Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Karty płatnicze dają nam olbrzymie możliwości. Te ograniczają się nie tylko do wypłaty gotówki i regulowania transakcji. Umożliwiają również m.in. wypłatę środków podczas zakupów.

Karty płatnicze zrewolucjonizowały sposób, w jaki podchodzimy do finansów osobistych. Przede wszystkim pozwoliły wielu osobom na dobrą sprawę zapomnieć o gotówce. Dzięki nim możemy w łatwy sposób zapłacić np. za zakupy w praktycznie dowolnym sklepie stacjonarnym czy internetowym. Nawet jeżeli z jakichś powodów potrzebujemy fizycznych pieniędzy mało kto nosi je ze sobą lub przechowuje w domu. Zdecydowanie łatwiej i bezpieczniej wypłacić je z dowolnego bankomatu. Nie każdy wie jednak, że aby podjąć dodatkową gotówkę nie musimy wcale szukać tego urządzenia, co często wiąże się ze stratą czasu czy środków. Wystarczy, że skorzystamy z usługi cashback bezpośrednio w trakcie regulowania płatności w sklepie.

Cashback: co to jest? Na czym polega usługa cashback? (Mastercard)

Cashback – co to jest?

Niemal każdy spotkał się z sytuacją, w której potrzebował gotówki, ale jak na złość w pobliżu nie można było znaleźć żadnego bankomatu. Wówczas warto zainteresować się usługą cashback. Można z niej skorzystać podczas zwyczajnych zakupów. W tym celu wystarczy poinformować kasjera o chęci wypłacenia dodatkowych środków. Co ważne – nie obowiązują żadne minimalne limity zakupów: oznacza to, że z cashback można skorzystać zarówno kupując pieczywo, jak i zdecydowanie droższe towary. Jednocześnie istnieje wyłącznie górna granica kwoty to wypłaty: wynosi ona 300 zł dla jednej transakcji w przypadku posiadaczy kart Visa oraz 500 zł dla użytkowników kart MasterCard. Z cashback można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia, a jedyny limit, jaki będzie nas interesował, to limit ustalony dla transakcji kartą z poziomu konta bankowego.

Karta cashback

Jedną z największych zalet usługi cashback jest absolutny brak dodatkowych wymogów czy czynności, które należy podjąć, aby skorzystać z systemu wypłaty środków. Każda karta MasterCard i Visa daje swoim użytkownikom takie możliwości. Nie jest wymagana przy tym dodatkowa weryfikacja – cała procedura wygląda dokładnie w taki sam sposób, jak podczas wykonywania klasycznej transakcji przy użyciu karty płatniczej. Jedyne, co musimy zrobić, to poinformować kasjera o chęci wypłaty środków i podać interesującą nas kwotę.

Cashback: sklepy

Usługę cashback oferuje coraz większa liczba sklepów. Niestety wypłata dodatkowej gotówki nie będzie możliwa w każdym punkcie. Aby zorientować się, czy możemy skorzystać z cashback w konkretnej placówce, wystarczy spojrzeć, czy w okolicach wejścia widnieje charakterystyczna naklejka MasterCard Cashback lub Visa Cashback. Warto również zapytać o taką możliwość pracownika wybranego sklepu. Usługa już teraz jest jednak bardzo rozpowszechniona i z pewnością możemy z niej skorzystać m.in. w sieci sklepów Żabka czy w salonach Empik. Baza „alternatywnych bankomatów” jest więc ogromna i powinna raz na zawsze rozprawić się z problemem braku gotówki w momencie, w którym akurat jej potrzebujemy.

Zalety Cashback

Korzystanie z wypłat cashback ma niezaprzeczalne zalety:

  • Łatwy dostęp – o ile z oczywistych względów odnalezienie bankomatu w najbliższej okolicy nie zawsze jest możliwe, zdecydowanie łatwiej o dotarcie do sklepu umożliwiającego cashback. Jeżeli potrzebujemy więc niewielkiej kwoty, o jej uzyskanie będzie w większości przypadków zdecydowanie łatwiej.
  • Bezpieczna transakcja – korzystając z cashback transakcję będziemy musieli zatwierdzić kodem PIN, tak jak w przypadku każdej innej płatności. Dzięki temu dostępu do środków nie będą miały niepowołane osoby, a my nie będziemy musieli poświęcać czasu na dodatkowe procedury weryfikacyjne.
  • W większości bez dodatkowych kosztów – większość polskich banków zrezygnowała z pobierania dodatkowej prowizji za wypłaty cashback. Inaczej jest jednak w przypadku chęci skorzystania z bankomatu: wiele instytucji narzuca dodatkowe opłaty np. w przypadku chęci wypłacenia środków z urządzenia innej instytucji. Na tego typu transakcji można wiec często oszczędzić. Dla pewności przed skorzystaniem z cashback warto jednak upewnić się, czy konkretny bank nie przewiduje dodatkowych opłat.
  • Bez wymagań – jedyne, co musimy zrobić chcąc skorzystać z cashback, to poinformować o tym sprzedawcę.

Cashback i Moneyback – dwa różne narzędzia

Z usługą Cashback często bywa mylony zupełnie inny system – Moneyback. Pomimo podobieństwa samych terminów w rzeczywistości nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Moneyback jest działaniem promocyjnym umożliwiającym uzyskanie dodatkowych środków w zamian za wykonywanie transakcji za pomocą karty płatniczej. W praktyce banki obligują się najczęściej do wypłacenia premii w wysokości maksymalnie kilku procent kwoty dokonanych płatności, ta trafia z kolei na konto klienta w następnym miesiącu. Moneyback nie służy więc do wypłaty gotówki. W wielu przypadkach jest jednak atrakcyjną promocja bankową, która nie wymaga od nas większego zaangażowania i zmiany przyzwyczajeń.


2020-02-14

Rodzaje PITów. Jaki PIT wypełnić?

Rozliczanie PITów to obowiązek, który lubimy odkładać na ostatnią chwilę. Ważne są przy tym nie tylko terminy, ale również formularz, z którego musimy skorzystać.

2020-02-14

Ulgi i odliczenia od podatku. Na jakie ulgi podatkowe można liczyć?

Pierwszy kwartał każdego roku wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z rozliczeniami podatkowymi. Aby uniknąć pomyłek, przede wszystkim warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń od podatku można skorzystać.

2020-02-14

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Zastrzeżenie karty i blokada karty: czym się różnią i jak to zrobić?

Karty płatnicze zrewolucjonizowały świat płatności bezgotówkowych. Niestety łatwo je zgubić lub paść ofiarą złodzieja. W takim przypadku należy je jak najszybciej zastrzec lub zablokować.

DCC - czy dynamiczne przeliczanie walut się opłaca?

Płatności za granicą są bardzo proste, czasem jednak wkrada się do nich dodatkowy krok. DCC, czyli dynamiczne przeliczanie walut, może okazać się bardzo kosztowne.

Przelew natychmiastowy: Express Elixir, Sorbnet, BlueCash

Wbrew pozorom na przelew nie zawsze trzeba czekać. Oprócz standardowego rozwiązania można skorzystać z bogatej oferty przelewów natychmiastowych.

Konto internetowe – jak założyć konto internetowe? Ranking darmowych kont internetowych

Konto internetowe to najtańszy możliwy do znalezienia rachunek w ofercie banków detalicznych. Często można je założyć przez internet i cieszyć się darmowym kontem bankowym. Sprawdzamy, gdzie można znaleźć najtańsze konto bankowe i czy zawsze będą to konta internetowe.

Ikona informacji
poradniki