REKLAMA

TNS OBOP: 13% Polaków obstawia bukmacherskie zakłady sportowe

2010-09-23 14:20
publikacja
2010-09-23 14:20

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP(1), 13% dorosłych Polaków brało kiedykolwiek udział w bukmacherskich zakładach sportowych, co stanowi niemal 5 mln(2) mieszkańców naszego kraju. Istotnie statystycznie częściej są to młodzi mężczyźni. Według opinii respondentów uczestnictwo w zakładach jest dla graczy przede wszystkim atrakcyjną formą rozrywki, sposobem spędzania czasu wolnego.(3)

Wyniki badań TNS OBOP pokazują, że uczestnictwo w zakładach wzajemnych w Polsce kojarzone jest przede wszystkim z piłką nożną. Na tę dyscyplinę sportu wskazało aż 61% Polaków. Według kolejnych 33% obstawianie wyników dotyczy wyścigów konnych. Dla porównania4 – w Czechach drugi najpopularniejszy jest hokej, natomiast w Wielkiej Brytanii obstawiane są przede wszystkim wyścigi konne oraz rywalizacja chartów.

Istotną rolę zakładów wzajemnych w sektorze rozrywkowym potwierdzają przykłady płynące z dojrzałych rynków Europy Zachodniej. Operatorzy w tych krajach, świadczący usługi legalnie, stanowią źródło korzyści dla społeczeństwa i całej gospodarki państwa płacąc podatki i sponsorując kluby i wydarzenia sportowe. Duże wpływy do budżetu państw europejskich przynoszą również zakłady w Internecie. Mimo to, w Polsce – jako jednym z krajów o najbardziej restrykcyjnych regulacjach sektora zakładów bukmacherskich – obstawianie wyników on-line jest zakazane.

„Wśród uczestników zakładów sportowych w Czechach i na Słowacji olbrzymią i wciąż rosnącą popularnością cieszą się zakłady on-line. Stanowią one ok. 40% przychodów branży w tych krajach. Polscy gracze – ze względu na prawne ograniczenia – mogą legalnie obstawiać wyniki tylko w placówkach naziemnych. Niestety ci, którzy preferują korzystanie z tego typu rozrywki za pośrednictwem Internetu, mają do dyspozycji tylko zakłady oferowane przez nielegalnie działających w Polsce bukmacherów zagranicznych. Tę szarą strefę – z której dziś nie są odprowadzane podatki – szacuje się na ok. 3 mld zł. Liczymy na pozytywne zmiany w prawie, które stworzą nam szansę na powtórzenie w Polsce sukcesu z Czech i Słowacji – gdzie Fortuna legalnie oferuje zakłady w Internecie – a także przyniosą wpływy do budżetu państwa” – powiedział Aleš Dobeš, dyrektor generalny Fortuna zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.

Zakłady wzajemne to segment silnie powiązany ze sportem i zaangażowany w jego rozwój. Uczestnicy zakładów dostrzegają pozytywne efekty współpracy sponsorskiej operatorów bukmacherskich z polskimi sportowcami. Deklarują ponadto konieczność zwiększania materialnego wsparcia reprezentantów różnych dyscyplin przez bukmacherów oraz są świadomi pozytywnego wpływu udzielanej pomocy na kondycję drużyn sportowych.(5)

Fortuna zakłady bukmacherskie angażuje się w ważne społecznie projekty mające na celu wsparcie polskich sportowców. W 2010 roku Spółka rozpoczęła projekt sponsoringowy „Wspieramy Polską Piłkę Nożną“, dzięki któremu 40 klubów sportowych otrzymało po 32 komplety (2 zestawy na zawodnika) strojów sportowych marki UMBRO. Ponadto, Fortuna aktywnie uczestniczy w integracji osób zamieszkujących przygraniczne tereny Polski i Czech, cyklicznie organizując i wspierając finansowo bieg cieszyński pod hasłem „Sport na granicy”.

Podczas tegorocznych piłkarskich Mistrzostw Świata w RPA Grupa Fortuna odnotowała rekordową sumę przyjętych zakładów bukmacherskich. Kibice w Polsce, Czechach oraz na Słowacji i Węgrzech obstawili za 30 milionów Euro. W samych kolekturach w Polsce odnotowano ponad 800 tysięcy typowań o łącznej wartości ponad 2,5 miliona Euro. Popularność piłkarskich rozgrywek w RPA wśród uczestników zakładów okazała się prawie 3 razy większa niż w przypadku XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010 w Vancouver.

Przeczytaj co to jest cashback, stosowany również przez zakłady bukmacherskie.

1 Analiza została przeprowadzona przez TNS OBOP na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 lat i więcej w ramach badania Omnimas. Z uwagi na przedmiot zainteresowania pytano osoby w wieku 18 lat i więcej. Badanie zrealizowano w dniach 7-10 maja 2010 (N=769)
2 Na podstawie analiz własnych Fortuna Entertainment Group
3 Na podstawie analizy (przeprowadzonej w ramach badania Omnimas) obejmującej osoby, które kiedykolwiek brały udział w bukmacherskich zakładach sportowych (N=102)
4 Na podstawie analiz własnych Fortuna Entertainment Group

/ Fortuna Entertainment Group:

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Czechy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki