a wykonuje te same np. usługi za dużo niższą cenę ? Tobie się to będzie podobało szczególnie jak jesteś z grupy która dostaje różne programy socjalne np.500+ bo będziesz miał taniej ale warunki działania na rynku powinny być jednakowe dla każdego , szczególnie dla tego który odprowadza podatki na twoje 500+
greatmongo
I bardzo dobrze. Inspekcja pracy bedzie meczyc hindusa, ktory dorabia na rowerku, ale babce ktora wywozi pracownika do lasu nic nie zrobi
andregru
"w czerwcu prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie drogowym" czy to też po odpowiednie "dotacji" ?
andregru
"w Polsce, jedzenie rozwożą głównie obywatele Indii ze statusem studenta " czyli brak ZUS i podatków a tylko nie uczciwa konkurencja dla Polskich firm i kokosy dla UBERA .
greatmongo
TO co trzeba zmienic to zezwolic cudzoziemcom na prowadzenie dzialanosci. Obecnie moga to zrobic tylko jesli maja pobyt staly co nie ma sensu
andregru odpowiada greatmongo
Naprawdę myślisz że Ci Hindusi na rowerach pozakładają firmy i będą płacić po 1300zł ZUS i podatków ? Problemem jest że to UBER powinien ich zatrudniać na normalnych umowach iu płacić za nich ZUS i podatki .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki